Automobily | Navigace | MWC

Navigace v autech Ford bude podporovat zadání cíle ve formátu What3Words

Automobilka Ford chce řidičům svých vozidel zjednodušit zadávání cíle cesty do navigace. Uzavřela proto dohodu se startupem What3Words, což v praxi znamená, že navigační systém bude podporovat určení cílového bodu v podobě tří slov.

Geolokační systém What3Word rozděluje zeměkouli na 57 bilionů čtverců o rozměrech 3×3 metry. Každý čtverec je definován unikátní adresou skládající se ze tří slov oddělených tečkami. Například adresa naší brněnské redakce v tomto systému je stuha.povozit.zkrátit, případně v anglické verzi adres outlines.twig.friday.

S Fordem na tři slova

Dohoda mezi Fordem a What3Words v praxi znamená, že ve vozidlech této značky s infotainmentem SYNC 3 bude možné definovat cíl v geolokačním formátu slovo1.slovo2.slovo3. Podporováno bude jak textové, tak i hlasové zadání. Na cíl určený v této podobě bude možné navigovat také například z odkazu na webových stránkách.

Generální ředitel společnosti What3Words Chris Sheldrick je přesvědčen, že klasické adresy v podobě ulice a čísla popisného nejsou příliš vhodné pro hlasové zadávání. Jako příklad uvedl obtížné rozlišování mezi anglicky vyřčenými adresami 15 Ammanford Road a 50 Ammanford Road.

Další nevýhodu v používání názvů ulic pro navigaci spatřuje v jejich nejednoznačnosti. Například v Londýně existuje čtrnáct ulic s názvem Church Road, v Mexico city je dokonce 632 ulic, jež nesou jméno Juarez. Při hlasovém zadávání jsou časté potíže se správnou výslovností, která hraje zásadní roli.

Zájem o W3W roste

Od svého startu v roce 2013 získává londýnský startup What3Words pro své řešení stále větší pozornost. Sám se popisuje jako „opravdu jednoduchý způsob, jak definovat polohu“.

Samozřejmě existuje podobně jednoznačná alternativa v podobě GPS souřadnic, nicméně u těch je poměrně velké riziko chybného zadání. Rozdíl v jediném čísle může řidiče poslat o několik stovek metrů až kilometrů jinam.

Software pro práci s W3W používá od roku 2017 ve svých vozidlech například Mercedes-Benz jako součást svého navigačního systému. Z velkých jmen, která tento formát určování polohy podporují, můžeme jmenovat Airbnb či Lonely Planet.

Funguje i tam, kde nejsou adresy

„Vzhledem k tomu, že pokrývá celou planetu, je skvělý pro místa, která nemají oficiální adresy, jako jsou uprchlické tábory v Ugandě nebo vzdálená místa v Mongolsku“, říká marketingový ředitel What3Words Giles Rhys Jones.

Systém může vynikat například v případě velkých živelních katastrof, kdy dojde ke zničení celých ulic. Určení přesného místa v podobě čtverce o rozměrech 3×3 metry může být užitečné pro záchranné složky.

Majitelé aut značky Ford v USA, Velké Británii, Irsku, Německu, Španělsku a Mexiku již mohou vyzkoušet software prostřednictvím systému SYNC 3. Stačí si stáhnout aplikaci What3Words do telefonu a ten pak připojit k vozidlu. Podpora dalších zemí a jazyků přibude v průběhu tohoto roku.

Diskuze (14) Další článek: Vážnější únik než jen loginy a hesla: Na veřejný web unikl významný burzovní dokument

Témata článku: Automobily, Airbnb, Velká Británie, Německo, Navigace, GPS, Cestování, MWC, Mexiko, Kartografie, Ford, Ubytování, Zadávání, Church, Španělsko, Mongolsko, Londýn, Zadání, Čtverec, Adresa, Lonely planet, Uganda, Ulice, Formát, Juarez


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 41Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky