Linux | USB

NÁVOD: Jak spouštět Linux z USB flashdisku a k čemu je to vlastně dobré

Chtěli byste vyzkoušet Linux, ale nechce se vám nebezpečně laborovat s diskovými oddíly? Ukážeme vám, jak můžete spouštět tento alternativní operační systém z flashdisku nebo přenosného disku.
NÁVOD: Jak spouštět Linux z USB flashdisku a k čemu je to vlastně dobré

K experimentování s Linuxem můžete využít takzvané „live“ distribuce. Většinou jsou součástí instalačního média, kdy je jako jedna z možností nabízeno spuštění systému z optického disku. Tento způsob má však jednu zásadní nevýhodu: při každém spuštění systém nastartuje do výchozího stavu.

Pokud tedy například změníte tapetu, nainstalujete si jiný webový prohlížeč anebo stáhnete nějaké soubory z internetu, po restartu a opětovném spuštění se s nimi již neshledáte. Všechny provedené změny budou vymazány a vy budete postaveni před zcela čistý systém. To není vždy úplně praktické.

Řešení spočívá ve spouštění systému z přenosného disku či flashdisku, na který lze (na rozdíl od CD či DVD) zapisovat. Aby vše fungovalo, budete muset při vytváření zaváděcího média nastavit takzvané trvalé úložiště (persistent storage).

Proč spouštět Linux z flashdisku?

Možných důvodů, proč spouštět Linux z flashdisku nebo externího disku, je celá řada. Uvítáte to využít například v situaci, kdy si budete chtít vyzkoušet alternativní operační systém, ale z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete manipulovat s diskovými oddíly na pevném disku.

Lze takto řešit i bezpečnostní otázku – z takového systému můžete například pracovat s webem na jakémkoli počítači, aniž byste zanechali v jeho systému jakékoli stopy. Flashdisk po skončení jednoduše odpojíte a odnesete s sebou. Na počítačích, které nemáte pod svou kontrolou (například na návštěvě), tím eliminujete riziko, že vaše činnost bude zachytávána nežádoucími aplikacemi.

Ačkoli rozhodně nelze tvrdit, že by Linux byl neprůstřelně bezpečný, existuje pro něj méně škodlivých programů. Většina autorů malwaru, ransomwaru a další havěti cílí na nejčastěji používaný systém – Windows. V tomto ohledu lze operační systémy na bázi Linuxu označit jako bezpečnější.

Flashdisk s připraveným Linuxem také skvěle poslouží ve chvíli, kdy Windows zhavarují a vy si potřebujete před reinstalací zazálohovat soubory. S Linuxem to půjde snáze a rychleji než odpojovat disk a připojovat jej k jinému PC. V Linuxu zároveň s větší pravděpodobností zachráníte omylem smazané soubory. Na tato využití se podíváme v některém z příštích návodů.

Jak funguje trvalé úložiště?

Ve své podstatě funguje trvalé úložiště prostě: jedná se o soubor, do kterého se zapisují provedené změny. Jakmile stáhnete nějaký dokument, změníte systémové nastavení nebo nainstalujete novou aplikaci, zapíšou se tyto informace do souboru.

Po restartu či opětovném zavedení se uložená data načtou a použijí, takže systém bude ve stejném stavu, v jakém jste ho opustili – přesně tak, jak jste na to zvyklí z lokální instalace Windows. Můžete tak na flashce nosit Linux přizpůsobený svým představám, potřebám a požadavkům.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Windows, Linux, Internet, Články z Computeru, Ubuntu, USB, Úložiště, BIOS, Rufus, Linux z USB flashdisku, Flashdisk, Počítač, ISO, Boot Sequence, Operační systém, Disk, ESC, Ubuntu Desktop


Určitě si přečtěte

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 61

Marek Lutonský
Rodokmen
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce | 114

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

** Videa nejen z Youtube se hodí stáhnout v případě, že může být smazáno ** Rovněž se hodí možnost získat pouze audio ** Použít lze desktopové aplikace, webové nástroje i doplňky

Stanislav Janů | 32

Stanislav Janů
TipyNejlepší programy
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

** Z Facebooku můžete zmizet dvěma způsoby. Buď dočasně, nebo natrvalo ** Nashromážděná data si můžete stáhnout ** Když účet smažete, nemůžete si už založit nový

David Polesný | 6

David Polesný
SoukromíFacebookSociální sítěWeb
Vy a počítač: V domácí kanceláři jasně vede LibreOffice. Předplatné Office skončilo až třetí
Vladislav Kluska
Vy a počítačLibreOfficeMicrosoft OfficeAnkety
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 174

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus