Napster spustil blokování, zatím ale pohoda

Napster spustil své ohlášené blokování skladeb, podle prvních dojmů je to však jako nabírání vody do sítka.
Napster spustil své ohlášené blokování skladeb, podle prvních dojmů je to však jako nabírání vody do sítka.

Dle tiskové mluvčí Napsteru, byly zablokovány katalogy skladem Metallicy a Dr. Dre spolu s dalšími 5600 skladbami, jejichž seznam Napsteru předaly nahrávací společnosti. Zablokovány byly skladby s konkrétními zadanými názvy nebo s kombinací slov v názvu. Protože jsou ale kontrolovány pouze názvy skladeb a to ještě jen podle určitého klíče, nejsou zablokovány skladby pod jinými mírně odlišnými názvy a přístup k nahrávkám je jen mírně komplikovanější.

Příkladem může být skladba Enter Sandman od Metallicy. Pokud si necháte najít Metallica Enter Sandman, vysype se na vás řada odkazů na skladby Enter The Sandman spolu s řadou odkazů ve tvaru Metallica vs Napster Internet Sandman Enter.mp3. Nothing Else Matters je k dispozici nejčastěji jako Nothing_20Else_20Matters. Prostě zpřeházením slov či změnou slovních spojení se dosáhne úplně stejného efektu. Nezablokovány jsou například skladby Madonny, Stinga a dalších, názvy skladeb se zobrazují v jejich přirozených podobách.

Pochopitelně zamezit vyměňováni skladeb v Napsteru bude velmi komplikované. Lidská vynalézavost je mimořádná a Napster nemůže selektivně blokovat skladby jen podle jejich názvů.

Současná podoba tak vlastně neprospívá nikomu. Nahrávací společnosti nejsou spokojeny s úrovní nové ochrany Napsteru a považují ji za nedostatečnou, uživatelé naopak nemají tuto ochranu v lásce kvůli tomu, že jim zbytečně komplikuje život. Napster také není spokojen, protože ho blokování stojí spoustu úsilí a zřejmě mu tu příliš nepomůže.

Tento kočkopes má jediný praktický důvod, musí přesvědčit soud, že se Napster snaží vycházet vstříc požadavkům RIAA a není nutné jej zcela stavět mimo provoz. Na druhé straně soudu názorně ukazuje, jak děravá je právě ochrana proti sdílení zakázaných skladeb. Soud bude mít, pokud Napster úroveň ochrany nezvýší, docela pádné důvody k tomu, aby jej zcela odstavil. Pak se uživatelé, kteří se nyní nové ochraně vysmívají, budou muset s Napsterem nadobro rozloučit.

Diskuze (6) Další článek: Týden: Novinky s Geforce 3, Microsoft opět u soudu…

Témata článku: Internet, Madonna, Pohoda, Praktický život, Metallica, Blokování, Lidská vynalézavost, Napster

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X