Najdeme časem v počítačích od Applu procesor Intelu?

Na toto téma se před časem vedla v zahraničním odborném tisku zajímavá diskuse. Některé důvody, proč by tak mohl Apple udělat a proč taky ne, vám přinášíme i my.
Kapitoly článku

Podle některých předpovědí zahraničních kolegů si budeme moci koupit počítač Apple Macintosh s procesorem rodiny x86 do osmnácti měsíců. Takto vybavený počítač bude schopen zavést jako operační systém Mac OS nebo Windows, i když s největší pravděpodobností nebude operační systém Windows na applovském počítači předinstalován. Že by tedy došlo k souboji dvou populárních platforem?

A proč by vlastně k tomuto boji mělo dojít? Společnost Apple zejména v Americe již delší dobu vede rozsáhlou reklamní kampaň nabádající uživatele Windows k přechodu na jejich platformu a Microsoftu se zároveň nelíbí pomalý prodej kancelářského balíku Office pro OS X. Jak vidět, přátelský vztah obou firem je v problémech.

Analytik společnosti Bear Stearns, Andrew Neff, vydal padesátistránkovou zprávu, ve které uvádí důvody, proč by mohl Apple chtít přejít na platformu procesorů rodiny x86. Ve zprávě se například uvádí, že dosavadní 1GHz procesory od Motoroly používané u Applu budou nahrazeny procesory Intelu na 2.5GHz. Výkon by se nezměnil, přesto by se mohla snížit cena.

Někteří z vás se možná teď trochu zarazili a říkají si. Jak může operační systém od Applu běžet na Intelovských (x86) procesorech? Zkušenější již znají odpověď: „Protože to je Unix!“. Od Mac OS X je operační systém postaven na posledních unixových základech, takže by přechod na procesory rodiny x86 nemusel být až tak složitý. Tento přechod není možný u předchozích verzí operačního systému. Zde se dřívější rozhodnutí vedení Applu, postavit nový Mac OS X na Unixu, ukazuje jako obrovská výhoda.

Jestli se po koupi počítače Apple s Intel procesorem najdou tací, kterým se tento operační systém nezalíbí, nebude problém na jejich x86 procesorem vybavený Mac nainstalovat operační systém Windows. Jak tvrdí kolegové v zahraničí, je dokonce možné, že společnost Apple toto zahrne i do své prodejní nabídky. Reklamní leták by potom mohl vypadat například takto: „ Macintosh: Spokojenost garantována, v opačném případě vám vrátíme vaše Okna!“. Apple si uvědomuje, že cokoliv, co může udělat proto, aby přemluvil uživatele Windows ke koupi Maca, je správný tah.

Pokud by se opravdu Apple rozhodl jít tímto směrem, vyvstává zde i několik problémů, které by se musely vyřešit. Pokud kolegové ze zahraničí hovoří o procesoru od Intelu, nemají na mysli přímo Intel, ale jakýkoliv procesor z x86 rodiny. Důležité je, aby se Apple také nestal pouhým prodejcem hardware. Apple bude určitě chtít zůstat exkluzivním dodavatelem Mac hardwaru i softwaru. Určitě se nestane, že si budete moct koupit Mac OS v krabici a doma si jej nainstalovat na počítač. Těsné spojení hardware – software přináší výhody, jak Applu, tak jeho zákazníkům.

Vhodný „Intel“ procesor by mohl Apple získat kooperací s AMD. Společnost AMD by pro něj podle kolegů v zahraničí částečně upravila své procesory tak, aby běžely pouze na Mac OS a ne na systémech založených na ostatních Intel ekvivalentních platformách. Apple by tak jednoduše a rychle zůstal výhradním Mac dodavatelem. Exkluzivní partnerství s AMD by podle všeho přineslo prospěch oběma společnostem.

Odklon od Motoroly není špatný nápad ani z několika dalších důvodů. Motorola v poslední době prochází velkou reorganizací každé tři až šest měsíců a také spoléhat se na vývojové středisko při vývoji nového procesoru PowerPC je tak trochu risk. Pokud bude Motorola vědět, že má konkurenci, nemůže jí to uškodit. Apple může používat procesory AMD „Intel“ do svých low-endových strojů a procesory PowerPC používat pro nejvýkonnější (high-end) stroje.

Veškeré spekulace nejsou podpořeny žádným důvěrným zdrojem od Applu, ale vychází se z různých nezávislých analýz možného vývoje firmy.

A co si myslíte vy? Měl by Apple přejít na „Intel“ procesory? Koupili byste si Mac, pokud by na něm mohly běžet také Windows?

Témata článku: Apple, Procesory, Sram, Poslední hardware, Risk, Proces, Třetí svět, Reklamní systém, Apple Mac, Pomalá doba, Drahá paměť, Macintosh, Přechod, Reklamní platforma, Reklamní balík, Pouhý prodej, Hardwarová oblast, Možný problém, Cube, Bear, Firemní standard, APP, Exkluzivní dodavatel, Podobný přechod, Damoklův meč


Určitě si přečtěte

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 64

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky