NASA má virtuální fotobudku – můžete se „vyfotit“ na Marsu či s vozítkem Perseverance

Ve čtvrtek 18. února úspěšně přistálo na povrchu planety Mars vozítko („rover“) Perseverance. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) oslavuje tento úspěch virtuální fotobudkou Mars Perseverance Photo Booth, ve které můžete umístit svou (nebo jakoukoli jinou) fotografii na osm různých pozadí.

„Vítejte na Marsu! Nemůžeme vás vzít na Mars (zatím!), ale můžeme přinést červenou planetu k vám.“ uvádí popisek na stránce. Je to jedna z několika interaktivních funkcí, které agentura vytvořila pro milovníky vesmíru.

Jak se dostat na Mars?

Virtuální fotobudka je tak jednoduchá, jak je to jen možné. Nejprve je nutné nahrát fotografii s nějakou osobou, lidmi či zvířetem ve formátu PNG či JPG. V dalším kroku je možné ji přiblížit/oddálit, případně vybrat jen určitou oblast.

Algoritmy následně automaticky oříznou pozadí, takže je vhodné volit takový snímek, na kterém je osoba zřetelně oddělená od okolí. Zde můžeme konstatovat, že oddělení postav od pozadí funguje opravdu pěkně a poradí si i s komplikovanými fotkami.

K dispozici je osm pozadí: kromě tří, kde se můžete umístit na pozadí planety Mars, lze postavu či postavy umístit ke startovací rampě, před budovu Jet Propulsion Laboratory, do řídícího střediska, případně před zmiňované vozítko Perseverance.

Klepněte pro větší obrázek 
Mars Perseverance Photo Booth

U každého pozadí je uvedeno, pro jaké účely je vhodné – některá se hodí pro skupinové či rodinné snímky, jiná jsou lepší pro jednotlivce či páry. Siluety naznačují, jak by přibližně mělo vypadat rozmístění postav na fotce, nicméně algoritmy si poradí i s jiným rozložením.

Vylaďte se na červené planetě

Po nahrání lze pozadí libovolně měnit, takže snadno vyberte snímek, do kterého bude vaše (či jiná) postava nejlépe zapadat. Bohužel však není možné měnit pozici osob vložených v obrázku – ta je pevně daná. Poté, co dospějete ke kýženému výsledku, lze fotografii stáhnout.

Virtuální fotobudku přijali uživatelé s nadšením, a kromě sebe a rodinných příslušníků umísťují na Mars své čtyřnohé miláčky či nejrůznější celebrity. Jistě nepřekvapí, že jednou z nejčastějších koláží je americký senátor Bernie Sanders, který byl na židličce s legendárními palčáky na rukách snad už úplně všude.

NASA původně představila fotobudku s tématem Perseverance loni v létě, ale přistání sondy vyvolalo novou vlnu selfies na Twitteru, Instagramu a dalších sociálních sítích. 

Diskuze (5) Další článek: Sledujte start rakety Antares 230+ s robotickou kosmickou lodí Cygnus

Témata článku: Vesmír, NASA, Mars, Twitter, Instagram, Perseverance, Fotografování, PNG, Photo Booth, Vozítko, Mars vozítko, Fotografie, Pozadí, Postava, Planeta, Jpg, Bernie Sanders


Určitě si přečtěte

Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 119

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook