Naprogramujte si vlastního robota nebo MP3 přehrávač

Programovat dnes můžete ledascos počínaje webem a konče procesorem. V minulosti jsme vám ukázali pět programovatelných hodinek, nyní přichází vyšší robotická liga.
Naprogramujte si vlastního robota nebo MP3 přehrávač

Možná jste si přečetli náš starší článek a koupili jste si své první programovatelné hodinky. Dopsali jste jednoduchou aplikaci, na displeji se zobrazilo „Hello World“, ale vám to nestačí – chcete více.

Pak už vám nezbývá nic jiného, než zamířit ještě o patro níže a začít programovat samotný hardware, ať už si z něho postavíte cokoliv. Na trhu je dnes ohromné množství stavebnic „pro mladé techniky“, jsou už ale mnohem pokročilejší než před 25 lety a žárovky a jednoduché obvody vystřídaly mikroprocesory, akcelerometry, kamery, hromada dalších detektorů a také konektivita – ať už třeba ethernet, nebo Wi-Fi a USB.

Programovatelný Merkur

Pokud chcete zůstat věrní české značce Merkur, navštivte stránky výrobce a kategorii robotiky a mechatroniky. K prodeji zde mají programovatelného robota ALFA ve dvou verzích podle použitého mikroprocesoru. Za tři tisíce korun získáte předprogramovaného dvoustopého robota, který se pohybuje po černé čáře, a můžete jej dále programovat pomocí dostupného softwaru. Na stránkách se dále píše, že je robot rozšiřitelný o další senzory.

Klepněte pro větší obrázek
Nostalgické vzpomínky + digitální technologie

Lego Mindstorms

Pokud nemáte hluboko do kapsy, bude dalším logickým krokem některý z kitů řady Lego Mindstorms. Legendární stavebnice nabízí dnes asi nejširší podporu komunity a možnost programování základní jednotky pomocí mnoha jazyků počínaje Basicem a konče C. Lego můžete programovat také v Microsoft Robotics Studiu.

Pomocí stavebnice lze sestavit několik druhů robotů počínaje kousky, které jezdí sem a tam, a konče těmi, kteří vykonávají nějakou složitější práci. Mindstorms komunikuje i pomocí Bluetooth takže si můžete doprogramovat třeba mobilní ovládací aplikaci. Především spolu ale mohou pomocí BT komunikovat samotné rozšiřující moduly, zapojení je tedy poměrně snadné. Podpora senzorů je skutečně rozsáhlá a nechybí ani takové libůstky jako třeba detektor barev. Pokud si necháte vyhledat hotové kousky na YouTube, zjistíte, že skuteční kutilové s pomocí Lega Mindstorms sestavili i stroj na řešení Rubikovy kostky a další „užitečná zařízení“.

Řešitel Rubikovy kostky s využitím Mindstormu a telefonu SGS II

Od toho všeho se odvíjí také cena, která se v českých e-shopech pohybuje mezi 6 000 až 9 000 korunami. Při nákupu dalších senzorů za tuto legraci ale bez problému vyhodíte skoro celý měsíční plat.

.NET Gadgeteer

Loni v létě představil systém snadného budování experimentálních robotů i Microsoft. Projekt se jmenuje .NET Gadgeteer, jedná se o SW a HW open source platformu, a jak už napovídá název, běh programového kódu zařízení tentokrát obhospodařuje .NET Micro Framework a tedy vysokoúrovňový C#. NET Gadgeteer sází na co největší jednoduchost.a my se mu budeme podrobně věnovat v samostatném článku.

Jednoduchý herní automat sestavený z komponent .NET Gadgeteeru

Pokud vás .NET Gadgeteer zajímá, můžete navštívit brzké workshopy v Praze (16. únor) a Brně (2. březen). Na konci dubna se pak v Praze koná Robotic Day.

Arduino + Android

Základní hrátky s Mindstorms a Merkurem zvládne každý, pokud ale chcete zamířit skutečně k naprostým základům, poohlédněte se například po některé stavebnici kompatibilní se systémem ADK (Android Open Accessory Development Kit). To je systém, který Google představil na loňské konferenci I/O a jedná se vlastně o projekt spolupráce Androida s nejrůznějšími perifériemi. ADK je dnes k dispozici pro Android 3/4 a nejnovější verze řady 2.3. Co se samotných stavebnic týče, největšího věhlasu se těší asi Arduino, které propagoval i samotný Google.

Dvoustopé vozidlo ovládané Arduinem a ADK

Jak to funguje? Koupíte si základní desku, nějaký ten balík rozšiřujících senzorů a zvesela to všechno naprogramujete a s pomocí ADK propojíte s Androidem. Výstupem stavebnice tedy nemusí být jako před dvaceti lety poblikávající dioda, ale plnohodnotný grafický výstup na displeji připojeného telefonu s Androidem.

Cenu Arduina nelze jednoduše odhadnout, protože evropská verze elektronického obchodu (ceny v eurech) nabízí desítky rozšiřujících modulů, ethernetových a BT karet, pokud se tedy skutečně rozvášníte, budete chtít postavit nějaké skutečně komplexní zařízení, bude vás to stát tisíce korun. Arduino má i svého českého prodejce – Czechduino.cz.

NerdKits

Pokud je pro vás i Arduino příliš masové, zabrouzdejte na web NerdKits. Najdete zde několik elektronických digitálních stavebnic skoro ze staré školy. V základu dostanete mainboard s USB připojením, jednoduchý LCD panel pro základní výstup, několik barevných diod, čidlo teploty, tlačítko a to je v podstatě všechno. Pak už je pouze na vás, co na tento základ přilepíte za další elektroniku. NerdKits je pouze základní mozek, ale může klidně tvořit jádro nějakého pohybujícího se robota.

Elektronický xylofon sestavený pomocí stavebnice NerdKits

Merkur mechanický – funkční parní motor

Na konci se vrátím zpět k Merkuru, pokud se vám totiž nepodaří zapojit jediný elektronický systém, můžete vsadit na jistotu a namísto křemíkové techniky si pořídit parní motor. Ten skutečně vyrábí páru – palivem je suchý líh – a vyrobenou kinetickou energii koneckonců také můžete použít pro rozpohybování nějakého robotického mechanismu. Zadarmo to ale nebude, zaplatíte skoro čtyři tisíce korun.

Pokud vám elektřina nevyhovuje....

Vybral jsem jen několik snadno rozlišitelných technologií, robota ale pochopitelně můžete sestavit z desítek a stovek nejrůznějších základních komponent. V českém e-shopu Snail Instrumets najdete hromadu dvoustopých či kráčejících robotů a stovky komponent počínaje servomotorky a konče třeba hardwarovým MP3 kodekem. Bohatou nabídku má také britský (a levnější) Robot Electronics a další. Záleží pouze na vás, co si napájíte na základní desku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Na robota můžete namontovat cokoliv – komponent je na internetu obrovská hromada počínaje kamerami a konče třeba modulem digitálního kompasu na druhém obrázku

Pomocnou ruku při seznamování s digitálními stavebnicemi a mechanickými roboty podají také weby robotika.cz, ebastlirna.cz, robotrevue.cz, geekcore.cz nebo třeba hobbyrobot.cz.

Diskuze (6) Další článek: Ajťáci z úřadů práce: nový systém je katastrofa

Témata článku: Technologie, Hardware, Programování, MP3, Pomocný systém, Youtube Video, Mechanický robot, VLA, Elektronický systém, Největší jednoduchost, Kinetická energie, Funkční pár, Robota, Robotika, Mindstorms, Lega, BT Google, Naprostý základ, Komplexní zařízení, Lego Mindstorms, Digitální technologie, Přehrávač, XMX, Robot, Obrovská hromada, Kamery levně na Mall.cz