Napster, Wrapster a vůbec soumrak souborů, za které se platí

Nejenže je téměř nemožné výměnám dat přes Internet bránit, je vůbec otázka, zda to je nelegální.
Když se objevil program Napster, který umožňuje výměnu souborů mezi uživateli Internetu, nikým prakticky nekontrolovatelnou, považovalo se to za „studentský hack“. Když ctihodná (na burze kotovaná) firma MP3.com umožnila něco podobného na svém webu, vyvolala na sebe sérii gigantických žalob nahrávacího průmyslu a mnozí komentátoři i znalci práva tvrdili, že s tím bude mít vážné problémy. Načež Nullsoft, výrobce populárního WinAmpu, dnes v rukou největší internetové firmy na světě America Online, ohlásil, že připravuje program Gnutella, který vlastně dělá totéž co Napster. A leckomu spadla brada – něco jiného je Napster, za kterým stojí v podstatě bezbranná studentská partička, a něco jiného je Gnutella, za kterou stojí – paradoxně! – společnosti typu Warner Brothers či EMI, které tímto programem budou vlastně nejvíce postiženy!

Ukazuje se, že MP3.com potenciální soudní spor předvídal a dobře odhadoval. Americká nahrávací asociace RIAA žaluje MP3.com o částku dosahující až 100 000 dolarů za každou (!!!) ilegálně šířenou nahrávku; to už mohla rovnou žádat o veškeré zlato nalézající se v planetách Mléčné dráhy. Jenomže jak se zdá být stále pravděpodobnější, MP3.com, stejně jako Napsteru/Wrapsteru, zřejmě nic nehrozí; RIAA tvrdí, že firma „umožňovala ilegální distbribuci hudby“, ale MP3.com se asi ubrání. Tvrdí, že vyrábí transportní prostředek pro dopravu dat; pokud jej někdo použije pro přepravu kradených dat, není to problém výrobce „vláčku“, ale problém toho, kdo si do vláčku vezme kufřík s kradeným zbožím.

Napster „trejdoval“ po Internetu písničky, valnou většinu z nich nelegálních; Wrapster jde ještě o stupínek níže, když umožňuje přenos jakýchkoli souborů, tedy například i cracknutého software mezi jednotlivými uživateli. Technologicky nejde o žádnou převratnost, vždyť v IRC chatu pomocí příkazů (DCC Get atd.) je možné přesouvat soubory mezi počítači jednotlivých uživatelů, jedině že k dispozici nebylo žádné komfortní rozhraní, žádné vyhledávání, bylo nutné zdroj dat nalézt, kontaktovat jej, získat seznam atd. Lze to přirovnat k tomu, že se např. kradené zboží prodává v temném sklepě za dvojitým zámkem, kam se dostanete na základě zašifrovaného pokynu a přístupového hesla, a k prodeji tohoto zboží na pultech Vinohradské tržnice, inzerovaného v Mladé Frontě Dnes.

Jenomže Gnutella je onen pirátský trh na hlavním tržišti; dostupný, propagovaný, inzerovaný, žádná šedá zóna. I podle představitelů českých bojovníků proti pirátskému software proti tomuto šíření multimediálních souborů a) není obrana a –což je horší, b) takřka není postih. Nejde jenom o to, že je prakticky neproveditelný, ale zřejmě není postižitelný, protože jde stále pouze o nějaké transferování souborů mezi lidmi po Internetu, žádný prodej, instalování, používání…

Zdá se, že svět free software (či obecně „free dat“) svírá komerční byznys ve dvou kleštích. Z jedné strany se prostě objevuje software a data, která jsou deklarativně „free“: GNU software, hudba i video, které jsou deklarovány jako volně šiřitelné, typu „když se vám to líbí, jsme rádi, když si pak koupíte naše CD s knížečkou za 6 dolarů, budeme fakt rádi“. Z druhé strany pak působí piráti, samozřejmě povzbuzení jednak úspěchem té druhé „free“ větve, jednak i tím, že jsou vůbec právně těžko postižitelní a že tedy možná budou brzy schopni žalovat toho, kdo na ně slovo „piráti“ použije, právem za urážku na cti. Zkušenosti z bitev ukazují, že kdo se dostane do kleští, nevyhraje a může se leda spasit útěkem; kam ale uteče komerční software?

Diskuze (75) Další článek: BeOS 5 Personal Edition - první pohled

Témata článku: Software, Internet, Soubor, Šedá zóna, Napster, Hack, Free, Český boj, Valný úspěch, Zašifrovaný data, Soumrak, Vážný problém, Pokyn, Zašifrovaná data, Podobná bitva, Plát


Určitě si přečtěte

Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5