Nainstalovali jsme Rudou hvězdu. Systém z KLDR

Severokorejský systém Rudá hvězda 3.0 je sice plný chyb, nesplňuje bezpečnostní standardy a obsahuje státní spyware, ale je hezčí než mnohé západní linuxové distribuce.

Když se na jaře roku 2013 severokorejská tisková kancelář pochlubila snímky s mladým Kim Čong-unem spřádajícím plány na definitivní porážku prohnilé Ameriky, západní technologická média zaujala trošku jiná fotografie, na které Kim sedí před jablečným iMacem. Apple tedy pronikl i na pracovní stůj šéfa nejbizarnějšího režimu na světě.

Klepněte pro větší obrázek
Zatímco na nástěnce v pozadí spřádá Kim plány na ovládnutí Pacifiku a západního pobřeží USA, na stole mu stojí americký počítač

Jak je na tom vlastně severokorejský počítačový svět? Těžko říci. KLDR se sice chlubí pokročilými technologiemi, které údajně spatřily světlo světa v laboratořích KCC (Korea Computer Centre) – třeba svými vlastními ukázkovými tablety Samdžijon, ve skutečnosti se však zpravidla jedná o podvod, zatím se totiž pokaždé ukázalo, že se jedná o tablety z Číny s přelepenými výrobními štítky.

Podobně Severokorejci postupují i na poli softwaru, kterému vévodí legendární operační systém v anglofonním světě známý jako Red Star – Rudá hvězda. Má za sebou už mnohaletou historii, moc se o něm ale doposud nevědělo. Ti, kteří se k němu v KLDR dostali, sdíleli do světa alespoň několik snímků, to ale bylo zpravidla vše.

Okopírovaný Apple pro rigidní komunisty

Zatímco Rudá hvězda 2 imitovala Windows XP, její třetí generace je téměř dokonalou kopií grafického uživatelského rozhraní OS X. A tady se už mohu oslím můstkem vrátit zpět k oné slavné fotografii mladého Kima s iMacem. Snad proto, že on sám má slabost pro Apple, proměnil se tímto způsobem i národní operační systém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Instalace je podobná jako u osttaních systémů. Pokud neumíte korejsky, pomůže vám OCR rozpoznávání textu v mobilním Překladači Google.
Klepněte pro větší obrázek
Při instalaci se neobejdete bez mobilního překladače s OCR. Stačí vyfotit obrazovku, označit text a Google jej přeloží třeba do angličtiny.

Na sklonku minulého roku Red Star 3 konečně překonal ostře střežené hranice a začal se šířit nejen bittorrentovými sítěmi (psali jsme). Prakticky okamžitě se na něj vrhli softwaroví analytici a začali zkoumat, jak se vlastně liší od ostatních linuxových distribucí.

Rudá hvězda je především děravá

Před pár dny publikoval Robert Hansen z WhiteHat Security obsáhlý blogový zápisek, ve kterém se věnuje především webovému prohlížeči Naenara, což je lehce upravený Firefox. Hansen zjistil, že KLDR není pozadu za okolním světem pouze z hlediska ekonomických ukazatelů, ale i obecného softwarového vývoje a bezpečnostních standardů.

Klepněte pro větší obrázek
Rudá hvězda komunikuje pouze korejský – anglická lokalizace pochopitelně chybí

Naenara i celá Rudá hvězda totiž obsahují kritické bezpečnostní chyby a další zranitelnosti, které byly na západ od Pchjongjangu překonány už před mnoha lety. Pominu-li fakt, že je Rudá hvězda snadno napadnutelná a umožňuje spouštění kódu na dálku, obsahuje i několik dalších pikantností.

Jednou z nich je už samotný charakter korejského internetu – on tam totiž pro běžné smrtelníky žádný není. V KLDR veřejně dostupné počítače samozřejmě jsou – třeba v knihovnách, jsou ale připojené pouze do izolovaného státního intranetu, na kterém je dostupný pouze ideologicky korektní obsah. Třeba sebrané spisy Kim ir-sena.

Orwellovská IP adresa 10.76.1.11

Národní intranet je dokonce napevno nastavený přímo v linuxové distribuci. Pokud se vám ji podaří nainstalovat a spustíte Naenaru, zjistíte, že jako domácí stránka slouží IP adresa 10.76.1.11. Tento adresní rozsah se na globálním internetu nepoužívá, má totiž stejný charakter jako třeba 192.168.1.11 – jedná se o číselný prostor vyhrazený pro lokální sítě.

Klepněte pro větší obrázek
Domácí stránka prohlížeče Naenara sídlí na severokorejské intranetové IP adrese

V případě KLDR na této adrese sídlí celostátní proxy server, kterým protéká naprosto vše. A to nejen do počítače, ale i z něj, Robert Hansen totiž objevil, že Rudá hvězda jako poctivý orwellovský operační systém odesílá na tuto IP adresu i kompletní údaje o aktivitě každého uživatele. Velký Kim tedy ví, kdy se přihlásíte ke svému účtu, jaké stránky navštěvujete a stejně tak zná váš kompletní itinerář, na server se totiž prý odesílají i data z kalendářů, adresáře kontaktů a dalších aplikací, a to vše v nešifrované podobě.

Rudá hvězda v každém případě není jediným operačním systémem v KLDR. Podle pozorovatelů znalých situace ji nejspíše režim používá na svých vlastních úředních počítačích. Pokud se však k PC dostane běžný smrtelník, zpravidla používá pirátský Windows z pevninské Číny, která je v posledních desetiletích kvůli sankcím jeden z mála dodavatelů podobných technologií.

Bizarní kuriozita… Ale hezká

Takže si to shrňme. Severokorejští specialisté vzali běžnou linuxovou distribuci a Firefox. Do obou produktů vnesli hromadu chyb, spyware a namísto klasických témat GNOME a KDE vyzbrojili grafické uživatelské rozhraní jablečnými barvičkami. Přesně to je Rudá hvězda – podivná softwarová kuriozita ze světa, který je tak bizarní, že je sám sobě smutnou parodií.

Klepněte pro větší obrázek
Rudá hvězdá je sice bizarní, ale určitě není ošklivá

Grafické rozhraní Applu je nakonec to jediné, co Rudé hvězdě opravdu sluší. Je tak trochu ironií osudu, že je Red Star 3 z hlediska GUI dokonce natolik konzistentní, že působí lepším a jednotnějším dojmem než mnoho velkých a populárních linuxových systémů západního světa.

Snímky Rudé hvězdy

Klepněte pro větší obrázek;
Správce souborů
Klepněte pro větší obrázek
Multimediální přehrávač
Klepněte pro větší obrázek
Plánovač
Klepněte pro větší obrázek
Adresář kontaktů
Klepněte pro větší obrázek
Kalkulačka
Klepněte pro větší obrázek
Editor pokrokových dělnických skladeb
Klepněte pro větší obrázek
Korejský OpenOffice
Klepněte pro větší obrázek
Tabulkový procesor
Klepněte pro větší obrázek
Nastavení
Klepněte pro větší obrázek
Galerie tapet nabízí hromadu zelených pastvin, na které jsou Severokorejci zvyklí z Windows XP
Klepněte pro větší obrázek
O systému
Diskuze (75) Další článek: Největší česká stopa na CES 2014: aplikace Fripito

Témata článku: Software, Právo, Linux, Open source, Bulvár a vtípky, Translate, Podobná hvězda, Ekonomický ukazatel, Podivná distribuce, Stejná zranitelnost, Poslední desetiletí, Počítačový svět, Anglická lokalizace, Anglofonní svět, Kompletní údaj, Pchjongjang, Barvička, Západní pobřeží, Rudá hvězda, Stejný charakter, Pacifik, Tisková kancelář, Kim Čong-un, Hvězda, Tabulkový procesor, Notebooky imac na Mall.cz


Určitě si přečtěte

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 68Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor