Umělá inteligence

Nástroj Googlu pomáhá identifikovat zvířata na snímcích z fotopastí. Zvířátka nově najdete na mapě

Ochránci zvířat, kteří monitorující výskyt ohrožených druhů v přírodě, mají pomoc od Googlu. Snímky z fotopastí pomáhá už nějaký čas analyzovat jeho umělá inteligence, díky čemuž nemusí trávit hodiny a hodiny ručním procházením fotografií. Projekt si pochvalují, Google se proto rozhodl výsledky zkoumání udělat veřejnými. Spustil novou mapu, na které si můžete jednotlivé snímky prohlédnout i způsob, jakým byly analyzovány.

Jde o projekt Wildlife Insight, který širší veřejnosti nejspíš příliš nápomocný nebude. Ale pro ochránce zvířat může představovat silný nástroj. Odborníci mohou v indexované databázi vyhledávat jednotlivá vyfocená zvířata, jak je umělá inteligence zanalyzovala a zároveň na mapě vidět, kde se vyskytla. Díky tomu mohou rovnou začít určovat pohyb jednotlivých druhů.

Google se do záležitosti pustil ve spolupráci s celou řadou institucí a organizací, mimo jiné Wildlife Conservation Society, Conservation International či vlastním programem Google Earth Outreach. Hlavním cílem bylo usnadnit práci ochráncům – fotopasti jsou totiž aktivovány pohybem. Jenže až 80 procent fotografií neobsahuje doslova nic, spustí je vítr či jiné externí vlivy. Proto bylo dosud nesmírně časově náročné všechny snímky ručně procházet a zkoumat, zda se skutečně podařilo zachytit zvíře, nebo ne.

Když se vezme v potaz, že fotopastí jsou tisíce, znamenají to ročně miliony fotografií, které je třeba projít. Právě proto přijde vhod umělá inteligence, která dokáže nejen poznat, zda na snímku zvíře je, ale i jeho druh. Služba AI Platform Prediction zvládne podle Googlu zanalyzovat až 3,6 milionů fotografií za hodinu. Člověk projde maximálně tisíc.

Identifikace druhů je navíc podle společnosti velmi akurátní. AI dokáže aktuálně rozpoznat 614 druhů s až 98,6 procentní přesností. Samozřejmě u běžnějších druhů jako je slon africký je rozpoznávání nejpřesnější, ale údajně služba zvládá i více vzácné druhy jako je pekari bělobradý.

Google každopádně není první firmou, která se snaží aplikovat umělou inteligenci do ochranářských snah. A dokonce Wildlife Insight není první takovým jeho projektem. DeepMind nedávno oznámil, že se vytvořil výzkumný tým, který pomůže v tanzanském parku Seregenti sledovat chování divokých zvířat. Microsoft zase propagoval kalifornský startup jménem Conservation Metrics, jenž se snaží využít strojové učení pro sledování slonů.

Diskuze (1) Další článek: V Africe roste gigantická síť radioteleskopů. Po dokončení bude mj. hledat inteligentní mimozemský život

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,