Nasdaq přechází na Windows NT: je to „důkaz“?

Pro gigantický Nasdaq, druhou největší světovou burzu, jsou už Windows NT "dost dobrá". A co pro ostatní?
Druhá nejvýznamnější a největší světová burza, americký Nasdaq, zavádí Windows NT do svého nového monitorovacího systému, který denně sleduje gigantická množství přenosů akcií. Pro Nasdaq to bude realizovat konzultační a implementační firma Micro Modelling Associates (mimochodem, její lidé píší také knihy pro Microsoft Press a některé z nich jsme vydali v češtině), hardware je od Unisysu. Nasdaq mívá dnes miliardy přenesených akcií denně – ne sice každý den, ale brzy se stanou pravidlem; správci burzy hovoří o tom, že systém bude muset být schopný zvládnout čtyřnásobnou zátěž, tj. čtyřmiliardové denní objemy. Systém je nyní ve fázi testování, nicméně nejedná se o nějaké výběrové řízení mezi NT a Unixem – očekává se, že testování a ladění proběhne a systém bude nasazen.

Živě komentuje: kupodivu, i tak zdánlivě nezávislá instituce, jako je Nasdaq, má osobní zájem na tom, aby zůstal s Microsoftem kamarád. Tato světově největší firma z pohledu jakékoli burzy (kapitalizace, objem akcií, denní transakce) je totiž na Nasdaqu kotována a rival Nasdaqu, kamennější NYSE (New York Stock Exchange) Microsoft trvale láká – dokonce pro něj vyhradila prestižní jednopísmennou zkratku „M“ (na Nasdaqu má Microsoft zkratku MSFT, tedy nic moc. Jednopísmenné zkratky mají legendy amerického průmyslu, AT&T má „T“, Ford má „F“ atd.; dají se spočítat na prstech).

Ale ani Nasdaq neobětuje udržení Microsoftu u sebe to, že by například systém mohl trpět výpadky nebo špatnou výkonností. Pokud bude systém na Nasdaqu spuštěn, bude to skutečně jeden z dalších důkazů, že Windows NT v pohodě dorůstají do oblasti enterprise, tj. nasazeníschopnosti i do největších podniků – samozřejmě, musí se to s nimi umět, nějaký ten pěkný clusteřík je taky skoro povinností a dlouhému ladění a testování se také nikdo nevyhne. Je ale zajímavé, že zpráva uvádí, že bude nasazen SQL Server 6.5, a ne nová verze 7.0 – Nasdaq ji zřejmě bude chtít chvilku testovat a ověřovat.

Váš názor | Tweak UI: konfigurujeme kontextové menu a rušíme kostřičky po zrušených programech (IX.)

Témata článku: Microsoft, Windows, Rival, Největší firma, Burza, Světová burza, Nasdaq, Stock, Ford

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší