COVID-19 | Mobilní aplikace | eRouška

Nápad dobrý, realizace s trhlinami: Proč eRouška nefunguje tak, jak bylo v plánu?

  • Mobilní aplikace eRouška vznikla jako součást Chytré karantény
  • Jak si vede po desíti měsících od představení první verze?
  • Kde jsou její slabiny a jaké má silné stránky?
Nápad dobrý, realizace s trhlinami: Proč eRouška nefunguje tak, jak bylo v plánu?

Mobilní aplikace eRouška poprvé spatřila světlo světa 11. dubna loňského roku, kdy byla oficiálně představena první verze pro telefony s Androidem, iOS se přidává 4. května. Jak je na tom eRouška dnes? Na to nám odpověděli vedoucí projektu Jan Jiroušek a provozovatel webu Hlídač státu Michal Bláha.

První verze fungovala jinak a nebyla dokonalá

Ačkoli oficiálně byla eRouška představena 11. dubna 2020, v Obchodě Google Play se objevila už čtyři dny předtím. Projekt vznikl v rámci iniciativy COVID19CZ pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR jako součást takzvané Chytré karantény.

Klepněte pro větší obrázek 
Aplikace eRouška

Nutno říci, že první verze fungovala podstatně jiným způsobem než ta aktuální. Aplikace sbírala anonymizované informace o kontaktech s ostatními telefony s nainstalovanou a spuštěnou eRouškou. V případě, že byl uživatel identifikován jako covid pozitivní, mohl „snadno a rychle předat hygienikům své kontakty za poslední dny“.

Uživatel konkrétně poskytl hygienikům anonymizované identifikátory, které následně mohli v zabezpečeném rozhraní spárovat s telefonními čísly zadanými při registraci. Hygienici tak dostali možnost ty kontakty, které vyhodnotili jako rizikové, kontaktovat a například je poslat na test.

Ačkoli aplikace neukládala (a dodnes neukládá) informace o poloze, uživatelé si mnohdy stěžovali na velmi vysokou spotřebu baterie. To byl často důvod, proč mnoho z nich eRoušku po nějaké době odinstalovalo. Kvůli nevalné propagaci mělo v polovině června aplikaci nainstalovanou jen 217 tisíc lidí.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Koronavirus, Software, Google, Apple, Internet, Android, iOS, COVID-19, Mobilní aplikace, Bluetooth, Česko, Karanténa, eRouška, Kontakt, Uživatelé, Google Play, EN API, Michal Bláha, Roman Prymula, Hlídač státu, INSITU, COVID, Varování, Aplikace, FAQ, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czCall of Duty má na kontě další úniky. Mobilní Warzone obsahovalo informace o Modern Warfare II i dalším dílu

Call of Duty má na kontě další úniky. Mobilní Warzone obsahovalo informace o Modern Warfare II i dalším dílu

Pro Activision tohle není ani zdaleka první předčasný únik informací. Na rozdíl od ostatních si za tenhle ale mohou sami.

Martin Nahodil
Call of Duty: Modern Warfare IIÚnik
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

** Mnohé webové služby nabízejí API pro vývojáře ** Většina ale nic takového nemá ** Jak strojově vytáhnout prakticky cokoliv z libovolného webu

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Děti mají novou brigádu. Tvoří malware a prodávají ukradená data

Děti mají novou brigádu. Tvoří malware a prodávají ukradená data

**Avast odhalil skupiny na Discordu, kde si děti kupují nástroje na tvorbu malwaru. **Nástroje jsou levné a produkce malwaru snadná. **Děti ohrožují ostatní i sebe. Potřebují vedení rodičů.

Petr Urban
DětiMalwareBezpečnost