Nastává pátá počítačová revoluce

Uplynulý týden v IT se nesl především ve znamení hardwarového CeBITu. Poněkud chudších sedm dní však přineslo i několik zajímavých událostí.

Steve Ballmer nepřekvapil a Internet Explorer 8 beta veřejně

Úvodní keynote na CeBITu pronesl nynější hlavní šéf Microsoftu, Steve Ballmer. O tom, že není žádný vizionář jako jeho předchůdce Bill Gates, není třeba spekulovat a tento fakt se potvrdil i v Německu. Podle Ballmera právě v této době nastává v pořadí již pátá počítačová revoluce, jejíž součástí by měly být veliké obrazovky s vysokým rozlišením, veliké kapacity disků a paměťových médií, bezdrátové přenosy dat, vyšší výkon hardwaru a přívětivější uživatelské rozhraní a ovládání. Kdo by to byl řekl, že?

Klepněte pro větší obrázek
Moc nového nám toho Ballmer neřekl

První veřejná beta verze osmé verze Internet Exploreru je na světě. Jaká je? Pro mnoho uživatelů dost možná velikým zklamáním, a i když se samozřejmě jedná o pouhou beta verzi, podléháme skepsi. Podle mnohých uživatelů bude osmá verze spíše takovou verzí 7.5 a není se vůbec čemu divit. Zatímco třetí Firefox přináší neuvěřitelné množství různých novinek a vylepšení, IE8 v podstatě pouze konečně podpoří uznávané standardy a projde ACID2 testem. Novinky ani nestojí za řeč, a pokud Microsoft bude chtít, aby klesající tendence podílu mezi internetovými prohlížeči nabrala jiný směr, mohl by na nové verzi opravdu o trochu více zapracovat. Co třeba si vzít ponaučení z předchozích verzí a naslouchat lidem, co opravdu chtějí? Zářným příkladem může být třeba volně dostupné rozšíření pro sedmou verzi, IE7Pro, které dodává několik užitečných funkcí, včetně alespoň základního download manažera.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
První beta verze Internet Exploreru 8 je prozatím spíše zklamáním. Příliš novinek bohužel nepřibylo a staré neduhy zůstávají

Impuls k tomu, aby si vývojáři Internet Exploreru trochu mákli, jim může dát pomalu se blížící finální verze Firefoxu 3. Oblíbený prohlížeč by se měl v průběhu příštího týdne dočkat už čtvrté veřejné beta verze, která mimo opravy velikého množství chyb přinese i další drobné vzhledové úpravy. Údajně by měla být ohlášena ještě pátá a poslední beta verze, která by pak měla přejít k RC sestavení. Finální verze bychom se měli dočkat ke konci první poloviny tohoto roku a více než hromadu novinek si přejeme nové přepracované jádro, které nebude zabírat nekřesťanské množství paměti a bude startovat rychleji, než mnoho z nás po ránu.

Bill Gates je chudý miliardář

Po dlouhých třinácti letech vlády nad nejbohatší elitou světa se Bill Gates přesouvá ze zlatého trůnu, a to rovnou o dvě pozice. Jeho postupný odchod z Microsoftu a obrovské dary na dobročinnost si vybírají svojí daň, kterou by však jistě podstoupila většina z nás. Billovo obrovské jmění ve výši 58 miliard amerických dolarů je na první místo málo a nejbohatší muž planety, alespoň tedy podle magazínu Forbes, disponuje částkou ještě o čtyři miliardy větší. Finanční expert Warren Buffet navíc své jmění každoročně zvýší o úctyhodných deset miliard. Ještě, že nevydělává v naší zemi, to by přišel rychle na buben.

Microsoft zcela zpřístupnil zdrojové kódy svého operačního systému… chvilka napětí… Singularity. Volně šiřitelných Windows se samozřejmě nedočkáme, každopádně zájemci, které zajímá, jak fungují alternativní operační systémy, mohou nyní v klidu studovat poskytnutý materiál. Podle zástupců Microsoftu je kód současných operačních systémů, ať už Windows nebo Linuxu, příliš složitý a Singularity by svojí jednoduchostí mohl dobře posloužit zájemcům o tuto problematiku. Licence neumožňuje komerční změny v kódu a upravovat jeho C# strukturu lze pouze pomocí nástrojů od Microsoftu. Nečekané.

CeBIT plný zbytečností, bez kterých lze žít

Zpátky na stromy. Jednou z nejzajímavějších expozicí na letošním CeBITu byl dozajista netradičný design produktů od Asusu, který své výrobky „obkládá“ dřevem. Jedná se o velice zajímavý nápad a takový produkt pak dokáže dovybavit pěknou dřevěnou pracovnu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Elektronika obložená dřevěnou fasádou je poměrně zajímavý a sympatický nápad. Otázkou však zůstává cena

Asi pět procent všech uživatelů sleduje video ve vysokém HD rozlišení, přesto se výrobci elektroniky předhánějí v tom, kdo přijde s lepším produktem. Od podlahy na to jde grafický moloch nVidia, který v Německu představil své grafické čipy pro mobilní zařízení s minimalistickou spotřebou. Speciální čipy by ve spolupráci s ovladači měly umožnit, mimo jiné, přehrávat video v HD rozlišení i z mobilního telefonu napojeného přes HDMI na televizi, monitor nebo projektor. Živé ukázky jsou toho důkazem a masově prodávaných modelů bychom se měli dočkat už v tomto roce. Pokrok pěkný, ale vzhledem k současné situaci naprosto zbytečný. Cílová skupina o jednom procentu uživatelů se však najde. Když někdo může kupovat produkty Apple, tak proč ne právě toto.

AMD se pořád snaží uspět a naštěstí pořád nachází dostatek financí k tomu, aby svět nepohltil monopol Intelu. Důkazem, že se u AMD pořád něco děje, jsou i prezentované čtyřjádrové procesory vyrobené 45nm technologií. První kusy k nám dorazí v druhé polovině roku, avšak nejdříve samozřejmě na servery.

Kompletní zpravodajský servis z veletrhu CeBIT 2008 si můžete prohlédnout na stránkách Živě.cz.

Kdo je horší? Microsoft nebo Apple?

Historicky jedním z nejvíce komentovaných „článků“ na Živě.cz se tento týden stal příspěvek v blogu redaktorů, který mimo jiné kritizuje postupy Evropské unie vůči Microsoftu. Údajné monopolní chování navíc nabírá na kritice v těchto dnech, kdy Steve Jobs a jeho Apple představili Software Development Kit (SDK) pro telefon iPhone. Nástroj určený pro vývoj softwaru pro tento telefon nejen, že není zadarmo (stojí 99 dolarů), ale výrobce aplikace musí Applu zaplatit třicet procent z každé prodané kopie. Prodávat se navíc bude moci pouze přes Apple Store a předem schválené produkty.

Témata článku: Apple, Internet, Internet Explorer, Velká rána

25 komentářů

Nejnovější komentáře

  • jméno 10. 3. 2008 20:06:39
    to je součástí pátě revoluce :-D
  • monroe 10. 3. 2008 18:52:48
    Ano, Apple si účtuje. Ale mizivých 30 %, a to pouze pokud autor chce...
  • Lukas Kalista 10. 3. 2008 16:49:38
    Co take cekat od lidi, kteri se nestiti vykradat grafiku (navic k...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky