USA | Drony

Nákladní drony si místo letu stopnou tramvaj, píše se ve studii ze Stanfordu

Skupina výzkumníků ze Stanfordovy univerzity a Fordu se loni pochlubila netradičním nápadem, jak optimalizovat pohyb nákladních dronů nad městy a zajistit tak nejen bezpečnost dopravy, ale i jejich delší výdrž na baterii.

Vše spočívalo v tom, že bude dron stopovat a najde si partnerský vůz, který jej posune přes město. Dron by tak prováděl v podstatě to samé, v čem si libuje drobný hmyz.

Nyní autoři původní studii vylepšili a namísto vozů do hry zapojili prostředky městské hromadné dopravy, přičemž simulovali situaci v San Francisku a Washingtonu.

Klepněte pro větší obrázek
Dron si může stopnout partnerský vůz a svézt se na střeše, pokud mají oba společnou cestu

Dron by to měl v takovém případě mnohem jednodušší, mohl by totiž využívat jízdních řádů a známé sítě zastávek. Při jízdě by zároveň bezpečně přistál na střeše autobusu nebo tramvaje.

Podle matematického modelu by něco takového mohlo skutečně fungovat a bezpečné pokrytí oblasti autonomními drony by se tak mnohem zvětšilo na celou metropoli při zachování letové bezpečnosti.

Klepněte pro větší obrázek
Dron při cestě z meziskladu k zákazníkovi může využít linek MHD

Nutno však podotknout, že se jedná opravdu jen o exotickou matematickou studii a nikoliv technologii, kterou by snad některá z dopravních a logistických společností opravdu měla v plánu v dohledné době nasadit byť jen v pilotním projektu.

Diskuze (11) Další článek: Největší výrobce PC vsadí na Linux. ThinkPady budou podporovat Ubuntu a Red Hat

Témata článku: Technologie, USA, Drony, UAV, Ford, San Francisco, Střecha, Stanfordova univerzita, DRO, Původní studie, Stanford, Studie, Let, Washington, TramvajCo vy na to? Nosíte na ruce chytré hodinky či náramky?
Vladislav Kluska
Co vy na to?HodinkyAnkety
Apple zahájil WWDC. Na keynote ukázal haldu novinek
Filip KůželMartin Miksa
Apple keynoteWWDC
Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

** Nahrávat dění lze snadno a kvalitně i zdarma ** Některé programy zvládnou i streaming na videoservery ** U placených se dočkáte nadstandardních funkcí

Vladislav Kluska
Nejlepší programySoftware
Zahoďte Windows, Linux i macOS. Už roky máme českou Helenku z Matfyzu

Zahoďte Windows, Linux i macOS. Už roky máme českou Helenku z Matfyzu

** Ajťáci z Matfyzu už roky vyvíjejí vlastní systém ** Má grafické rozhraní, tetris a kalkulačku ** Studenti se na něm učí programovat

Jakub Čížek
ČeskoOperační systémy