Nástupce HTML – jazyk XHTML schválen

W3C doporučilo normu XHTML 1.0, který by se měl stát nástupcem dnešního HTML a poskytnout tvůrcům stránek možnosti pro prolnutí HTML se stále populárnějším XML.
W3C doporučilo normu XHTML 1.0, který by se měl stát nástupcem dnešního HTML a poskytnout tvůrcům stránek možnosti pro prolnutí HTML se stále populárnějším XML. XHTML je další iterací nyní používaného HTML 4.0. Vývojářům nabídne možnosti HTML i XML v jednom společném formátu, tvůrci stránek také budou moci snadněji přecházet se svými projekty z tradičního HTML do využívání možností XHTML. Současné prohlížeče by neměly mít s XHTML žádné výrazné problémy, přesto s ohledem na další vývoj a nasazování tohoto jazyka do specializovaných zařízení se zpřísnily pravidla pro syntaxi zápisu HTML stránek. Všechny tagy tag budou muset být psány malými písmeny, parametry je nutné uzavírat do uvozovek, všechny tagy musí mít ukončovací tag, což se týká třeba i tagu <BR> (ten pak bude nutné psát jako <BR></BR> nebo <BR/>). Kompletní specifikaci najdete na W3C. XML je co syntaxe totiž výrazně náročnější, nicméně přísnější syntaxe se rychleji zpracovává samotným prohlížečem.

Co XHTML udělá se současnými stránkami? Pokud se budete držet doporučení W3C, zajistíte vašim stránkám dopřednou kompatibilitu při zachování jejich funkčnosti ve stávajících prohlížečích. Z tohoto hlediska lze dokumenty upravovat do XHTML podoby již nyní. Tím, že se budete držet poměrně přísných doporučení, se vám navíc dostane pod kůži i způsob práce v XML. XML jako jazyk s výrazně většími možnostmi než HTML bude získávat čím dál více na významu a XHTML poskytuje dobré šance na jeho začlenění do stávajících stránek. Pokud se ještě bojíte XML, zkuste XHTML, které je běžnému myšlení autorů stránek rozhodně bližší.

Budoucností XHTML je možnost automatického přizpůsobení se stránky možnostem prohlížeče, například prohlížeče na kapesních počítačích nebudou podporovat všechny modul XHTML a zobrazí se jim jen pro ně určená verze stránky.

Diskuze (2) Další článek: Rambus zatím nepříliš úspěšný

Témata článku: Software, Prohlížeče, Programování, Nástup, Nástupce, Syntax, Jazyk, HTML, Software na Heureka.czJak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?

Petr Březina
Fotoškola
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil umělé rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály