Google | Waze | Navigace

Navigace Waze nově upozorní na blížící se železniční přejezd. Data pomohla sbírat komunita

Jen v loňském roce zaznamenala Česká drážní inspekce 181 dopravních nehod na železničních přejezdech, které si vyžádaly 41 mrtvých a 95 zraněných. Navigace Waze proto teď přichází s novinkou – upozorní řidiče na blížící se železniční přejezd.

Aby systém varování fungoval, museli nejprve dobrovolní editoři zanést do mapových podkladů místa, kde dochází k úrovňovému křížení pozemní komunikace a železnice. Na území Česka tak bylo nutné definovat polohu bezmála 8200 přejezdů, což zabralo několik dnů intenzivní práce.

Jak Waze varuje před přejezdy

Varování před blížícím se železničním přejezdem je ve výchozím stavu aktivní, což znamená, že pokud používáte navigaci Waze, bude vás na ně upozorňovat. Změnit nastavení můžete v Nastavení-Varování a hlášení-Hlášení-Železniční přejezd. Zde lze zvolit, zda si přejete zobrazovat přejezdy v mapě, případně jestli na ně chcete být upozorňováni (ne právě příjemným) zvukem.

Během jízdy je železniční přejezd zobrazen v mapě v podobě výstražného kříže. Přibližně 600 metrů před inkriminovaným místem se ozve zvukové upozornění, aplikace pak ve spodní liště zobrazuje zbývající vzdálenost. Po přejetí přejezdu tato informace zmizí. Vcelku jasnou představu o tom, jak to funguje, si můžete udělat z následujícího videa.

Novinka přijde vhod především v místech, která řidiči neznají. Železniční přejezdy jsou sice avizovány dopravními značkami a návěstními deskami ve vzdálenostech 240, 160 a 80 metrů, nicméně není výjimkou, že někteří řidiči toto značení přehlížejí.

Když už dojde k nehodě

Další užitečnou funkcí je možnost zjištění čísla přejezdu, což se může hodit při komunikaci se záchrannými složkami. Toto číslo najdete buď na zadní straně výstražného kříže u přejezdu, nebo můžete zadat do vyhledávání Waze „železniční přejezd“ a z nejbližšího výsledku vyčtete požadované číslo.

Navigace Waze je k dispozici zdarma pro mobilní telefony s operačními systémy Android a iOS. Kromě přejezdů umí varovat například před nehodami, překážkami na cestě, nepříznivými meteorologickými podmínkami či policejními hlídkami.

Největší devizou Waze je silná uživatelská komunita, díky které má aplikace informace o dopravní situaci na cestách a dokáže najít optimální cestu. Komunita dobrovolných editorů také zadává do mapy aktuální uzavírky, se kterými navigace počítá při plánování trasy.

Diskuze (22) Další článek: Test plně bezdrátových sluchátek Sennheiser Momentum True Wireless 2: O generaci dál

Témata článku: Google, Android, iOS, Waze, Navigace, Izrael, Přejezd, Železniční přejezd, Mapa, Česká republika, Komunita


Určitě si přečtěte

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 105

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 41

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 43

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize