Japonsko | Mapy Google | Navigace

Navigace v botách: vibrující vložka a chytrá krabička napoví nevidomým, kudy se vydat

Japonský inženýr Wataru Chino ze společnosti Honda EV vyvinul navigační systém v botách, označovaný jako Ashirase. Umožňuje slabozrakým a nevidomým lidem používat k navigaci nohy namísto mobilních telefonů nebo jiných vizuálních pomůcek.

Celý systém se skládá ze speciální navigační aplikace Ashirase, která běží na chytrém telefonu uživatele, a silikonových vložek do bot připojených ke krabičce plné senzorů. Jakmile uživatel zadá v aplikaci cíl své chůze, vložky do bot začnou vibrovat v různých vzorcích a tempech.

Navigace Ashirase

K určování směru slouží různé typy vibrací. Například pro chůzi vpřed jsou to vibrace pod ploskami nohou, pro odbočení vložky vibrují na příslušné straně obou chodidel. Roli hraje také rychlost, jakou vložky vibrují – ta indikuje blízkost zatáčky nebo překážky.

Zásadní myšlenkou celého systému je umožnit uživatelům, aby si při chůzi lépe uvědomovali své okolí a používali k navigaci nohy. Nemusejí se tak opakovaně zastavovat a hledat cestu v chytrých telefonech nebo žádat o pomoc kolemjdoucí.

Aktuální prototypy vložek lze použít pouze v nízkých teniskách a společenské obuvi, nicméně výrobce již plánuje rozšíření nabídky. Jedním z cílů budoucího vývoje je, aby se tvar vložky dal přizpůsobit různým typům obuvi.

Součástí je také bílá krabička, která se dá odepnout. Obsahuje gyroskop, elektronický kompas, senzory, a především baterii nutnou k pohonu zařízení. Ta by měla dle slov autora při používání po dobu tří hodin denně vydržet na jedno nabití až celý jeden týden.

Zatím má řadu omezení

Samotný navigační systém je v současné době poněkud omezený. Ke svému fungování využívá aplikační rozhraní Map Google a funguje jen tam, kde je k dispozici signál pozičních satelitních systémů. V současnosti tedy není možné využívat tento produkt k navigaci v uzavřených prostorách.

Chino a jeho tým údajně uvažují o tom, že později začlení buď systém PDR (Personal Dead-reckoning), polohování založené na Wi-Fi nebo IoT navigaci, která by uživatelům pomohla orientovat se ve vnitřních veřejných prostorách. V plánech do budoucnosti je také přidání podpory veřejné dopravy.

Firma plánuje, že v říjnu nebo listopadu tohoto roku vydá první beta verzi. Uživatelé budou moci vložku a aplikaci používat zdarma po dobu jednoho týdne a poté budou požádáni o zpětnou vazbu. Finální produkt bude připraven do října 2022 a očekává se, že bude nabízen za měsíční předplatné ve výši 2 000 až 3 000 jenů (asi 390 až 590 Kč).

Diskuze (5) Další článek: Grafická karta AMD Radeon RX 6600 XT je nový ideál pro hraní ve Full HD

Témata článku: Google, Japonsko, Mapy Google, Wi-Fi, Mobilní aplikace, Navigace, Honda, PDR, Krabička, Uživatelé, Chytrý telefon, Aplikace, Chůze, Vložka, Navigační systém, Nevidomý, Boty, ChinoGoogle Keep není jen zápisník na poznámky. 15 tipů, jak z něj dostat maximum

Google Keep není jen zápisník na poznámky. 15 tipů, jak z něj dostat maximum

** Google Keep je poznámkový systém s řadou zajímavých funkcí ** Přinášíme vám 15 vychytávek pro mobilní i webovou aplikaci ** Ovládněte Keep na maximum jako profesionálové!

Karel Kilián
Google KeepTipyGoogle
Božský režim je nesmrtelný. Nerdi z Redmondu na něj nezapomněli ani ve Windows 11

Božský režim je nesmrtelný. Nerdi z Redmondu na něj nezapomněli ani ve Windows 11

** Na jedné hromadě nabízí stovky nástrojů Windows ** Přetažením na plochu z nich uděláte zástupce ** Božský režim skvěle doplní Windows Terminal

Jakub Čížek
Windows 11Tipy
Cetin opět zrychlí download a upload v síti VDSL. Známe podrobnosti
Lukáš Václavík
VDSLCETINPřipojení k internetu
Až Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

Až Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

** Každý procesor se skládá z logických hradel ** Dnes jich jsou miliony a jejich skládání zabere roky ** Google buduje technologii, která to dokáže za pár hodin

Jakub Čížek
ProcesoryUmělá inteligenceGoogle
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy