NAV 5.0: Doktůrek Norton

Jméno Norton je v mysli většiny z nás spjato především se známým Norton Commanderem. Pozornost si však zasluhuje i jeho vzdálený příbuzný Norton AntiVirus (NAV), nejnověji ve verzi 5.0.
Jméno Norton je v mysli většiny z nás spjato především se známým Norton Commanderem. Pozornost si však zasluhuje i jeho vzdálený příbuzný Norton AntiVirus (NAV), nejnověji ve verzi 5.0. Tento celosvětově rozšířený program není mezi českými uživateli příliš známý a u nás jej zatím používají především některé větší společnosti.

Ovládací rozhraní je vcelku přehledné a názorné, snad jen k testování vybraných adresářů je nutné použít menu. Jako většina kvalitních programů obsahuje i NAV tzv. Scheduler (plánovač), pomocí kterého je možné spouštět antivirové testy (a provádět automatickou aktualizaci) v daných časových intervalech (denně, týdně, měsíčně …). Ve Windows 98 je pak použit interní plánovač tohoto systému.

Viry v izolaci
Do vyhledávání virů je mimo jiné zapojen také heuristický prohledávač. Technologie je nazvána Bloodhound (policejní pes, čmuchal) a má jít tvrdě po stopě nových a neznámých virů. Umí detekovat jak neznámé viry souborové, tak i nové makroviry. Testování komprimovaných souborů probíhá vcelku svižně, vnořené archivy testovány nejsou. Podporovány jsou formáty ZIP a LHA (chybí např. rozšířené ARJ).

Novinkou, kterou NAV 5.0 přináší, je Karanténa. V ní umístěné soubory jsou zašifrované a není je možné spustit. Do karantény jsou umísťovány podezřelé nebo napadené soubory. Skladovat je tu můžete třeba do doby, než přijdou výsledky analýzy v antivirovém centru (viz dále).

Zeptejte se Internetu
Viry se dnes šíří také prostřednictví Internetu. Antivirový software virus obvykle zachytí při zápisu staženého souboru na disk nebo při první manipulaci s ním. V rámci balíku Norton AntiVirus je ovšem k dispozici také plug-in pro Netscape Navigator. Soubory načtené prostřednictvím Netscapu jsou pak testovány ještě před uložením na disk. NAV vás tímto způsobem chrání i před škodlivými javovými applety a komponentami ActiveX. Zvláštní plug-iny pro různé e-mailové klienty v NAV k dispozici nejsou.

Internet může v boji proti virům stát i na té správné straně barikády. Pomocí technologie Live-Update si proto můžete stáhnout datové soubory s informacemi o nových virech, které jsou aktualizovány každý týden. Pokud máte podezření na neznámý virus, pak se vám jistě zalíbí služba Scan and Deliver. Podezřelý soubor (či soubory) stačí prostřednictvím Internetu zaslat odborníkům v antivirovém centru Symantec (Symantec Antivirus Research Center). Do týdne byste měli obdržet výsledek analýzy, případně přímo s novými definicemi virů.

K recenzi jsme měli v redakci NAV v anglické mutaci. To ovšem neznamená, že NAV neumí česky. V lednu by totiž měla být k dispozici kompletně lokalizovaná verze. Na technickou podporu v češtině si však budeme muset ještě chvíli počkat. To ovšem nic nemění na faktu, že NAV 5.0 je kvalitní program, který s viry umí tvrdě zatočit.

antivirový program pro Windows 95/98/NT
Symantec
Norton AntiVirus 5.0
Zdroj: Symantec
Telefon: 02 – 70 26 65
Cena: 2 296 Kč bez DPH
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Chystá se další velké vyšetřování: po Microsoftu Intel

Témata článku: Windows, Internet, Navi, Nor, Zašifrovaný disk, Bloodhound, Plug In, Interní plán, Vzdálený příbuzný, Dok, Podezřelý soubor


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných po velké prohnuté obludy

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných po velké prohnuté obludy

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci, hraní i filmy ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem stojí tři tisíce ** 4K už dává smysl i s cenou kolem deseti tisíc korun

David Polesný | 54

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 25

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

** O Velkém čínském firewallu toho byly napsány už stohy ** Vyzkoušíte jej ale až na místě ** A tak jsme vyrazili do Pekingu a začali hledat dalajlámu

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 60Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů