Nastavte si Notepad na otevírání neznámých typů souborů

Často se vám dostane do ruky soubor s příponou, pro kterou není v systému přidružena žádná aplikace, ale vy víte, že obsahuje čitelná textová data.
Často se vám dostane do ruky soubor s příponou, pro kterou není v systému přidružena žádná aplikace, ale vy víte, že obsahuje čitelná textová data. Jsou to nejčastěji soubory jako READ.ME, FILE.DIZ nebo třeba PROGRAM.BAS a podobně. Jednoduchou úpravou v registrech můžete Windows donutit, aby vždy otevíraly neznámý soubor Poznámkovým blokem vulgo Notepadem. Pochopitelně tak možná občas otevřete i soubor, který žádná čitelná data neobsahuje, ale rozhodně to bude lepší, než každé jednotlivé příponě přidělovat Notepad.

Jděte do klíče HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell. Pokud tam není, tak ho vytvořte. V něm vytvořte další klíč s názvem open a do jeho výchozí (default) položky napište Otevřít v Poznámkovém bloku. V klíči open vytvořte další klíč s názvem command a do jeho výchozí (default) položky napište notepad %1.

Pokud nyní klepnete na soubor pravým tlačítkem, v kontextové nabídce bude položka Otevřít v poznámkovém bloku a soubory s neznámým typem se budou v Poznámkovém bloku otevírat.

Diskuze (7) Další článek: Jak provádět „čistý boot“?

Témata článku: Windows, Soubor, Pravá ruka, Command, Otevírání, Commando, Typ, Shell, Neznámý soubor, Neznámý typ, Klíč, Blok, Notepad


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně