IFTTT | Chytrá domácnost | Navigace

Navigace TomTom spolupracuje s IFTTT, při odjezdu z domu zhasne osvětlení a zavře garáž

Výrobce satelitních navigací TomTom oznámil novou řadu svých produktů označovanou jako GO Premium. Jednou z proklamovaných výhod je schopnost spolupráce s internetovou službou IFTTT. Díky tomu lze na navigaci navázat další gadgety a spotřebiče chytré domácnosti, jako jsou žárovky či termostaty.

IFTTT („If This Then That“ - „pokud se stane toto, udělej tamto“) je služba, propojující webové aplikace různých poskytovatelů. Funguje na principu podmínek a následných akcí – například přes ní můžete nastavit, že pokud máte v kalendáři naplánovanou schůzku, rozsvítí se v uvedeném čase žárovky v zasedací místnosti.

Navigace a automatizace

Nizozemskému výrobci automobilových navigačních přístrojů nesporně udělaly čáru přes rozpočet navigace v chytrých telefonech, které jsou mnohdy k dispozici zdarma. V silné konkurenci tak musel najít nové cesty k zákazníkům, jimž nabídne něco navíc – v tomto případě možnost propojení s chytrou domácností.

TomTom přišel s nápadem spojit informace z navigace s automatizací mnoha každodenních činností. Nevymýšlel přitom kolo, ale spolehl se na osvědčené řešení v podobě IFTTT, jehož podporu zahrnul do své produktové řady GO Premium.

Při propojení TomTomu GO Premium s IFTTT lze definovat různé interakce mezi navigací a dalšími spotřebiči a službami. Uživatel může třeba nastavit, aby se po návratu domů automaticky zapnulo topení, při odjezdu zhasla světla a při příjezdu do ulice se otevřela garáž.

TomTom GO Premium

Možnosti interakce jsou však podstatně širší – navigace například může komunikovat s hlasovými asistenty Google a Siri, dokáže ovládat chytré termostaty Nest nebo automaticky spustit robotický vysavač iRobot po vašem odjezdu.

Kromě podpory IFTTT chce nová navigace zaujmout řidiče například možností sdílení trasy a předpokládaného času příjezdu. Z dalších funkcí jmenujme aktualizaci map a softwaru přes Wi-Fi, statistiky jízd, varování před rychlostními radary či aktuální dopravní informace TomTom Traffic.

„Krabičková navigace“ TomTom GO Premium se již prodává na oficiálních stránkách. Základní varianta s 5" obrazovkou přijde na 9 290 korun, za větší 6" verzi Premium X s příslušenstvím navíc si výrobce účtuje 11 790 korun.

Diskuze (13) Další článek: Otestujte výkon svého prohlížeče pomocí nového nástroje od tvůrců WebKitu

Témata článku: Wi-Fi, IFTTT, Chytrá domácnost, GPS, Navigace, TomTom, This Then That, Spol, Odjezd, Interakce, DOM, Spotřebiče, Žárovka, Automatizace, Satelitní navigace, Osvětlení, Google a Siri, Garáž, Termostat


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11