Nástupce Socket A představen!

AMD v Japonsku odhalila novou patici pro budoucí procesory Athlon a Hammer. Také předvedla procesor v zbrusu novém balení, který do této patice bude pasovat. Pokud tedy chcete vidět, jak budou nové procesory od AMD vypadat, tak se s chutí pusťte do článku...
  

AMD se velmi ráda chválí tím, že Socket A je velmi trvalá platforma, která vydrží roky. Částečně je to tak! Socket A byl představen v květnu 2000 v kombinaci s čipovou sadou KT133. Jako první si do něho směl "sednou" Athlon s jádrem Thunderbird. Po zhruba dvou letech působení, již Socket A pomaloučku odchází do "důchodu". AMD mu ještě dává jeden poslední rok.

Nechci vás však strašit, že nynější upgrade na Socket A je slepá cesta (jako v případě Socketu 423), ba naopak  - ještě do něho budete moci vložit nejenom "starý dobrý" Athlon XP s jádrem Palomino, ale také Athlony XP s jádrem Thoroughbred (0,13 mikron Palomino) a Barton (0,13 mikron se SOI). Po skončení tohoto roku se však tato patice odebere do věčných lovišť.

Nyní AMD uvádí patici nové generace, která se mnoha ohledech podobá Pentiu 4 a jeho  Socketu 478. Má podobnou velikost, avšak počet pinů se zvýšil - na 563.  To je o 101 pinů víc než má klasický Socket A.

A kdy se nová patice objeví? 

Brzo i zadlouho! Patice sice byla představena, avšak zatím AMD nebude s touto novou platformou pronikat do mainstreamu. Jedná se víceméně o pokus, který má otestovat patici v praxi. Zprvu se Socket 563 objeví ve malých počítačích v provedení (SFF - Small Form Factor), které se budou prodávat v Asii a na evropský trh se vůbec nedostanou. AMD tedy nebude procesory pro novou paticí prodávat běžně v obchodě. Jedinou možností jak takový procesor získat je malý výlet do Japonska, kde si takový počítač si koupíte. 

Do budoucna však AMD počítá s prosazením této patice. Pravděpodobně by tak měly být baleny procesory Hammer, avšak je velmi pravděpodobné, že se počet pinů ještě zvětší.

Jak bude vypadat procesor pro novou patici 563? 

Procesor bude v uPGA balení, stejně jako Pentium 4. Rozměry procesoru jsou 33x33 mm, což je jen o trochu více než jeden palec. Pouzdro procesoru bude nadále vyráběno z "plastu" v hnědém a zeleném provedení. Hodně by mě zajímalo, jestli AMD bude v budoucnu na procesor montovat heat spreader, velmi by tím uživatelům při instalaci pomohla, ale nelze to příliš očekávat, protože AMD je velmi šetrná firma a heat spreader něco stojí.  

První procesory pro Socket 463 budou Thoroughbredy, v Japonsku byl pokusně představen Athlon XP 1500+.

Nožičky od nového provedení Athlonů a Hammerů mě trošku znervózňují, budou titěrné a při sebemenší hrubším zacházení se ohnou. Už se bojím těch dlouhých večerů při rovnání nožiček procesoru.

PCtuning komentuje:

Nová patice vypadá velmi zajímavě, avšak zatím se jedná pouze od předzvěst. Při přechodu na Throughbreda se nemusíte bát, že budete muset měnit desku. Jedná se o výhled do budoucnosti, zejména na konec roku, kdy budou uvedeny Hammery. Ty již budou novou patici potřebovat a patice Socket 563 (či její upravená verze) je jim šitá na míru.

Jedinou otázkou zůstává, jestli AMD přidá heat spreder či změní systém upínání procesoru. Obojí se možné, avšak o takových věcech je předčasné spekulovat. 

zdroj: PC Watch

Jan Dudek

Diskuze (17) Další článek: Registrace domény po česku

Témata článku: Malé balení, Hammer, Socket, Nová patice, Nástupce, Nástup, Slepá cesta, SoC, Heat, Palomino


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF