Nasdaq přechází na Windows NT: je to „důkaz“?

Pro gigantický Nasdaq, druhou největší světovou burzu, jsou už Windows NT "dost dobrá". A co pro ostatní?
Druhá nejvýznamnější a největší světová burza, americký Nasdaq, zavádí Windows NT do svého nového monitorovacího systému, který denně sleduje gigantická množství přenosů akcií. Pro Nasdaq to bude realizovat konzultační a implementační firma Micro Modelling Associates (mimochodem, její lidé píší také knihy pro Microsoft Press a některé z nich jsme vydali v češtině), hardware je od Unisysu. Nasdaq mívá dnes miliardy přenesených akcií denně – ne sice každý den, ale brzy se stanou pravidlem; správci burzy hovoří o tom, že systém bude muset být schopný zvládnout čtyřnásobnou zátěž, tj. čtyřmiliardové denní objemy. Systém je nyní ve fázi testování, nicméně nejedná se o nějaké výběrové řízení mezi NT a Unixem – očekává se, že testování a ladění proběhne a systém bude nasazen.

Živě komentuje: kupodivu, i tak zdánlivě nezávislá instituce, jako je Nasdaq, má osobní zájem na tom, aby zůstal s Microsoftem kamarád. Tato světově největší firma z pohledu jakékoli burzy (kapitalizace, objem akcií, denní transakce) je totiž na Nasdaqu kotována a rival Nasdaqu, kamennější NYSE (New York Stock Exchange) Microsoft trvale láká – dokonce pro něj vyhradila prestižní jednopísmennou zkratku „M“ (na Nasdaqu má Microsoft zkratku MSFT, tedy nic moc. Jednopísmenné zkratky mají legendy amerického průmyslu, AT&T má „T“, Ford má „F“ atd.; dají se spočítat na prstech).

Ale ani Nasdaq neobětuje udržení Microsoftu u sebe to, že by například systém mohl trpět výpadky nebo špatnou výkonností. Pokud bude systém na Nasdaqu spuštěn, bude to skutečně jeden z dalších důkazů, že Windows NT v pohodě dorůstají do oblasti enterprise, tj. nasazeníschopnosti i do největších podniků – samozřejmě, musí se to s nimi umět, nějaký ten pěkný clusteřík je taky skoro povinností a dlouhému ladění a testování se také nikdo nevyhne. Je ale zajímavé, že zpráva uvádí, že bude nasazen SQL Server 6.5, a ne nová verze 7.0 – Nasdaq ji zřejmě bude chtít chvilku testovat a ověřovat.

Váš názor Další článek: Tweak UI: konfigurujeme kontextové menu a rušíme kostřičky po zrušených programech (IX.)

Témata článku: Microsoft, Windows, Burza, Rival, Největší firma, Ford, Nasdaq, Světová burza, Stock, Denní objem

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů