Kniha | Autorské právo | Soudy

Nárok na bezplatný přístup ke knihám neexistuje. Soud v kauze Internet Archive rozhodl ve prospěch nakladatelů

V pátek 24. března proběhlo první kolo soudních sporů mezi knižními nakladateli a internetovou službou Internet Archive. Soudce John Koeltl v jeho závěru rozhodl, že projekt Open Library, který spolupracuje s knihovnami na skenování tištěných knih z jejich sbírek a nabízí je v elektronické podobě, nemá právo reprodukovat 127 knih vydavatelů uvedených v žalobě.

Soudce ve svém stanovisku uvedl, že takzvané řízené digitální půjčování „pouze vytváří odvozené e-knihy, které při půjčování veřejnosti konkurují těm [e-knihám], které autorizovali vydavatelé,“ Vydavatelé – Hatchette, HarperCollins, Penguin Random House a Wiley – tvrdili, že Open Library poskytuje knihovnám způsob, jak se vyhnout placení licenčních poplatků za elektronické knihy, které jim přinášejí značné příjmy.

Pro a proti vytváření digitálních kopií

Provozovatel služby Internet Archive nepopíral, že vytvořil alternativní cestu, ale zpochybňoval, že by ovlivnil licencování elektronických knih vydavateli. V roce 2021 navázal partnerství se 62 knihovnami právě proto, aby poskytl alternativní cestu pro půjčování digitálních knih bez placení licenčních poplatků, které jsou určeny smlouvami, jež se musí často obnovovat a mohou se měnit podle libovůle vydavatelů.

Žalovaná strana vyjádřila své přesvědčení, že namísto toho, aby knihovny snižovaly příjmy vydavatelů z licencí na e-knihy, pomáhala otevřená knihovna Open Library knihy propagovat. Tato praxe měla v konečném důsledku generovat vydavatelům v posledních letech větší příjmy z licencí.

Tyto argumenty však neuspěly, protože podle Koeltla žádný z uvedených „pozitivních finančních ukazatelů“ neslouží jako důkaz, že vydavatelé nebyli systémem digitálních výpůjček poškozeni. Vydavatelé požadují zákonnou náhradu škody a požádali o rozsudek, který by přímo prohlásil, že kopírování ze strany Internet Archive představuje zjevné protiprávní jednání.

Dle soudu nejde o spravedlivé užití

Koeltl ve svém stanovisku uvedl, že knižní vydavatelé získávají „výhradní práva na vydávání knih v tištěných a digitálních formátech“. „Internet Archive má sice právo půjčovat tištěné knihy, které legálně získala, ale nemá právo tyto knihy skenovat a hromadně půjčovat digitální kopie,“ uzavřel soudce.

Právní zástupce Internet Archive proti tomu argumentoval tím, že vzhledem k tomu, že knihovny již zaplatily licenční poplatky za tištěné kopie, představuje skenování těchto tištěných kopií a následné půjčování tištěných kopií v poměru jedna ku jedné spravedlivé užití.

Internet Archive se hodlá odvolat – ředitel pro otevřené knihovny Chris Freeland v příspěvku na blogu s názvem „Boj pokračuje“ mimo jiné uvedl: „Proti rozsudku se odvoláme a vyzýváme všechny, aby se jako komunita spojili a podpořili knihovny proti tomuto útoku korporátních vydavatelů.“

Diskuze (21) Další článek: Josef Průša představil novou 3D tiskárnu MK4. Fanoušci na ni čekali roky, ale stálo to za to

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,