Doprava | Navigace | Sygic

Navigace Sygic nabídne varování před radary, nechá si za to ale zaplatit

Navigace Sygic přichází s novou funkcí Mobile Speed Cam, jejímž účelem je s předstihem varovat řidiče před rychlostními radary. Novinka však nebude automaticky dostupná všem více než 200 milionům uživatelům – jedná se o placenou prémiovou funkci.

Varování před radary umožní řidičům vyhnout se pokutám a současně přispívá ke snižování počtu nehod v problematických a rizikových úsecích tím, že řidiče vybízí ke snížení rychlosti. Přesto je tato funkce mnohými uživateli vnímána jako kontroverzní.

Varování před radary

„Věříme, že ohlašování hlídek a radarů se dá dělat mnohem lépe než neustálým rozptylováním řidiče za jízdy, zatímco by se měl soustředit na cestu před sebou,“ uvádí v tiskovém prohlášení produktový šéf Sygicu Lukáš Dermek. Dle přiloženého snímku bude aplikace zobrazovat polohu radaru v mapě a jeho vzdálenost.

Zásadní otázkou je, kde hodlá původem slovenská navigace získávat informace o poloze mobilních radarů. Dle Dermeka mají být zdrojem samotní uživatelé, nicméně využívat hodlá i informace od třetích stran – například aktuální zpravodajství či terénní průzkumy.

Klepněte pro větší obrázek 
Navigace Sygic varuje před radarem

Nutno podotknout, že funkci hlášení policejních hlídek nabízí i navigace Waze, a to zcela zdarma. Ta v tomto směru spoléhá na svou komunitu řidičů, kteří mohou v rámci aplikace ohlašovat nejen radary, ale i překážky na vozovce, práce na silnici a další dopravní komplikace.

Zadarmo to nebude

Navigace Sygic je k dispozici pro zařízení s operačním systémem Android a iOS. Po dobu sedmi dnů ji lze vyzkoušet zdarma, poté je nutné pořídit si doživotní licenci – například s mapami Evropy přijde na vcelku sympatických 299,99 korun.

Další funkce, jako je například Real View Navigace, Head-up Display, Cockpit či Dashcam, lze pořídit jako placené doplňky – každý za cenu 135 korun. Stejným způsobem bude nabízena i funkce varování před mobilními radary, jež má dle serveru Android Headlines stát 14,99 eur ročně, tedy v přepočtu asi 399 korun.

Varování před rychlostními radary má i konkurence, například TomTom nebo Waze, a to bezplatně. Sygic chce ale zaujmout aktuálností a upozorňováním nejen na stacionární, ale především mobilní radary. K jejich nahlašování bude využíváno jak komunity samotných uživatelů, tak z datových zdrojů blíže nespecifikovaných třetích stran. 

Diskuze (43) Další článek: Planetární sonda MAVEN zmapovala elektrické proudy v okolí Marsu

Témata článku: Doprava, Android, iOS, Mapy, Evropa, Waze, GPS, Navigace, Cestování, TomTom, Sygic, Head-up, Řidič, Radar, Uživatelé, Head-up Displej, VAR, Varování, Funkce