Návod: Jak otestovat stabilitu počítače

Zejména po přetaktování, ale i v případech problémů s nepřetaktovanou sestavou je dobré podrobit počítač sérii testů, které ověří stabilitu systému. V dnešním článku se blíže podíváme na nástroje, které lze pro takový test využít.
Kapitoly článku

Související odkazy

Slovník
BIOS
CPU
DVD
chipset
offset
sběrnice
utilita

Prodávat high-endové a předražené výkonné procesory není dnes dobrý business, protože drtivá většina lidí si koupí jen tu nejlevnější variantu daného procesoru a jednoduchou změnou v BIOSu si počítač přetaktuje tak, že přesahuje výkonem i ty nejvyšší a nejdražší modely. Platí to jak o levných procesorech Athlon 64 3000+ tak i cenově zajímavých Intel Pentium 4E 3,0 GHz procesorech.

Nicméně, každý počítač potřebuje otestovat, a to platí dvojnásob, pokud provádíte jakékoliv jeho přetaktování. Ono takové přetaktování procesoru o 600 až 800 MHz prostě jde proti veškerým normám výrobce CPU, základní desky, chipsetu, a často i pamětí a jejich časování, a za těchto extrémních podmínek systém nemusí být stabilní, protože přestává stačit standardní chlazení, tok vzduchu ve skříni je špatně navržen, popřípadě přestane stačit napájecí zdroj.

To, že se váš čerstvě přetaktovaný počítač spustí a úspěšně nabootuje do Windows totiž ještě neznamená, že skutečně kvalitně funguje. Je nutné jej maximálně zatížit, a otestovat nejen CPU, ale i paměti, které se při vyšší frekvenci FSB rapidně více zahřívají a chybují, a chlazení počítače jako celek, a to v dlouhodobé (alespoň několikahodinové) zátěži.

Přetaktovaný počítač, který by byl v extrémní zátěži nestabilní, je totiž zcela k ničemu, může vám zkolabovat, když budete mít rozdělanou důležitou práci. Řada lidí tyto pády potom svádí na Microsoft a jeho Windows XP, nicméně, z 99,99 % to nebývá chyba Windows, ale hardwaru či špatné konfigurace počítače a neznalosti uživatele.

SpeedFan - monitorování nejen teplot

Základem testování je kvalitní monitoring toho, co se v počítači děje. Jednou z nejlepších utilit pro monitorování a měření teplot, napětí a otáček větráků uvnitř počítače je SpeedFan 4.23, alternativou je pak Motherboard Monitor. SpeedFan umí měřit teplotu CPU, skříně, hard-disků a rovněž jádra grafické karty a jejího okolí přes I2C sběrnici.

Praktickou zásadou je, že teplota CPU by v klidu neměla být vyšší než zhruba 45 °C (záleží samozřejmě na typu procesoru), s ideálem do 40 °C, a teplota ve skříňi 35°C, při běžné pokojové teplotě kolem 22 °C.

Při zátěži je limitem pro CPU maximálně 65 °C, s optimem kolem 50 °C, u grafické karty je možná teplota jádra při zátěži vyšší, a to až 80 °C (high-endová grafická karta má často ten samý odběr a vyšší počet tranzistorů než CPU, ale podstatně menší chladič).

Takto vypadá teplota bez zátěže v mé Thermaltake Soprano skříni, kde je Pentium 4E 3,2 GHz CPU přetaktovaný na 3,8 GHz a má v klidu 39°C, což je na Intel Prescott procesor excelentní výsledek, samotná teplota vzduchu ve skříni přitom o 10 °C převyšuje teplotu okolí (v době měření byla teplota v místnosti 24 °C):

Klepněte pro větší obrázek
 
Hlavní obrazovka SpeedFanu

Pokud jsou vaše teploty podobné, či pouze mírně vyšší, máte dobře navrženou skříň, tok vzduchu v ní, a chlazení CPU. Pokud nikoliv, je pravděpodobné, že ani následné zátěžové testování nedopadne úspěšně.

SpeedFan - přizpůsobení programu

Při prvém spuštění SpeedFanu ovšem neuvidíte srozumitelný popis čidel a jejich teplot, jako je to na předchozím obrázku. Musíte si nejdříve zvolit položku Configure a jednotlivá čidla, které SpeedFan nalezl, si pojmenovat po stisku klávesy F2:

Klepněte pro větší obrázek
 
Nastavení SpeedFanu

Další krokem bývá nastavení offsetu teploty grafické karty ve SpeedFanu. Pro XFX nVidia 6800GT AGP kartu reportoval SpeedFan idle teplotu čipu jen 40 °C, což je nesmysl, nVidia ovladače totiž k této reportované hodnotě, zjištěné přes I2C sběrnici, přidávají ještě určitý offset.

Naopak hodnoty SpeedFanem zjištěné z chipů Winbond a podobných (teplota CPU, okolí) či pomocí S.M.A.R.T. technologie z pevných disků bývají v pořádku, a shodné s BIOSem, není tudíž nutné je typicky upravovat o offset.

Klepněte pro větší obrázek
 
Teplota jádra karty dle nVidia ovladačů

Zjistit offset mezi grafickou kartou a SpeedFanem je jednoduché, podívejte se do ovladačů nVidia (či ATI) na skutečnou teplotu jádra, a rozdíl těchto teplot (v mém případě byla reportovaná teplota jádra grafické karty dle SpeedFanu nižší o 21 °C) zaneste pro patřičný čip v sekci Rozšířené. Výsledkem bude přesné reportování teplot SpeedFanem pro veškerá interní čidla.

Klepněte pro větší obrázek
 
Nastavení offsetu teploty ve SpeedFanu pro správné měření teploty jádra grafické karty

Prime95 - testování maximální zátěže CPU a pamětí

Jak jsem se již zmínil, to, že se váš přetaktovaný počítač spustí a nabootuje do Windows ještě neznamená, že skutečně kvalitně funguje. Je nutné jej maximálně zatížit, a otestovat nejen CPU, ale i paměti, které se při vyšší frekvenci FSB rapidně více zahřívají a chybují.

Jedním z nejlepších testů CPU a pamětí je program Prime95, tedy hledání prvočísel, což je výpočetně extrémně náročná operace. Tento program vytíží v mém případě CPU na 50 až 100 %, a zabere 1,2 GB z celkem 2 GB dostupné fyzické RAM paměti při zvolení volby Option / Torture Test a testu Blend.

Klepněte pro větší obrázek
 
Nastavení Prime95 Torture Testu

Následně je nutné, aby tento Torture Test běžel alespoň 10 hodin! Pokud váš systém běží stabilně při Prime95 deset minut, nic to neznamená, za další sekundu může totiž vyprodukovat chybu!

Klepněte pro větší obrázek
 
Vytížení CPU a paměti při Prime95

Průběžný výsledek Torture Testu vypadá takto:

Prime95
 
Prime95 test

Je skutečně nesmírně důležité, a proto to ještě jednou zdůrazním, nechat Torture Test běžet alespoň 10 hodin, nejlépe přes noc. Pokud váš počítač tento desetihodinový test přežije, můžete být s přetaktováním a chlazením CPU, pamětí a skříně spokojeni, pokud ne, musíte někde ubrat na frekvenci, popřípadě zvýšit napájení (CPU, pamětí), anebo zlepšit chlazení.

Teploty v mé uzavřené skříni při spuštěném Prime95 jsou skvělé, přetaktované Pentium 4E 3,8 GHz CPU jede při maximální zátěži na 49 °C a ve skříni je stále příjemných 34 °C, a systém je zcela stabilní po celých 10 hodin testování:

Klepněte pro větší obrázek
 
Teploty při Prime95

K řadě základních desek (Asus, Gigabyte, MSI, DFI) se dodává rovněž utilita na jejich přetaktování a monitoring teplot, otáček větráků a napětí, výstup z této utility můžete použít jako alternativu pro SpeedFan, a v případě problémů provést i realtime úpravu napětí, FSB, a dalších hodnot bez zdlouhavého rebootu počítače a přenastavování BIOSu:

Klepněte pro větší obrázek
Teploty při Prime95

Pokud bych skříň otevřel, dostane se při zátěži teplota CPU na 45 °C, což znamená, že rozdíl mezi otevřenou a uzavřenou skříní není příliš velký, a skříň je tudíž dobře větrána. Důvodem je ale nejenom větrání skříně, ale rovněž rozmístění interních komponent, uspořádání kabelů, hard-disků, DVD-RW mechanik (která se také hřejí), a v neposlední řadě sem patří i kvalitně větraný zdroj.

Příkladem (jednoho z mnoha možných) efektivního rozmístění větráků a interních komponent skříně pro dobré chlazení je mnou použitá Thermaltake Soprano skříň se dvěma 12 cm větráky, Enermax zdroj se dvěma 8 cm větráky, Arctic Cooling Freezer 4 chladič procesoru s heatpipes, a Zalman VF700-Cu chladič grafické karty:

Klepněte pro větší obrázek

Chlazení pevných disků
 

Klepněte pro větší obrázek

Chlazení CPU a odvod teplého vzduchu ze skříně
 

Klepněte pro větší obrázek

Chladič grafické karty


V následující kapitole se dozvíte více informací o testování pomocí programů SuperPI, PCMark04, Real Time HDR IBL, 3DMark03 a jinými...

Témata článku: Návody, Torture, Náročný test, Standardní chlazení, Benchmark, Teplota vzduchu, Hula, Diva, Zalman, Riddick, Booster, Lighting, Špatné chlazení, Chlazení, Stabilní teplota, Hard Disk, Floating-Point Unit, Real, Návod, LiveWire, Stabilní napětí, Jak, Hard, Winbond, Vcore