NASA má virtuální fotobudku – můžete se „vyfotit“ na Marsu či s vozítkem Perseverance

Ve čtvrtek 18. února úspěšně přistálo na povrchu planety Mars vozítko („rover“) Perseverance. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) oslavuje tento úspěch virtuální fotobudkou Mars Perseverance Photo Booth, ve které můžete umístit svou (nebo jakoukoli jinou) fotografii na osm různých pozadí.

„Vítejte na Marsu! Nemůžeme vás vzít na Mars (zatím!), ale můžeme přinést červenou planetu k vám.“ uvádí popisek na stránce. Je to jedna z několika interaktivních funkcí, které agentura vytvořila pro milovníky vesmíru.

Jak se dostat na Mars?

Virtuální fotobudka je tak jednoduchá, jak je to jen možné. Nejprve je nutné nahrát fotografii s nějakou osobou, lidmi či zvířetem ve formátu PNG či JPG. V dalším kroku je možné ji přiblížit/oddálit, případně vybrat jen určitou oblast.

Algoritmy následně automaticky oříznou pozadí, takže je vhodné volit takový snímek, na kterém je osoba zřetelně oddělená od okolí. Zde můžeme konstatovat, že oddělení postav od pozadí funguje opravdu pěkně a poradí si i s komplikovanými fotkami.

K dispozici je osm pozadí: kromě tří, kde se můžete umístit na pozadí planety Mars, lze postavu či postavy umístit ke startovací rampě, před budovu Jet Propulsion Laboratory, do řídícího střediska, případně před zmiňované vozítko Perseverance.

Klepněte pro větší obrázek 
Mars Perseverance Photo Booth

U každého pozadí je uvedeno, pro jaké účely je vhodné – některá se hodí pro skupinové či rodinné snímky, jiná jsou lepší pro jednotlivce či páry. Siluety naznačují, jak by přibližně mělo vypadat rozmístění postav na fotce, nicméně algoritmy si poradí i s jiným rozložením.

Vylaďte se na červené planetě

Po nahrání lze pozadí libovolně měnit, takže snadno vyberte snímek, do kterého bude vaše (či jiná) postava nejlépe zapadat. Bohužel však není možné měnit pozici osob vložených v obrázku – ta je pevně daná. Poté, co dospějete ke kýženému výsledku, lze fotografii stáhnout.

Virtuální fotobudku přijali uživatelé s nadšením, a kromě sebe a rodinných příslušníků umísťují na Mars své čtyřnohé miláčky či nejrůznější celebrity. Jistě nepřekvapí, že jednou z nejčastějších koláží je americký senátor Bernie Sanders, který byl na židličce s legendárními palčáky na rukách snad už úplně všude.

NASA původně představila fotobudku s tématem Perseverance loni v létě, ale přistání sondy vyvolalo novou vlnu selfies na Twitteru, Instagramu a dalších sociálních sítích. 

Diskuze (5) Další článek: Sledujte start rakety Antares 230+ s robotickou kosmickou lodí Cygnus

Témata článku: Vesmír, NASA, Mars, Twitter, Instagram, Perseverance, Fotografování, Postava, Mars vozítko, Fotografie, Bernie Sanders, Jpg, Planeta, Photo Booth, Vozítko, Pozadí, PNG


Určitě si přečtěte

Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 167

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní