Nature Illusion Studio: rozpohybujte své fotografie

Možná vám e-mailem také přišly zajímavé fotografie, kde sněhové vločky padaly či vítr ohýbal stromy. Jak na to?

Klepněte pro větší obrázekZahlcovat elektronické poštovní schránky nejrůznějším balastem v podobě powerpointových prezentací, do kterých jsou vloženy „nádherné fotografie, které zaručeně musíte vidět“, se stalo činností, kterou si rychle osvojí každý úředník, jakmile se jen trošku seznámí s počítačem. Pokud vás taky zaujalo rozpohybování statických fotografií a máte pro ně i jiné využití než pouze nesmyslné řetězové e-maily, pak se zkuste podívat na program Nature Illusion Studio. Slouží totiž právě k rozpohybování vybraných oblastí na vaší fotografii.

Práce s programem, jehož instalace spočívá v postupném odsouhlasení několika kroků instalačního průvodce, je natolik snadná, že lze s trochou nadsázky tvrdit, že ji zvládne i výše zmíněný úředník. Myslím, že čeština do programu tentokrát skutečně nikomu chybět nebude. Obrázky na tlačítkách v nástrojové liště jsou natolik intuitivní, že je pochopí každý a několik anglických termínů popisujících jednotlivé efekty zvládnete přelouskat za pomoci internetového slovníku.

Mírné vlnky na hladině jezera? Bez problému.

Základem každého pohyblivého obrázku, který v Nature Illusion Studiu vytvoříte, je běžná fotografie. Ze začátku doporučuji vyzkoušet několik připravených projektů, které program nabízí. Později můžete začít aplikovat animaci vodní plochy na vlastních fotografiích. Až si práci s programem řádně procvičíte, můžete se pustit do rozpohybování fotografií s ohněm, kouřem, nebo mlžným oparem.

Místa, která chcete na fotografii uvést do pohybu, je nutné nějakým způsobem označit. K tomu slouží v tomto případě štětec, který může mít až šest různých natavení. Předvolené chování štětce vybíráte klepnutím na tlačítko s číslem v nástrojovém panelu. Na stejném místě také měníte velikost štětce. V některých případech je výhodnější použít k označení budoucí animované oblasti výplň v podobě nástroje Plechovka. Se zvoleným nástrojem pak v nahraném obrázku přebarvíte ty části, které chcete rozpohybovat. Každé ze šesti nastavení štětce má různou barvu, takže v obrázku ihned uvidíte, kde jste které nastavení použili.

Klepněte pro větší obrázek
Různá nastavení jsou na obrázku barevně odlišena

Pro každý štětec upravujete sadu efektů. Pomocí táhel určíte postupně rozsah, frekvenci, velikost vlnění, deformaci a rychlost efektu. Z rozbalovací nabídky si určíte, zda efekt pohybu vody bude proudit nahoru, dolů či v kombinaci těchto směrů doprava či doleva. V případě, že chcete rozpohybovat třeba hladinu jezera, zatrhnete v nabídce směr vln.

Nyní nastává čas vyzkoušet si provedené úpravy v praxi. Poté, co jste si připravili štětce a barevně označili oblasti na obrázku, klepněte na tlačítko Auto View a podívejte se na výsledek. Budete-li ohromeni, případně „pouze“ spokojeni s výsledkem, pak jste pracovali správně. Jestliže se vám roztéká skála z tisíce let odolávajícího kamene, pak něco není v pořádku. S největší pravděpodobností jste při označování pohyblivých oblastí nebyli dostatečně přesní. Vypněte automatický náhled opětovným klepnutím na Auto View a obrázek upravte.

Voda i oheň jako pohybující se živly na obrázku

Se správně nastavenými vlastnostmi efektů vám pomůže výběr z nabídky připravených šablon. Po klepnutí na nenápadné tlačítko Preset objevíte nabídku, která ukrývá automatické nastavení štětce pro dosažení efektů jako je oceán, řeka, vodopád, jezero, oheň, kouř a další. Efekty, které si upravíte, můžete stejným způsobem také ukládat pro pozdější použití – neomezujte se pouze na to, co vám program nabídne. Čím více si budete efekty přizpůsobovat konkrétnímu obrázku, tím lepšího dosáhnete výsledku.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam připravených efektů

Na první pohled jsou možná ukryta další zajímavá nastavení. Panel s efekty totiž ve své spodní části nabízí několik záložek; Při jejich bližším prozkoumání zjistíte, že program dovede více, než jen rozpohybovat vodní hladinu nebo vodopády. Pod záložkou Weather se totiž ukrývá možnost doplnit obrázek o efekt deště nebo sněžení. Ovlivnit můžete rychlost, průhlednost, sílu větru (čili směr padajících kapek/vloček) a délku padajících předmětů.

Klepněte pro větší obrázek
Sněžení nebo déšť doplníte do obrázku prostým výběrem z nabídky

Další zajímavostí je kombinace animovaného obrázku s vloženými objekty. Těmi mohou být menší statické nebo rovněž pohybující se obrázky. V seznamu podporovaných najdete bitmapy, JPEG, ikony, obrázky EMF a samozřejmě animované GIFy. V Nature Illusion Studiu je vše ukázáno na příkladu akvária, do kterého jsou vloženy pohybující se rybičky. U takovýchto objektů určujete průhlednou barvu, směr pohybu i počáteční umístění.

Klepněte pro větší obrázek
Do džungle patří ptáčci, do akvária rybičky

K dosažení úplné dokonalosti animovaného snímku zbývá jen doplnit jej o příslušný zvukový doprovod. Program nabízí zvuky vodopádů, ptáků, žab, moře a jiné. Vaší představivosti se opět meze nekladou, nicméně počítejte s tím, že zvuk by měl být spíše kratší a vhodný k opakování ve smyčce.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení vkládaného zvuku

Výsledek své práce s v programu Nature Illusion Studio můžete uložit do několika podob. Věřím tomu, že spousta uživatelů ocení uložení projektu jako spořiče obrazovky. S minimální námahou totiž dostanete poměrně efektní náplň činnosti počítače v jeho volném čase. Jinou možností je vytvoření spustitelného souboru, který bude animaci obsahovat. Při exportu do videosouboru zvolíte výstupní rozlišení a volitelně kodek z nabídky těch, které máte v počítači. Standardně je zvoleno nepoužívání komprimace videa.

Dostanete-li šílený nápad umístit takovýto animovaný obrázek na svůj web, pak využijete jeho export do animovaného souboru GIF. Myslete však na to, že podobnými efektními kousky se často pyšní spíše amatérské, příkladu k následování nevhodné weby.

 

Nature Illusion Studio 2.2

 
Animované efekty do fotografií
 
Stáhnout: Gigamania.cz
 
Cena: od 24,95 USD
Klepněte pro větší obrázek

snadné ovládání

export do různých formátů

Klepněte pro větší obrázek

kvalita ukázkových objektů

export do Flashe

Diskuze (10) Další článek: Nepanikařte, vyšel Arch Linux 2007.08

Témata článku: Fotky, Fotografování, GigaMania, Skála, Vodopád, Běžná fotografie, NAT, Weather, Hladina, Řeka, Illusion, Vodní hladina, Statická fotografie, Export, Stud, Fotografie, Efekt, Fotograf, Animovaný GIF, Zvolený nástroj, Připravená šablona, Připravený průvodce, Nature, Animovaný obrázek

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky