Napster nastartuje nejdřív na jaře

Opětovné uvedení Napsteru je zřejmě nejodkládanější událostí dnešní doby. Jako definitivní termín byl uveden podzim letošního roku, ale opět se to posouvá dál.
Na vině nejsou technické problémy, Napster má hotovou technologii komerčního nabízení skladeb, tentokrát je ale problém v právní rovině. Nahrávací firmy jej kupodivu stále nemají rády a nechtějí do jeho systému nabídnout vlastní skladby. Důvodem tentokrát nejsou ani tak obavy, že by v rámci Napsteru bujela volná výměna souborů, to už ostatně uživatele dávno odtáhlo na jiné altarnativní výměnné sítě, tentokráte je nejvýraznějším důvodemsnaha nahrávacích společností o nastartování vlastních výměnných systémů. MusicNet či Pressplay jsou připravovanými projekty na nabízení skladeb přes Internet a nahrávací společnosti, které se na jejich vývoji podílí, pochopitelně nechtějí příliš pomáhat konkurenci.

V současnosti má Napster jistě zajištěn přísun skladeb od mateřské BMG, na pořádný start to ale nestačí. Napster zcela jistě bude navštěvován a využíván jen minimálně ve srovnání s minulostí, to ale neznamená, že by jeho jméno již naprosto nic neznamenalo. Napster v budoucnu bude mít opravdu s předchozím Napsterem společné jen jméno a je otázkou, nakolik se tento fakt promítne intenzivněji to jeho používání.

Napster skončil svou činnost definitivně počátkem léta, kdy se nepodařilo obnovit jeho provoz po sérii zákazů ze strany soudu. Sliboval start počátkem léta, uprostřed i na konci léta a i na podzim. Od té doby se mohutně rozšířily jiné alternativní kanály – Direct Connect, Morpheus a řada dalších. Ani kdyby byl Napster oživen ve své původní podobě, neznamenalo by to již jeho návrat na výsluní. Od té doby se kategorie výměnných programů výrazně zprofesionalizovala ve smyslu zkvalitnění komfortu pro uživatele a pohodlnějšího vyhledávání a spravování souborů.

Komerční systémy nabízející skladby po Internetu budou také jistě méně využívané, než bezplatné nelegální výměnné sítě. Na druhou stranu budou jedinými prostředky, jak z této oblasti aspoň vydolovat nějaké peníze. Naděje, že by do nějaké současné alternativní sítě vstoupil investor se záměrem jejího rozkvětu je dnes hluboko na bodu mrazu.

Diskuze (6) Další článek: Tweak-XP pro Windows XP k dispozici

Témata článku: Internet, Výměnná síť, Jar, Napster, Připravovaný projekt, Komerční činnost, Komerční let, Nabízený soubor, Nabízející uživatel, Nelegální soubor, Výměnný program


Určitě si přečtěte

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5