Nárok na bezplatný přístup ke knihám neexistuje. Soud v kauze Internet Archive rozhodl ve prospěch nakladatelů

Můj názor  |  zobrazit i odpovědi (trvale)  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 |  nových názorů: 21

Názory k článku

03. 04. 2023 21:18

Dáme si citát: Majetková autorská práva trvají ve většině států světa (včetně Evropské unie a USA) obecně po dobu autorova života a 70 let po jeho smrti; Bernská úmluva vyžaduje délku ochrany minimálně 50 let po smrti autora. V případě spoluautorství se doba ochrany vztahuje ke smrti posledního žijícího autora.
V dnešní době (internetové), kdy od vydání "díla", jeho překladu a "doručení k zákazníkovi" je potřeba řádově dnů, mi přijde 70 let po jeho smrti hodně dlouhá doba a úlet.
V dobách, kdy se vyskytovaly "jen" tištěné knihy, náklady na jejich výrobu, dopravu atd , překlady do jiného jazyka, tak mi těch 70 let po smrti dával smysl v minulém století. ALE dnes ? ?, když je možnost šířit dílo po celé zeměkouli v řádu minut i s překladem ? ? A u ostatních "děl" (alá filmy) je to to samé. Ta doba 70 let po smrti by se už konečně měla zkrátit. Buď si na sebe dílo po nějaké době vydělá (například 5-20 let), nebo smůla, není o to zájem. A ano, jsou díla která se nevydávají primárně za účelem zisku, ( vědecké, naučné ...), ale dávat stejnou ochranu autorovi beletrie a autorovi vědecké studie, to mi hlava nebere, ale budiž.
Ale nemluvím o patentech. Pokud vím, patentová práva si musí majitel pro každou zemi zajistit a platit (nevím kolik a jak moc velkou částku) a stejně je to na cca 20 let. Vysvětlí mi někdo ten rozdíl? Autor díla =70 let po smrti penízky tečou, autor patentu =20 let a suší "pusu".
A hlavní problém (z mého pohledu) je ten, že vlastně dnes neexistují autoři vymáhající svá práva=peníze, ale VLASTNÍCI PRÁV. A to jsou ti, co nic nevytvořili, ale jako paraziti nebo pijavice berou nejvíc peněz z autorských práv a nejvíc "řvou" o okrádání autorů.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
02. 04. 2023 16:56

No, zrovna u multimédií by stálo za zvážení přemýšlet o jiném přístupu.Např. u hudby byla hlavním motorem piráství cena, protože při ceně 500 Kč za cédo (tak rok 2005) a při nedostupnosti jiných než vyloženě mainstreamových nahrávek, co jiného měli lidé dělat?
Celý vývoj vyeskaloval ve vytvoření platforem jako Spotify, kde si člověk za paušální poplatek sáhne na cokoliv, i to, co v ČR jako CD nebylo vůbec k dostání.Podobně se to odehrálo s filmy. Platformy jako Netflix a Amazon víceméně vytlačují warez někam na okraj, protože jde o ekonomicky dostupnou variantu, za kterou se samozřejmě platí, ale dostaneš se více či méně ke všemu.Podobný přístup u knih zatím chybí. Knihovna jako taková, pokud je dost velká, funguje stejně, ale chybí jí ta moc internetu, totiž nezávislost na jediném místním skladu knih, a pokud by bylo možno si e-knihy půjčovat za paušální poplatek v libovolném množství a provedení, pirátství by utřelo.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
02. 04. 2023 08:42

Já si myslím, že pravda je klasicky někde uprostřed. Jestli ty knihovny naskenovali knihy a vždy půjčují buď jen papírové výtisky, nebo ebooky ve stejném množství od daného titulu, jak naznačuje článek, tak tam snad vydavateli škoda nevzniká.Co naopak moc nechápu, je takové to kniha za €19.90, ebook za
€12.00, kniha+ebook za €28.71. To jsem teď schválně vzal ceny knihy, o které vím, že to tak má. Chápu, že nějaké náklady navíc tam jsou, ale určitě ne tolik. Je blbé, že to udělali bez souhlasu vydavatelů, ale vzhledem k jejich cenové politice tam musela být dohoda značně problematická. BTW, nevíte, jak to je u nás? Půjčuji si ebooky z knihovny. Půjčují to Palmknihy, půjčuje se ekniha na měsíc a limit jsou dvě eknihy měsíčně, takže teoreticky si za poplatek 200 Kč ročně můžu půjčit 24 eknih. To jsou toky peněz směrem od čtenáře. Nemáte někdo tucha, kolik za to platí knihovny Palmknihám? Zatím jsem si nikdy nevšiml, že by ekniha byly půjčená a já musel čekat, až ji někdo "vrátí". Buď mají ten limit na množství současně půjčených eknih je hodně vysoko, nebo tam žádný není. Nebo se to moc nepoužívá, což je taky možnost, ale za mě super služba.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
02. 04. 2023 01:57

Po vypršení práv (50-70 let po autorově smrti) ať sdílejí co chtějí. Přínosná by byla spíše diskuze nad délkou lhůty pro vypršení práv.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
01. 04. 2023 23:11

Jak je vidět, bohužel se stále najdou lidé, kteří si myslí, že vše má být všech, platit netřeba, autor nemá ke svému výtvoru žádná práva a komunismus je ideální zřízení.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (11)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
01. 04. 2023 21:25

Přesně jak jsem psal už minule, soudce tyto demagogické pošuky sfoukne jako svíčku...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor