Nástroje současného webdesignu

Když jsme se minule zmiňovali o technologiích XHTML a CSS, jako bystří čtenáři jste se jistě začali zajímat o nástroje, které vám zjednoduší práci s nimi. V tomto článku si jich několik představíme.

Jak již bylo zmíněno v úvodu seriálu, textové editory typu Word s možností exportu do webového HTML formátu mezi nástroje webdesignéra, a to ani začínajícího, nepatří. Budeme se zabývat jen těmi, které jsou použitelné pro vážně myšlenou tvorbu stránek. Představte si hranici takto – když si chcete vystavit bez nějakého cíle osobní stránku, klidně Word použijte, ale pokud chcete web, který má sloužit konkrétnímu účelu (třeba podávat informace o jednom tématu nebo vydělávat peníze), na Word rychle zapomeňte. Udělejte to dříve, než vás smete konkurence.

WYSIWYG editory pro tvorbu webových dokumentů

Univerzální nástroje, které umožňují tvorbu stránek úplným začátečníkům, a stejně tak často zkušeným profesionálům: kódérům, programátorům, návrhářům vzhledu, informačním architektům a dalším. Práce s nimi probíhá ve vizuálním WYSIWYG režimu, tudíž znalost XHTML a dalších technologií není nutná (ulehčí však práci). Většinou obsahují i spoustu užitečných rozšíření pro práci s projekty, FTP přenosy, různé validátory, čističe kódu a podobně.

Pro přehled uvádíme přibližné ceny jednotlivých nástrojů ke konci dubna 2004.

Hlavní zástupci:

Editory kódu

Ať už se chcete stát webovým kodérem a zabývat se technologiemi na straně klienta nebo programátorem webových aplikací a zabývat se technologiemi na straně serveru (PHP, .NET, databáze...), poslouží vám software pro úpravu kódu.

Ten vám dnes dovolí pracovat s textovými dokumenty pomocí rozšířených funkcí jako je zvýrazňování syntaxe, rozšířené vyhledávání atd.

Někteří zástupci:

Grafické editory

Programy, původně sloužící pro návrh bitmapové grafiky. Postupem času se z nich staly nástroje pro návrh vzhledu webových stránek. Dnes již většina obsahuje alespoň nutné minimum pro usnadnění práce s webovou grafikou – například exporty do webových formátů. Funkce, které by však designérovi opravdu usnadnily práci, jim stále bohužel chybí – nástroje pro návrh formulářů, tabulek, fungující “rozřezání” grafiky do XHTML kódu a další.
Grafické editory využijete, chcete-li se stát návrhářem vzhledu webových stránek.

Hlavní zástupci:

  • Adobe Photoshop Cena: cca 20 000 Kč za plnou komerční verzi (32 000 Kč v rámci balíku Adobe Creative Suite Premium 1.0).
  • Macromedia Fireworks Cena: cca 10 000 Kč za plnou komerční verzi (6000 Kč v rámci promo Web Tools MX).

Analyzátory

Jak již samotný název napovídá, analyzátory neslouží k návrhu, ale k analýze již hotových webů. My zde konkrétně zmíníme analyzátory logů serveru. Pomocí nich totiž například zkušený informační architekt a expert na použitelnost dokáže rozpoznat slabá místa v konstrukci webu, stejně jako expert na marketing a vyhledávače vidí, které vyhledávače přinášejí webu nejvíce uživatelů, kteří se stanou zákazníky.

Někteří zástupci:

Další nástroje, které můžete potřebovat

  • ... pro práci s grafickými soubory I když se z vás nestane designér, který bude navrhovat vzhled webu, můžete potřebovat programy pro jednoduchou práci s grafickými soubory – například IrfanView, ACDSee.
  • ... pro tvorbu prototypů Různí informační architekti využívají v různých fázích vývoje webu (zmíníme se příště) různé nástroje. V těch počátečních to bývá obyčejná tužka a papír – mimochodem, té se nevyhýbejte, ani pokud například navrhujete vzhled. Pro další fáze projektu poslouží specializovaný software pro návrhy prototypů (Microsoft Visio, Smart Draw), ale i běžné kancelářské vybavení vašeho počítače (Word, PowerPoint).
  • ... pro FTP připojení Web, který máte uložený ve svém počítači, může být světu užitečný jen do prvního zformátování disku. Web je webem, když jej vystavíme na nějaký server. Nejčastěji to provedeme pomocí FTP (File Transfer Protocol) přenosu. Ze software s podporou FTP jmenujme alespoň Total Commander nebo WS FTP.

Zmínili jsme několik nástrojů, které můžete potřebovat, chcete-li pracovat s webem: univerzální WYSIWYG editory, programy pro práci s grafikou, kódem a další. Myslíte si, že používáte nástroje, které jsou užitečnější než ty uvedené? Nestyďte se to napsat do diskuse i s důvody, proč tak činíte.

Další odkazy:

Za týden si, v posledním díle tohoto seriálu, řekneme něco o pracovních postupech v současném webdesignu. Možná se budete divit, ale nejen začínající, ale i zkušení webdesignéři často používají zdeformované postupy, které jsou na výsledných webech velmi viditelné.

Diskuze (50) Další článek: Červ Lovgate.W vám sám odpoví na veškerou příchozí poštu

Témata článku: Software, Programování, Plná verze, Tools, Fáze projektu, Editor, Draw, Kancelářské vybavení, Většina obsahu, Promo, Slunečnice, Výsledné dílo, Zkušený profesionál, Acdsee, Vzhled


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče