Nápad dobrý, realizace s trhlinami: Proč eRouška nefunguje tak, jak bylo v plánu?

  • Mobilní aplikace eRouška vznikla jako součást Chytré karantény
  • Jak si vede po desíti měsících od představení první verze?
  • Kde jsou její slabiny a jaké má silné stránky?
Nápad dobrý, realizace s trhlinami: Proč eRouška nefunguje tak, jak bylo v plánu?

Mobilní aplikace eRouška poprvé spatřila světlo světa 11. dubna loňského roku, kdy byla oficiálně představena první verze pro telefony s Androidem, iOS se přidává 4. května. Jak je na tom eRouška dnes? Na to nám odpověděli vedoucí projektu Jan Jiroušek a provozovatel webu Hlídač státu Michal Bláha.

První verze fungovala jinak a nebyla dokonalá

Ačkoli oficiálně byla eRouška představena 11. dubna 2020, v Obchodě Google Play se objevila už čtyři dny předtím. Projekt vznikl v rámci iniciativy COVID19CZ pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR jako součást takzvané Chytré karantény.

Klepněte pro větší obrázek 
Aplikace eRouška

Nutno říci, že první verze fungovala podstatně jiným způsobem než ta aktuální. Aplikace sbírala anonymizované informace o kontaktech s ostatními telefony s nainstalovanou a spuštěnou eRouškou. V případě, že byl uživatel identifikován jako covid pozitivní, mohl „snadno a rychle předat hygienikům své kontakty za poslední dny“.

Uživatel konkrétně poskytl hygienikům anonymizované identifikátory, které následně mohli v zabezpečeném rozhraní spárovat s telefonními čísly zadanými při registraci. Hygienici tak dostali možnost ty kontakty, které vyhodnotili jako rizikové, kontaktovat a například je poslat na test.

Ačkoli aplikace neukládala (a dodnes neukládá) informace o poloze, uživatelé si mnohdy stěžovali na velmi vysokou spotřebu baterie. To byl často důvod, proč mnoho z nich eRoušku po nějaké době odinstalovalo. Kvůli nevalné propagaci mělo v polovině června aplikaci nainstalovanou jen 217 tisíc lidí.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Koronavirus, Software, Apple, Google, Internet, Česko, Android, Mobilní aplikace, iOS, COVID-19, Bluetooth, Karanténa, eRouška, FAQ, Michal Bláha, Aplikace, Google Play, Uživatelé, Kontakt, Apple APP store, Hlídač státu, COVID, Roman Prymula, Varování, EN API


Určitě si přečtěte

Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty