Nakupování na Internetu se dostává zpět na výsluní

Internetoví prodejci v předvánočních nákupech zářili; ostatní byli naopak smutní. Bude e-komerce zase patřit mezi podnikatelské hvězdy?
Podle výzkumů prestižního (a mimochodem pro hodnocení a hledání informací o obchodu, kde chcete nakupovat, velmi cenného) serveru BizRate.com utratili zákazníci v předvánočním trhu na Internetu 11,4 miliardy dolarů. Číslo asi nikomu nic neřekne; podstatnější je, že to znamená růst oproti předchozímu roku o 40 %. To je mimořádně vysoké procento; v situaci, kdy ostatní vyspělé segmenty internetového byznysu spíše stagnují nebo i dokonce klesají, je e-komerce zase hvězdou.

Pozitiv najdeme ale ještě více. Hlavní konkurenti e-prodejců, „kamenné“ řetězce, naopak ohlásily v USA a západní Evropě (kde proběhla většina těchto nákupů) velmi špatné předvánoční výsledky a nesplněné plány. Navíc rok 2002 rozhodně neznamenal významné zlepšení nabídky na straně e-shopů v porovnání s rokem předloňským, e-obchody spíše ještě krachovaly než vznikaly, a ty přežívající si „lízaly rány“ prostřednictvím zvýšení cen za zboží a další služby. Protože do roku 2003 vstupují e-shopy už v poměrně zdravé finanční situaci, dá se letos zlepšení nabídky i služeb zase očekávat, a tudíž i další vysoký vzestup jejich tržeb.

Co se o Vánocích nejvíce prodávalo? Tradiční trojlístek knihy-hudba-video (neznámo proč se vykazuje společně, i když tyto tři segmenty spolu mnoho společného nemají) utržil 1,86 mld dolarů, ale těsně za ním bylo oblečení s 1,83 miliardy, což je určitě překvapení. (Například na českém trhu proti docela silné a místy i konkurenční nabídce v knihách, hudbě a videu/DVD rozumná nabídka v oblasti oblečení na Internetu skoro neexistuje). Pak následují tržby v oblasti cestovního ruchu, která se do e-komerce také počítá, s 1,5 miliardy, spotřební elektronika s 1,2 miliardy, a hračky a hry s 1,19 miliardy.

Ještě jedna zajímavá věc: předvánoční nákupní čas byl letos kratší než obvykle. Lidé obvykle intuitivně začínají vánoční nákupy v určitou neměnnou dobu, kdy je „nejvyšší čas“, neberou příliš v potaz, jestli jsou svátky posunuté dopředu díky několika volným dnům těsně před Štědrým dnem nebo ne. Analytici tvrdili, že to bude logicky znamenat menší internetové tržby, protože méně dní znamená méně tržeb, ale opak byl pravdou. Zákazníci se naopak odvrátili od kamenných obchodů, kde celkem správně tušili zácpy a návaly, a nakoupili v pohodlí na Internetu.

A budou nakupovat zase: podle výzkumu firmy comScore lidé, kteří nakoupili na Internetu v roce 2001, utratili loni na Internetu o 37 % více, tedy zintenzívnili své nákupy, protože byli spokojeni. A dále, lidé opakovaně nakupující utratili o 50 % víc než loňští „prvonákupčí“ – to znamená, že křivka nákupů by měla jít i v dalších letech slušně nahoru.

Zdá se, že se k elektronické komerci, přesněji k e-retailu, štěstěna zase přiklání zpět. Nesmyslné roky 1999-2001 stále straší některé investory, ale většinou si už uvědomují, že e-komerce má smysl a dokáže fungovat velice dobře i úspěšně, pokud se vezme za správný konec.

Diskuze (5) Další článek: Přenosný video přehrávač od ViewSonicu

Témata článku: Špatná věc, DOS, Nakupování, Významné zlepšení, Zdravý člověk, Nabídka obchodu


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji