NAV 5.0: Doktůrek Norton

Jméno Norton je v mysli většiny z nás spjato především se známým Norton Commanderem. Pozornost si však zasluhuje i jeho vzdálený příbuzný Norton AntiVirus (NAV), nejnověji ve verzi 5.0.
Jméno Norton je v mysli většiny z nás spjato především se známým Norton Commanderem. Pozornost si však zasluhuje i jeho vzdálený příbuzný Norton AntiVirus (NAV), nejnověji ve verzi 5.0. Tento celosvětově rozšířený program není mezi českými uživateli příliš známý a u nás jej zatím používají především některé větší společnosti.

Ovládací rozhraní je vcelku přehledné a názorné, snad jen k testování vybraných adresářů je nutné použít menu. Jako většina kvalitních programů obsahuje i NAV tzv. Scheduler (plánovač), pomocí kterého je možné spouštět antivirové testy (a provádět automatickou aktualizaci) v daných časových intervalech (denně, týdně, měsíčně …). Ve Windows 98 je pak použit interní plánovač tohoto systému.

Viry v izolaci
Do vyhledávání virů je mimo jiné zapojen také heuristický prohledávač. Technologie je nazvána Bloodhound (policejní pes, čmuchal) a má jít tvrdě po stopě nových a neznámých virů. Umí detekovat jak neznámé viry souborové, tak i nové makroviry. Testování komprimovaných souborů probíhá vcelku svižně, vnořené archivy testovány nejsou. Podporovány jsou formáty ZIP a LHA (chybí např. rozšířené ARJ).

Novinkou, kterou NAV 5.0 přináší, je Karanténa. V ní umístěné soubory jsou zašifrované a není je možné spustit. Do karantény jsou umísťovány podezřelé nebo napadené soubory. Skladovat je tu můžete třeba do doby, než přijdou výsledky analýzy v antivirovém centru (viz dále).

Zeptejte se Internetu
Viry se dnes šíří také prostřednictví Internetu. Antivirový software virus obvykle zachytí při zápisu staženého souboru na disk nebo při první manipulaci s ním. V rámci balíku Norton AntiVirus je ovšem k dispozici také plug-in pro Netscape Navigator. Soubory načtené prostřednictvím Netscapu jsou pak testovány ještě před uložením na disk. NAV vás tímto způsobem chrání i před škodlivými javovými applety a komponentami ActiveX. Zvláštní plug-iny pro různé e-mailové klienty v NAV k dispozici nejsou.

Internet může v boji proti virům stát i na té správné straně barikády. Pomocí technologie Live-Update si proto můžete stáhnout datové soubory s informacemi o nových virech, které jsou aktualizovány každý týden. Pokud máte podezření na neznámý virus, pak se vám jistě zalíbí služba Scan and Deliver. Podezřelý soubor (či soubory) stačí prostřednictvím Internetu zaslat odborníkům v antivirovém centru Symantec (Symantec Antivirus Research Center). Do týdne byste měli obdržet výsledek analýzy, případně přímo s novými definicemi virů.

K recenzi jsme měli v redakci NAV v anglické mutaci. To ovšem neznamená, že NAV neumí česky. V lednu by totiž měla být k dispozici kompletně lokalizovaná verze. Na technickou podporu v češtině si však budeme muset ještě chvíli počkat. To ovšem nic nemění na faktu, že NAV 5.0 je kvalitní program, který s viry umí tvrdě zatočit.

antivirový program pro Windows 95/98/NT
Symantec
Norton AntiVirus 5.0
Zdroj: Symantec
Telefon: 02 – 70 26 65
Cena: 2 296 Kč bez DPH
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Chystá se další velké vyšetřování: po Microsoftu Intel

Témata článku: Windows, Internet, Zašifrovaný disk, Interní plán, Bloodhound, Dok, Podezřelý soubor, Navi, Nor, Plug In, Vzdálený příbuzný

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů