Hardware | Unboxing

NAS je domácí spižírna na data. Zkusili jsme multimediální verzi QNAP TS251A

  • NAS je síťové zařízení, které by se vám doma mohlo hodit
  • Můžete na něm ukládat data a přistupovat k nim z různých počítačů i mobilů odkudkoli z internetu
  • Multimediální NAS můžete připojit přímo k televizi

Zkratka NAS znamená Network Attached Storage, což je v překladu úložiště přiložené k síti. Označení třípísmennou zkratkou se už zažilo i u nás a „NASy“ se postupně rozšiřují nejen do malých firem, ale i do běžných domácností. Dnes si na jednom ukážeme, co takový NAS vlastně všechno umí.

Počítač do sítě

Ukázkový QNAP TS251A je už trochu lepší model, který vyjde na necelých devět tisíc korun, ale základní NAS pro jeden disk lze koupit i za třetinu. Tento nicméně umí obsluhovat disky dva, má multimediální funkce a výkon dostatečný i k běhu serverových služeb. Dobře poslouží pro představu, co všechno může NAS zastat.

V jádru není NAS nic jiného než počítač s velkým diskem připojený k síti. Přístup k tomuto disku sdílí a pak už záleží jen na výkonu hardwaru a schopnostech softwaru, co nabídne dál.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snadno přístupné šuplíky pro dva disky, jinak na pohled celkem nudná krabička...

QNAP TS251A má na poměry NASů výkonný dvoujádrový procesor Intel Celeron N3060 a dvě pozice pro 3,5" (nebo 2,5") disky připojené na 6Gb sběrnici SATA. Velmi důležitým parametrem je operační paměť, v tomto případě jsou k dispozici nadstandardní 4 GB v podobě modulu DDR3 a lze je rozšířit až na 8 GB. Síťový přístup zajišťují dva gigabitové porty a konektorová výbava umožní připojit do sítě skrze NAS další zařízení.

Na připojování je k dispozici trojice USB 3.0, ale také jedno micro USB označované jako Quick Acces, které umožní k disku v NASu přistupovat jako k běžnému externímu disku, tedy skrze USB kabel, nikoli přes síť. Je tu také slot na SD kartu a dvojice audio konektorů pro případ, že byste z NASu chtěli udělat například komunikační terminál a provozovat na něm třeba Skype.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zdroj se bohužel nevešel dovnitř • Abnormálně masivní pryžové nožky brání přenosům vibrací z disků • K tomuto NASu dostanete i dálkový ovladač

Nechybí ani HDMI výstup na monitor, čímž se tento NAS stává skutečně univerzálním počítačem, nikoli jen síťovým zařízením. Ale ke své funkci v síti je předurčen softwarovou výbavou.

Aplikace do něj!

Instalace NASu je jednoduchá. QNAP k němu dodává správcovskou aplikaci, která jej vyhledá v síti a umožní základní nastavení či namapování disků. Protože máme k dispozici hned dva sloty na disky, je výchozí volbou jejich zapojení RAID 1, tedy zrcadlení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
S instalací pomůže základní správcovský program • Poté už se začne NAS hlásit jako síťový disk • Podrobné nastavení všech funkcí se pak provádí přes webové rozhraní

Na podrobné nastavení všech funkcí je pak určeno webové rozhraní, ke kterému se dostanete skrze lokální síť. To působí na první pohled přehledně a to nejdůležitější zde zvládnou nastavit i méně zkušení uživatelé.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Webové rozhraní NASu je prostě operační systém • Můžete tu kontrolovat stavové informace • A hlavně zde všechno nastavíte

Jenže abyste možnosti zařízení využili naplno, je potřeba se do nastavení trochu ponořit a pustit se do instalace dílčích aplikací. Těch je k dispozici hromada. Od praktických nástrojů pro pokročilé zálohování či stahování, přes vývojové nástroje, databáze, publikační systémy až po maličkosti jako je napojení na službu If This Then That nebo zrcadlení na OneDrive. NAS obsluhuje i multimediální aplikace pro streamování hudby či videa, anebo třeba rovnou Plex Media Server. Provozovat ho můžete i jako poštovní nebo webový server.

Aplikace vytváří vývojáři třetích stran, a tak má každá ještě další svoje nastavení a občas se tvůrci zapomněli s překladem. Proces konfigurace se tak stává méně přehledným.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aplikace v prostředí NASu běží v oknech, je to zkrátka operační systém dostupný skrze webový prohlížeč • Nabídka aplikací v „obchodě“ Qnapu je poměrně bohatá a najdou se zde užitečné věci • Třeba zrcadlení na OneDrive nebo automatická záloha Gmailu

Pochopitelně je zde silně zastoupena stránka zabezpečení. K dispozici je hardwarově akcelerované šifrování ukládaných dat, antivirová ochrana nebo řízení přístupů uživatelů.

K televizi raději ne

Co dělá tento NAS zajímavým jsou jeho multimediální funkce. Umožňuje streamovat filmy či hudbu kamkoli a můžete si tak udělat takový vlastní Netflix či Spotify z vlastních zdrojů, ale především je tu možnost provozu jako multimediálního systému k televizi. Vždyť tu máme HDMI a ve výbavě dálkový ovladač!

V NASu je k tomu připraven multimediální systém HD Station založený na Linuxu, do kterého si můžete instalovat dílčí aplikace. Zde už se ale méně zběhlý uživatel rozhodně ztratí, je to takový „systém v systému“ a aplikace se tu instalují zvlášť od hlavního systému NASu. Vše je přitom docela schované v nabídce. Nicméně jak toto jednou nastavíte, po připojení k televizi se pak už zapne tento multimediálně naladěný Linux s prostředním uzpůsobeným ovládání dálkovým ovladačem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Když aktivujete prostředí HD Station, tak se po připojení obrazovky k NASu zobrazí multimediální systém • Aplikace do něj se instaluji zvlášť

Je tu připraven přehrávač videa, hudby a třeba také Spotify či YouTube. A protože to v jádru není nic jiného než Linuxový počítač, můžete zde provozovat třeba plnohodnotný prohlížeč Chrome nebo třeba hrát některé dostupné hry. To už si ale jen s ovladačem nevystačíte a chce to připojit klávesnici a myš.

Přehrávání filmů je plynulé, jen zpočátku se při načítání obraz lehce zasekne. Zkoušel jsem různé zdroje včetně MKV kontejnerů s H264 videem v rozlišení Full HD i 4K, NAS zvládne 4K při 30 snímcích za sekundu, titulky nejsou problém. Kromě HDMI lze NAS připojit k televizi i vzdáleně přes DLNA, Chromecast nebo Apple TV.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Toto pak uvidíte v připojené televizi – jednoduchý linuxový systém, který snadno ovládnete i jednoduchým dálkovým ovladačem. Nechybí tu základní aplikace jako je přehrávač videa nebo YouTube, zbytek si doinstalujete.

Myšlenka spojení funkce NASu a multimediálního centra není v jádru špatná, ale v praxi naráží na neduh v podobě hlučnosti. Pokud bychom měli méně výkonný pasivně chlazený NAS a v něm SSD, problém by odpadl. Ale výkonný hardware Qnapu vyžaduje aktivní chlazení a do malé skříně se pochopitelně žádný velký pomaloběžný ventilátor nevešel... a tak tu poměrně nahlas sviští malá vrtulka. K tomu si chroustá a vibruje dvojice plotnových disků a večerní poklidné sledování televize vezme za své.

NAS se každopádně pro multimediální účely bezvadně hodí, jen to chce umístit ho někam stranou a přistupovat k datům přes síť. U televize to zvládne streamovací krabička s Androidem s cenou do tisícikoruny.

Z počítačů i mobilů

Jinak je snad hlavní účel NASu zřejmý – je to prostě úložiště na data. Ta máte ve vlastní síti velmi rychle k dispozici a dostanete se k nim i odkudkoli zvenku. To už pak pochopitelně rychlost záleží na dostupné konektivitě. V počítači se NAS standardně přihlásí jako síťový disk, můžete však využívat i streamovací funkce apod. K vnějšímu přístupu není potřeba žádná složitá konfigurace či veřejná IP adresa, všechno se řídí přes cloudový účet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mobilních aplikací je hned několik. QNAP oddělil správu a jednotlivé multimediální streamovací aplikace. Zkrátka ale i přes mobil můžete NAS kontrolovat, přistupovat k souborům nebo si z něj streamovat hudbu či filmy. A to nejen z domácí sítě, ale odkudkoli z internetu.

K NASu se můžete samozřejmě připojovat i z mobilu či tabletu, k čemuž QNAP připravil hromadu separátních aplikací. Jedna na samotnou správu NASu, další na streamování videa, jiná na streamování hudby, další na přístup k souborům... Aplikace se nejprve snaží připojit k NASU lokálně, ale když zjistí že v síti není, připojí se přes cloudový účet. Z tohoto důvodu jejich spuštění a prvotní načtení trvá déle, ale jinak fungují dobře. Video se nezasekává, hudba se přehrává i na pozadí... prostě tak, jak byste to čekali.

Tohle zařízení toho zkrátka umí hodně a zastoupí mnoho funkcí. Pro jeho plné využití to chce ale trochu technické zběhlosti a obecného přehledu o tom, co NAS dokáže. Konkrétně u tohoto modelu potěšily multimediální možnosti, ale zklamala idea provozu jako multimediálního přehrávače přímo u televize. Na to je prostě moc hlučný. Každopádně se ještě sluší na závěr dodat, že tento stroj neběží pořád, ale vzbudí se, jen když je potřeba.

Diskuze (56) Další článek: Kdyby v obřím New Yorku jezdila jen sdílená robotická auta, mohlo by jich být o polovinu méně

Témata článku: Hardware, Linux, Video, YouTube, Internet, Intel, Chromecast, Spotify, Gmail, Android, Netflix, Chrome, Mobilní aplikace, SSD, Skype, Apple TV, Unboxing, Externí disk, NAS, USB, HDMI, QNAP, Vývojový nástroj, Základní nastavení, IF This Then That, Apple TV na Heureka.cz16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

** Po dlouhých letech se mění ikonický design MacBooku Air ** Apple zlepšil výkon, obraz i zvuk ** Zůstává přitom pořád skvělá výdrž a dokonale tichý chod

Lukáš Václavík
MacBookApple
Tisíc a jeden problém. Byznys ruského internetového gigantu Yandex se rozpadá

Tisíc a jeden problém. Byznys ruského internetového gigantu Yandex se rozpadá

** „Ruský Google“ by po izolaci země měl vzkvétat, ale opak je pravdou ** Yandex má finanční potíže a opouštějí jej lidi ** Spolupráci s ním ukončila i řada důležitých partnerů

Petr Urban
YandexRuskoByznys
Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

** DJI představilo třetí generaci svých nejmenších dronů Mini ** A pozor, už to není žádné ořezovátko. Konečně dorazil autopilot ** Také ale výrazně poskočila cena

Jakub Čížek
DJIDrony
Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

** Wi-Fi router je zařízení, přes které se připojíte k bezdrátové síti Wi-Fi a k internetu ** Poradíme, jak Wi-Fi router vybrat, na co myslet a čemu se vyhnout ** Doporučíme konkrétní osvědčené routery

Stanislav Janů
Jak vybratRouter