Napster nastartuje nejdřív na jaře

Opětovné uvedení Napsteru je zřejmě nejodkládanější událostí dnešní doby. Jako definitivní termín byl uveden podzim letošního roku, ale opět se to posouvá dál.
Na vině nejsou technické problémy, Napster má hotovou technologii komerčního nabízení skladeb, tentokrát je ale problém v právní rovině. Nahrávací firmy jej kupodivu stále nemají rády a nechtějí do jeho systému nabídnout vlastní skladby. Důvodem tentokrát nejsou ani tak obavy, že by v rámci Napsteru bujela volná výměna souborů, to už ostatně uživatele dávno odtáhlo na jiné altarnativní výměnné sítě, tentokráte je nejvýraznějším důvodemsnaha nahrávacích společností o nastartování vlastních výměnných systémů. MusicNet či Pressplay jsou připravovanými projekty na nabízení skladeb přes Internet a nahrávací společnosti, které se na jejich vývoji podílí, pochopitelně nechtějí příliš pomáhat konkurenci.

V současnosti má Napster jistě zajištěn přísun skladeb od mateřské BMG, na pořádný start to ale nestačí. Napster zcela jistě bude navštěvován a využíván jen minimálně ve srovnání s minulostí, to ale neznamená, že by jeho jméno již naprosto nic neznamenalo. Napster v budoucnu bude mít opravdu s předchozím Napsterem společné jen jméno a je otázkou, nakolik se tento fakt promítne intenzivněji to jeho používání.

Napster skončil svou činnost definitivně počátkem léta, kdy se nepodařilo obnovit jeho provoz po sérii zákazů ze strany soudu. Sliboval start počátkem léta, uprostřed i na konci léta a i na podzim. Od té doby se mohutně rozšířily jiné alternativní kanály – Direct Connect, Morpheus a řada dalších. Ani kdyby byl Napster oživen ve své původní podobě, neznamenalo by to již jeho návrat na výsluní. Od té doby se kategorie výměnných programů výrazně zprofesionalizovala ve smyslu zkvalitnění komfortu pro uživatele a pohodlnějšího vyhledávání a spravování souborů.

Komerční systémy nabízející skladby po Internetu budou také jistě méně využívané, než bezplatné nelegální výměnné sítě. Na druhou stranu budou jedinými prostředky, jak z této oblasti aspoň vydolovat nějaké peníze. Naděje, že by do nějaké současné alternativní sítě vstoupil investor se záměrem jejího rozkvětu je dnes hluboko na bodu mrazu.

Diskuze (6) Další článek: Tweak-XP pro Windows XP k dispozici

Témata článku: , , , , , , , , , , ,