Návody | Šifrování

NÁVOD: Jak šifrovat přenosný disk v univerzálním nástroji Veracrypt

Pokud na přenosný disk ukládáte citlivá data, rozhodně byste jej měli šifrovat. A to klidně jen jeho dílčí část, která bude pro tento účel vyhrazena. Multiplatformním řešením je užitečná aplikace Veracrypt.

Robustní šifrování dat je jednou z nejúčinnějších ochran před jejich zcizením jak v případě přenosných počítačů, tak externích disků. Ve světě Windows neexistuje standardizovaný nástroj, který by šifrování sjednotil. Vestavěný BitLocker by byl vhodnou volbou, jeho dostupnost je však omezena pouze na Windows ve verzi Pro. K zabezpečení externího disku se tak bude hodit open source nástroj Veracrypt, který je dostupný pro všechny nejrozšířenější systémy.

S instalací i bez

Veracrypt umožňuje zašifrovat celé diskové oddíly, celé systémové oddíly a zároveň ale i jednotlivé soubory nebo složky. Z těch následně vytvoří něco jako virtuální diskový oddíl, který se připojí po korektním zadání hlavního klíče. A právě poslední možnost využijeme v tomto návodu pro zabezpečení dat na externím disku. Budeme totiž předpokládat, že jeho první část bude určena pro necitlivá data, jako jsou například filmy, a teprve druhá bude sloužit pro ukládání osobních dat. A aby byl takový disk čitelný i na počítači bez nainstalované aplikace Veracrypt, umístíme do nešifrované části i její přenosnou verzi.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Váš názor Další článek: České Certoo ověří pomocí blockchainu existenci digitálního dokumentu. Jedno ověření máte zdarma

Témata článku: Software, Windows, Články z Computeru, Návody, Šifrování, Externí disk, Citlivá data, Disk, Aplikace, Návod, Svazek, NTFS, Nástroj, Počítač, VeraCrypt, Přenosný disk, Pevné disky externí na Heureka.cz