Napster zvažuje model předplatného

Jedna z alternativ, které Napster nahodil v rámci své obhajoby u soudu je model předplatného. Má něco takového v případě Napsteru šanci?
Jedna z alternativ, které Napster nahodil v rámci své obhajoby u soudu je model předplatného. Má něco takového v případě Napsteru šanci?

Návrh od CEO Napsteru Hanka Barryho počítá s paušálem 4,95 dolaru za měsíční používání Napsteru. Z této částky by 70 až 80 procent šlo nahrávacím společnostem jako kompenzace. Pokud by platili všichni současní uživatelé Napsteru, logicky by bylo k dispozici spousta peněz, bohužel ale v současném provedení Napsteru je to dle mého soudu naprosto nerealizovatelné.

Jediným atributem, který hovoří pro platící zákazníky je povědomí o Napsteru. Lidé jsou hloupí a mohou nabýt dojmu, že nic jiného než Napster neexistuje, že výměna souborů=Napster. Zde by se tedy našlo jistě dost osob, které by byly ochotné do systému vstoupit. Velký problém ovšem vidím v tom, že Napster není jen o poptávce, ale i o nabídce. Kdybych nabízel spoustu souborů a ještě musel platit nějaký poplatek za to, že je vůbec nabízím, jistě by se mi to nelíbilo. Navíc ti, co soubory nabízejí, v drtivé většině nejsou nějací laici, ví tedy, že existují jiné možnosti výměny souborů, třeba na nezávislých serverech Napsteru.

Navíc v současné podobě na Napsteru je kvalita nahrávek velmi různorodá, jednou si stáhnete písničku jen do půlky, jindy je zašuměná, jindy si stáhnete jinou písničku, než je uvedeno v názvu skladby. Jistě, nejsou to příliš časté případy, ale pokud bych za službu měl platit, tak budu vyžadovat také zpět nějakou kvalitu. Pochopitelně nejraději bych měl oficiální ripy od nahrávacích společností. To se ale nestane, protože tyto společnosti nepůjdou do MP3 formátu. Napster u soudu tvrdí, že nemá žádnou kontrolu nad nahrávkami, což mu lze věřit, zajištění kvality vyměňovaných nahrávek se však bez toho neobejde.

Základním principem takovýchto komunitních projektů je efekt sněhové koule, jsou-li dva se stejnými podmínkami a jeden je o chloupek větší, tak po chvíli bude rozdíl markantnější, jak budou lidé vyhledávat větší a větší komunitu na úkor té menší. Napster je v současné době v pozici, kdy je z něj velká sněhová koule nabalující vše okolo. Systém předplatného však dokáže tuto komunitu rychle rozbít a přenést kamkoli jinam. Z Napsteru pak bude malá síť platících uživatelů.

Předplatné má jistě smysl, nevidím problém v tom. Čekal bych ale spíše od vydavatelů, kteří nabídnou nahrávky v potřebné kvalitě. Prostě systém něco za něco. Pokud ovšem nabízí dva to samé ve stejné kvalitě, přičemž jeden zadarmo a druhý za peníze, tak myslím nebude moc co řešit. Zvláště při našich možnostech platit snadno něco někam do zahraničí.

Diskuze (5) Další článek: Kauza Miss: Oficiální reakce Jana Fikáčka

Témata článku: Předplatné, Stejný princip, Stejný soubor, R.I.P., Model S, Napster, Systém předplatného, Systém výměny, Písnička, Sněhová koule, Mode, Současný systém, Velký vydavatel, Spousta peněz, Současné provedení, Stejná kvalita, Platící uživatel, Model, Nezávislá kontrola, Stejný problém, Laika, Měsíční předplatné


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu