Služby | Legislativa

Návod, jak zdarma a legálně používat obrázky a fotografie. Neplaťte, když nemusíte

Na fotky a obrázky se vztahují autorská práva. Existují však způsoby, jak je používat zcela bezplatně, aniž byste porušili licenční podmínky.

Ať už připravujete web, prezentaci nebo leták, pravděpodobně potřebujete potřebovat obrázky. Kde je vzít, když nechcete fotit? Internet jich je plný, ale nemůžete je jen tak použít. Většina má autora, který drží práva. Neznalost zákona neomlouvá, takže pokud použijete dílo bez svolení autora, hrozí vám nepříjemnosti a finanční sankce.

Je vaší povinností zjistit, zda a jak můžete obrázek použít, aniž byste porušili autorská práva. U nás problematiku řeší zákon 121/2000 Sb., zkráceně „autorský zákon“. V něm je jako dílo, jež je předmětem ochrany autorského práva, definováno jakkoli vnímatelné dílo, které je výsledkem jedinečné tvůrčí činnosti fyzické osoby (autora).

Autorem je míněna fyzická osoba, která dílo vytvořila, nebo v případě souborných děl uspořádala či vybrala, což je ale nutné činit „tvůrčím způsobem“. Autorské právo přitom vzniká automaticky se vznikem díla. Autor ho tedy nemusí nijak deklarovat a ani na něj jakkoli upozorňovat (například prohlášením typu „všechna práva vyhrazena“).

Porušení autorského práva může být dle trestního zákoníku definováno jako trestný čin. Pachateli hrozí, kromě propadnutí věci, také zákaz činnosti, peněžitý trest a v krajním případě i trest odnětí svobody v délce až dvou let. To si sice patrně nevykoledujete pouhým použitím fotky v nějakém reklamním materiálu, nicméně i finanční postih může být poměrně citelný.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak je to s obrázky z Wikipedie.

Pomůže i Google, ale než říznete, raději dvakrát měřte.

Tipy na zdroje bezplatných obrázků. Co navíc mají placené služby?

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Diskuze (1) Další článek: Samsung a Gatesovi vyrobili záchod, který recykluje vodu a lidský odpad pálí na popel

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,