Návody | NAS

Návod, jak pomocí nastavení práv maximálně omezit uživatele NASu

Uživatelé domácího NASu se obvykle spokojí s vytvořením jednoho uživatele, který má práva a přístupy ke všemu. Tím však značně snižují bezpečnost zařízení.
Návod, jak pomocí nastavení práv maximálně omezit uživatele NASu

Typický domácí NAS většinou slouží k zálohování fotografií, s postupem času a rostoucími vědomostmi jeho správce se však nabalují další funkce a úkoly. V zápalu boje se pak často zapomíná na elementární bezpečností pravidla. A jedno z nejdůležitějších říká, že by uživatel neměl mít zbytečně přístup tam, kam nemusí.

Není důvod, aby ve firmě měli inženýři přístup k tabulkám obchodníků či marketingovým materiálům a naopak, obchodníky nemusí zajímat výkresy. V takové firmě obvykle funguje „ajťák“, který na přístupy dohlíží. Ale ani v domácnosti v rámci osobního NASu není důvod používat pro všechny členy domácnosti stejný účet, a v případě využívání pokročilých služeb – například zálohy fotek z mobilních telefonů – to ani není možné.

Ale pojďme ještě dál, nastavením oprávnění přístupu ke složkám to nekončí. Mějme například domácí multimediální přehrávač u televizoru či projektoru. Není důvod zadávat do jeho multimediální aplikace přístup hlavního administrátora.

Lepší je vytvořit speciálního uživatele, který:

  • bude mít přístup jen do konkrétní složky se souvisejícím obsahem (fotky, filmy, hudba),
  • bude moci využít jen některé služby a jiné mu zakážeme.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Právo, Internet, Články z Computeru, Návody, NAS, QNAP, Návod, SMB, Aplikace, Uživatelé, Message Block, DSM, Přístup, Nastavení, Účet, Surveillance Station, Synology Photos, Oprávnění, NAS Synology, SložkaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace