Nástupce Socket A představen!

AMD v Japonsku odhalila novou patici pro budoucí procesory Athlon a Hammer. Také předvedla procesor v zbrusu novém balení, který do této patice bude pasovat. Pokud tedy chcete vidět, jak budou nové procesory od AMD vypadat, tak se s chutí pusťte do článku...
  

AMD se velmi ráda chválí tím, že Socket A je velmi trvalá platforma, která vydrží roky. Částečně je to tak! Socket A byl představen v květnu 2000 v kombinaci s čipovou sadou KT133. Jako první si do něho směl "sednou" Athlon s jádrem Thunderbird. Po zhruba dvou letech působení, již Socket A pomaloučku odchází do "důchodu". AMD mu ještě dává jeden poslední rok.

Nechci vás však strašit, že nynější upgrade na Socket A je slepá cesta (jako v případě Socketu 423), ba naopak  - ještě do něho budete moci vložit nejenom "starý dobrý" Athlon XP s jádrem Palomino, ale také Athlony XP s jádrem Thoroughbred (0,13 mikron Palomino) a Barton (0,13 mikron se SOI). Po skončení tohoto roku se však tato patice odebere do věčných lovišť.

Nyní AMD uvádí patici nové generace, která se mnoha ohledech podobá Pentiu 4 a jeho  Socketu 478. Má podobnou velikost, avšak počet pinů se zvýšil - na 563.  To je o 101 pinů víc než má klasický Socket A.

A kdy se nová patice objeví? 

Brzo i zadlouho! Patice sice byla představena, avšak zatím AMD nebude s touto novou platformou pronikat do mainstreamu. Jedná se víceméně o pokus, který má otestovat patici v praxi. Zprvu se Socket 563 objeví ve malých počítačích v provedení (SFF - Small Form Factor), které se budou prodávat v Asii a na evropský trh se vůbec nedostanou. AMD tedy nebude procesory pro novou paticí prodávat běžně v obchodě. Jedinou možností jak takový procesor získat je malý výlet do Japonska, kde si takový počítač si koupíte. 

Do budoucna však AMD počítá s prosazením této patice. Pravděpodobně by tak měly být baleny procesory Hammer, avšak je velmi pravděpodobné, že se počet pinů ještě zvětší.

Jak bude vypadat procesor pro novou patici 563? 

Procesor bude v uPGA balení, stejně jako Pentium 4. Rozměry procesoru jsou 33x33 mm, což je jen o trochu více než jeden palec. Pouzdro procesoru bude nadále vyráběno z "plastu" v hnědém a zeleném provedení. Hodně by mě zajímalo, jestli AMD bude v budoucnu na procesor montovat heat spreader, velmi by tím uživatelům při instalaci pomohla, ale nelze to příliš očekávat, protože AMD je velmi šetrná firma a heat spreader něco stojí.  

První procesory pro Socket 463 budou Thoroughbredy, v Japonsku byl pokusně představen Athlon XP 1500+.

Nožičky od nového provedení Athlonů a Hammerů mě trošku znervózňují, budou titěrné a při sebemenší hrubším zacházení se ohnou. Už se bojím těch dlouhých večerů při rovnání nožiček procesoru.

PCtuning komentuje:

Nová patice vypadá velmi zajímavě, avšak zatím se jedná pouze od předzvěst. Při přechodu na Throughbreda se nemusíte bát, že budete muset měnit desku. Jedná se o výhled do budoucnosti, zejména na konec roku, kdy budou uvedeny Hammery. Ty již budou novou patici potřebovat a patice Socket 563 (či její upravená verze) je jim šitá na míru.

Jedinou otázkou zůstává, jestli AMD přidá heat spreder či změní systém upínání procesoru. Obojí se možné, avšak o takových věcech je předčasné spekulovat. 

zdroj: PC Watch

Jan Dudek

Diskuze (17) Další článek: Registrace domény po česku

Témata článku: Palomino, Nástupce, Nástup, SoC, Malé balení, Hammer, Socket, Slepá cesta, Heat, Nová patice


Určitě si přečtěte

Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 53

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5