27 nových procesorů od Intelu: prý překonají i konkurenční Ryzeny

  • Intel představil spoustou chystaných novinek z oblasti procesorů a čipsetů
  • V prvním čtvrtletí dorazí nové procesory Core 11. generace Rocket Lake-S
  • Intel začne používat i externí továrny pro výrobu některých vlastních čipů

Intel si na letošní virtuální CES přichystal velkou spoustu novinek, které budou hrát velkou roli v jeho plánech pro letošní rok. Prozradil i další informace, které ovlivní jeho byznys do budoucna.

Týká se to například samotné výroby čipů. Podle vyjádření šéfa Intelu Boba Swana si Intel nechává otevřené dveře pro outsourcování výroby některých vybraných čipů u Samsungu nebo TSMC. Oba výrobci už totiž mají výrazně pokročilejší výrobu a například TSMC už chystá spuštění 3nm technologie na příští rok.

Intel Core 11. generace v detailech

I když už Intel nějakou dobu nabízí mobilní procesory Core 11. generace s novými integrovanými grafikami Intel Xe-LP, během prvního čtvrtletí se dočkáme i variant pro desktop, které nesou kódovém označení Rocket Lake-S. Již dříve se postupně objevilo spoustu neoficiálních informací a jak se ukazuje, šlo o velmi přesné informace, které se nyní oficiálně potvrzují.

Desktopové procesory Intel Core 11. generace nabídnou maximálně 8 jader (až 16 vláken s HyperThreadingem), což je o dvě jádra méně než u minulé generace. Důvodem je bohužel stále stejný 14nm výrobní proces, byť už byl několikrát optimalizovaný pro lepší vlastnosti a vyšší výtěžnost.

Klepněte pro větší obrázek 
Nejvýkonnější desktopový procesor řady Intel Core dostane jen osm jader

Intel zatím pouze prozradil, že nejvyšším modelem bude osmijádro Intel Core i9-11900K, které nabídne maximální turbo frekvence až 4,8 GHz, přičemž špičkově (čti „chvilkově“) až 5,3 GHz. Procesor bude podporovat rychlejší operační paměti DDR-3200 a v rámci nové integrované grafiky Intel UHD (Xe-LP) umožní hardwarové dekódování AV1. Nebude chybět ani nová generace Intel Quick Sync pro akceleraci enkódování.

S novými čipsety řady Intel 500 (Z590, B560, H510), které už mají integraci USB 3.2 Gen 2×2 s propustností 20 Gb/s, bude možné využít až 20 rychlých linek PCI Express 4.0. Podobně jako u platformy AMD, bude záležet na konkrétním čipsetu a základní desce, kolik těchto linek bude kromě hlavního PCI Express slotu pro grafickou kartu k dispozici třeba v dalších slotech M.2 a podobně.

Klepněte pro větší obrázek 
Odvážné srovnání nové Core i9 s konkurenčním Ryzenem 9. Novinka Intelu má být cca o 5% výkonnější než konkurence od AMD. Nakolik to bude reálné ukážou až nezávislé testy

Velkou výhodou nových procesorů je zpětná kompatibilita i s čipsety Intel Z490, Q470 a H470, takže staré základní desky rozhodně není třeba vyhazovat, byť nejspíše přijedete o podporu PCI Express 4.0 a budete se muset spokojit s PCI Express 3.0 (toto ještě nebylo upřesněno). Pokud ale máte základní desku s čipsetem Intel B460 nebo H410, upgrade vás nemine.

Procesory přináší zlepšení IPC (instrukce na takt) o 19 %, mají o 50 % vyšší grafický výkon integrované grafiky a také podporují akceleraci strojového učení (intel Deep Learning Boost).

Témata článku: Technologie, Hardware, Notebooky, Google, Windows, Byznys, Počítače, Nvidia, Procesory, AMD, Intel, Wi-Fi, TSMC, ARM, Datacentra, Samsung, Čipy, Evropská unie, Chromebooky, Servery, Výroba, CES 2021, Thunderbolt, Xeon, Tiger Lake