Software | Návody

Návod: Jak obnovit smazané soubory a oddíly programem TestDisk

Pokud došlo ať už softwarovou chybou, či vaším nedopatřením k tomu, že se nemůžete dostat ke svým datům, zkuste malý, ale mocný open source prográmek TestDisk.

Program TestDisk, který najde­te ke stažení na stránkách www.cgsecurity.org, je to výkonný bezplatný software pro obnovu dat. Byl primárně navržen tak, aby pomohl obnovit ztracené diskové oddíly nebo znovu spustit bootovací disky, pokud jde o problém softwarového rázu a byl způsoben třeba určitými typy virů nebo lidskou chybou (např. náhodným odstraněním tabulky oddílů).

Dokáže nejen opravit tabulky oddílů a obnovit ztracený oddíl, ale také obnovit ze zálohy nebo opravit spouštěcí sektor, opravit FAT tabulku, obnovit soubory v souborových systémech FAT, exFAT, NTFS a ext2 nebo zkopírovat soubory z jejich odstraněných oddílů.

Jak na věc

Nejprve si zkusíme obnovit omylem smazaný soubor třeba z flashdisku. Pamatujte, že je při obnově souborů vždy důležité se vyvarovat na disk, ze kterého je chcete obnovovat, cokoli zapisovat. Tím si totiž své smazané soubory můžete poškodit či úplně přepsat. Stáhněte si TestDisk, rozbalte do složky v počítači a spusťte testdisk_win.exe. Hned po spuštění se vás TestDisk zeptá, zda chcete vytvořit soubor, do kterého se budou ukládat informace z průběhu obnovy. Pokud se nechystáte na složitější proces, můžete šipkami zvolit No Log  1  a stisknout Enter.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Software, Intel, Články z Computeru, Open source, Návody, Soubor, PhotoRec, NTFS, Složka, Disk, Oddíl, Obnova, Písmeno, Softwarová chyba, Quick Search, FATA, Enter, TestDisk, NávodJak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Ovládejte Total Commander jako profíci. 20 tipů a triků pro populárního správce souborů

Ovládejte Total Commander jako profíci. 20 tipů a triků pro populárního správce souborů

** Total Commander navazuje na éru dvouokenních správců souborů ** Ve svém rozhraní skrývá řadu funkcí, o kterých možná nevíte ** Vybrali jsme dvacet tipů a triků pro tento program

Karel Kilián
Správce souborůTotal CommanderTipy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály