Automobily | Navigace | MWC

Navigace v autech Ford bude podporovat zadání cíle ve formátu What3Words

Automobilka Ford chce řidičům svých vozidel zjednodušit zadávání cíle cesty do navigace. Uzavřela proto dohodu se startupem What3Words, což v praxi znamená, že navigační systém bude podporovat určení cílového bodu v podobě tří slov.

Geolokační systém What3Word rozděluje zeměkouli na 57 bilionů čtverců o rozměrech 3×3 metry. Každý čtverec je definován unikátní adresou skládající se ze tří slov oddělených tečkami. Například adresa naší brněnské redakce v tomto systému je stuha.povozit.zkrátit, případně v anglické verzi adres outlines.twig.friday.

S Fordem na tři slova

Dohoda mezi Fordem a What3Words v praxi znamená, že ve vozidlech této značky s infotainmentem SYNC 3 bude možné definovat cíl v geolokačním formátu slovo1.slovo2.slovo3. Podporováno bude jak textové, tak i hlasové zadání. Na cíl určený v této podobě bude možné navigovat také například z odkazu na webových stránkách.

Generální ředitel společnosti What3Words Chris Sheldrick je přesvědčen, že klasické adresy v podobě ulice a čísla popisného nejsou příliš vhodné pro hlasové zadávání. Jako příklad uvedl obtížné rozlišování mezi anglicky vyřčenými adresami 15 Ammanford Road a 50 Ammanford Road.

Další nevýhodu v používání názvů ulic pro navigaci spatřuje v jejich nejednoznačnosti. Například v Londýně existuje čtrnáct ulic s názvem Church Road, v Mexico city je dokonce 632 ulic, jež nesou jméno Juarez. Při hlasovém zadávání jsou časté potíže se správnou výslovností, která hraje zásadní roli.

Zájem o W3W roste

Od svého startu v roce 2013 získává londýnský startup What3Words pro své řešení stále větší pozornost. Sám se popisuje jako „opravdu jednoduchý způsob, jak definovat polohu“.

Samozřejmě existuje podobně jednoznačná alternativa v podobě GPS souřadnic, nicméně u těch je poměrně velké riziko chybného zadání. Rozdíl v jediném čísle může řidiče poslat o několik stovek metrů až kilometrů jinam.

Software pro práci s W3W používá od roku 2017 ve svých vozidlech například Mercedes-Benz jako součást svého navigačního systému. Z velkých jmen, která tento formát určování polohy podporují, můžeme jmenovat Airbnb či Lonely Planet.

Funguje i tam, kde nejsou adresy

„Vzhledem k tomu, že pokrývá celou planetu, je skvělý pro místa, která nemají oficiální adresy, jako jsou uprchlické tábory v Ugandě nebo vzdálená místa v Mongolsku“, říká marketingový ředitel What3Words Giles Rhys Jones.

Systém může vynikat například v případě velkých živelních katastrof, kdy dojde ke zničení celých ulic. Určení přesného místa v podobě čtverce o rozměrech 3×3 metry může být užitečné pro záchranné složky.

Majitelé aut značky Ford v USA, Velké Británii, Irsku, Německu, Španělsku a Mexiku již mohou vyzkoušet software prostřednictvím systému SYNC 3. Stačí si stáhnout aplikaci What3Words do telefonu a ten pak připojit k vozidlu. Podpora dalších zemí a jazyků přibude v průběhu tohoto roku.

Diskuze (14) Další článek: Vážnější únik než jen loginy a hesla: Na veřejný web unikl významný burzovní dokument

Témata článku: Německo, Velká Británie, Automobily, GPS, Cestování, Ubytování, Airbnb, Navigace, Mexiko, Kartografie, Ford, MWC, Ulice, Španělsko, Uganda, Londýn, Mongolsko, Čtverec, Formát, Mercedes-Benz, Church, Zadávání, Zadání, Lonely planet, Podpor


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 233

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11