Pirátství

Před 25 lety odstartoval Napster. Síť s MP3 přinesla nezastavitelnou pirátskou revoluci

Prvního června 1999 zemřel Christopher Cockerell, anglický vynálezce, který nejvíce proslul sestrojením prvního vznášedla. Přesně před 25 lety ale odstartoval také „vynález“, který ovlivnil několikanásobně více lidí. Shawn Fanning a Sean Parker toho dne spustili Napster.

Nebýt The Pirate Bay, asi bychom o něm mluvili jako o nejznámější pirátské službě historie. Jenže bez Napsteru by možná ani žádný TPB nevznikl. Fanning totiž zpopularizoval peer-to-peer sdílení a vytvořil systém, kdy Napster sloužil jen jako databáze souborů a adres, které se ve skutečnosti nacházely na počítačích jeho uživatelů.

Napster nabízel i hudbu, která zatím nevyšla

Napster se specializoval na sdílení hudby a pomohl rozmachu formátu MP3. V době největší slávy měl údajně až 80 milionů registrovaných a 26 milionů aktivních uživatelů. Popularitě pomohly skandály, uživatelská základna totiž skokově vzrostla až po první žalobě, kdy si na Napster posvítili právníci skupiny Metallica.

Té se nelíbilo, že se sítí šíří její nová skladba „I Disappear“. Ta paradoxně nikam nezmizela, naopak se začala masivně šířit ještě dřív, než single oficiálně vyšel. Předběžnou verzi totiž v USA odvysílala některá rádia a jeden z posluchačů si ji nahrál a zvěčnil. Když se to členové skupiny James Hetfield a Lars Ulrich dozvěděli, zjistili, že Napster kromě této skladby nabízí celou jejich diskografii.

image.pngNapster pro Mac OS (zdroj: Njahnke / Wikipedia)

Jejich žaloba odstartovala sérii celou řadu dalších soudních tahanic jiných interpretů a vydavatelství, kvůli čemuž nakonec Napster musel provoz 11. července 2001 ukončit a poškozeným vyplatit odškodné ve výši 26 milionů dolarů.

Definitivní konec to však nebyl. Ještě během soudních pří se totiž Napster snažil s vydavateli vyjednávat o licencích, aby mohl hudbu nabízet legálně. K tomu nakonec kvůli pirátské pověsti nedošlo. Napster ale pořád byl ceněnou značkou, která v průběhu let několikrát změnila majitele, a každý se pokoušel využít ji k legitimnímu byznysu. Napster.com ostatně funguje dodnes a v několika zemích (v Česku nikoliv) nabízí muziku za předplatné podobně jako Spotify. Jenže právě vedle něj, Apple Musicu a dalších služeb už nemá šanci vyrůst, protože nenabízí nic navíc.

Konec Napsteru pomohl torrentů i Applu

Odkaz původního Napsteru ale rozhodně žije v symbolické rovině. Džin z láhve byl totiž venku. Po Napsteru začaly vznikat pořád další a další P2P sítě/protokoly jako Gnutella, eDonkey, KaZaA, nebo především BitTorrent. A již zmíněný The Pirate Bay sloužící jako vyhledávač souborů, které si lidé přes torrenty sdílejí, se ani přes řadu soudů nepodařilo zničit.

Do historie můžete nahlédnout v dobových článcích pod štítkem Napster

Vzestup a pád Napsteru navíc ukázal na skutečnost, že na přelomu milénia byl velký problém dostat se k hudbě jinak než pomocí rádia, koncertů nebo nákupu fyzických nosičů. Byl hlad po internetové distribuci, čehož v roce 2003 využil Apple, když odstartovat iTunes Store a jako první dokázal na svou stranu dostat důležité umělce i hudební labely. A kde by dnes byly iPody bez iTunes, iPhony bez iPodů a celý Apple bez iPhonů?

Pro autory Napsteru tato epizoda rovněž neznamenala velký šrám v životopise. Naopak. Fanning založil a prodal (či ukončil) několik startupů a přišel si na miliony dolarů. Z Parkera se pak stal miliardář. Před 20 lety totiž pracoval jako poradce a pak i prezident v jedné začínající firmičce, které se začalo hodně dařit. Jmenovala se Facebook. Později pak 15 miliony dolarů pomohl při rozjezdu Spotify, čímž se kruh uzavřel.

Diskuze (8) Další článek: Týden Živě: Američané zařízli počítače Huawei a k čemu je bezdotykové ovládání mobilu

Témata článku: , , ,