Národní koordinační středisko se probudilo!

Flagrantnější případ státní nemohoucnosti si lze těžko představit.
Kdo se při procházení Internetem dívá na inzeráty (já vím, že nás takových moc není, ale podvědomě vnímá bannery každý…), určitě nepřehlédl červenočerný blikající majáček s výstražnými třemi znaky „Y2K“. Díky výměnné inzertní síti je možné jej vidět na půlce českého Internetu, a protože inzerát bliká opravdu vlezle, nutí ke kliknutí. I učinili jsme tak, zvědavi, co se nějakých deset dní předtím, než na této planetě utichne veškerý předvánoční pracovní shon, dá ještě pro problém roku 2000 udělat.

Za reklamou se skrývá web Národního Koordinačního Střediska věnovaný této problematice. Normální člověk obvykle netuší, že nějaká taková instituce vůbec existuje, natož co má dělat – pro jistotu to však ani na její titulní stránce, která je nevím proč shodná se stránkou pro problematiku roku 2000, uvedeno není. Hrdý název napovídá, že NKS je zde proto, aby koordinovalo národ, pro jistotu za jeho daně; protože jsou ale všechny jeho stránky věnovány roku 2000, mohli bychom s nadějí doufat, že toto reziduum krátce po roce 2000 přirozenou cestou zmizí ze světa.

Co by člověk od stránek vybudovaných centrální institucí čekal? Především bohatost materiálů, vysvětlujících každému, co to je problematika roku 2000, jak se jej může týkat a co v tomto směru může či by měl dělat. Bohužel, nic takového na webu není, s drobnou výjimkou prvního (a asi už i navždy posledního) čísla tzv. Zpravodaje Y2K; jedinou informací v tomto směru je oznámení existence Zelené linky (hotlinky), která je ovšem v provozu od prvního července letošního roku, což pochopitelně není zrovna brzo. Linka obsloužila v měsících od srpna do října asi 400 telefonátů, tedy průměrně tři až čtyři za den, což také není mnoho – ale důvod je jasný, nikdo o ní nevěděl, a propagace linky pár dnů před „koncem světa“ je zbytečná.

Zelená linka je ale to nejlepší, co na stránkách NKS najdete. Celý další obsah se vejde do pár vět, a ani vás nebudu nudit:

  • několik tiskových zpráv, kde úřad popisuje, že vyvíjí jakousi činnost

  • sekce „Koordinace“ uvádí seznam tzv. koordinátorů, kterých je několik desítek. Co koordinátoři koordinují, jak, komu a v čem poslouží, uvedeno není

  • sekce „Program“ obsahuje usnesení vlády k Y2K, pocházející „už“ z prvního února roku 1999. Na což vám každý skutečný odborník na tuto problematiku sdělí, že tento problém ve firmě už buď vyřešil nebo jej dokončuje, a kdo jej řešit nezačal, ať ani nezačíná, neboť je pozdě. Příznačné je, že usnesení ukládá zřídit onu horkou linku, což úřadu trvalo dalších pět měsíců

  • sekce „Kalendář“ je vůbec nejpůvabnější. Pod nadpisem „Právě se chystá“ uvidíme seznamy několika desítek akcí, které se ovšem už všechny konaly (!!), nicméně na ně zde najdeme i elektronické pozvánky (můžete například letět do Bulharska na regionální Y2K konferenci ve dnech 29.–31. března 1999 atd.).

  • poslední kuriozitou je pak tzv. informační CD k roku 2000, které bylo na českém Internetu probíráno zejména kvůli programům, které na něm nemají co dělat (což by tak moc nevadilo); hloupé ovšem je, že na stránkách NKS nenalezneme formulář pro objednání tohoto cédéčka
Raději se ani neptat, kolik to všechno stálo – jak je v české státní správě obvyklé, nejsou to laciné věci, neboť úředníků musí být od přírody hodně a ke své práci potřebují odpovídající podmínky. Takže zůstává, že jediným skutečným zdrojem k této problematice na českém Internetu je magazín Y2K Světa Namodro, i když ani ten zde není natolik dlouho, aby mohl něco vyřešit. Ovšem množství informací, které obsahuje (a které jsou dílem spíše jen části pracovního času jednoho člověka), je s veledílem ÚSISu neporovnatelné.

Je přitom možné, že úředníci českého státu pilně pracují a pro problematiku Y2K a vůbec informačních technologií mnoho dělají. Pokud ano, jsou však zoufale nemohoucní v tom, jak tuto svou práci prodat – a nemohou se pak divit skeptickému postoji české veřejnosti k jejich práci, která jim do kanceláří nevidí (ještě to tak, že) a odnikud jinud se nic nedozví. I celý ÚSIS se prezentuje způsobem takřka zoufalým – v sekci Aktuality je nejnovější zpráva právě tato, která se týká roku 2000, druhá nejnovější je z října roku 1998, třetí nejnovější z ledna 1998 (!)… a žádná další už tam není. Pozvánku na seminář „Geografické informační systémy“, který se konal bůhvíkdy v minulosti (ani to tam není uvedeno!), zde najdeme, něco jako zápis či sborník ze semináře ani omylem.

I státní úředník potřebuje umět marketing, což velice dobře pochopili úředníci v okolních vyspělých, ba i některých „nevyspělých“ zemích. Jenom ten český úředník nám nějak stále žije z c.k. kořenů.

Diskuze (6) Další článek: Šifrování GSM prolomeno

Témata článku: Středisko, Nejnovější zpráva, Česká tisková kancelář, Poslední věta, Celá planeta, Národ, Okolní svět, Obvyklý problém, První planeta, Str, Zelená linka, Národní25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Bez výčitek: respektovaní tvůrci přicházejí s nezáživnou aktualizací špionážního románu Toma Clancyho [recenze filmu]

Bez výčitek: respektovaní tvůrci přicházejí s nezáživnou aktualizací špionážního románu Toma Clancyho [recenze filmu]

V osobě autora předlohy, scenáristy, režiséra i hlavního hereckého představitele se tu sešla jména, která vzbuzovala velké naděje, co se týče výsledku a o to větší zklamání z něj panuje.

Marek Čech
Recenze filmů