Nahrajte si na USB: software, který spustíte bez instalace II.

Náš předchozí článek o programech, které lze spouštět na PC s Windows bez instalace, se setkal s velkým zájmem. Proto jsme se jeho pokračování rozhodli doplnit o další zajímavé programy a prográmky. Všechny popisované aplikace pak najdete v jednom kompletním balíčku pro pohodlné stažení.
Nahrajte si na USB: software, který spustíte bez instalace II.

Velký zájem vyvolal nejenom článek, ale i příslušná sbírka programů umístěná na GigaManii, kde kraluje žebříčkům stahování. Jak je vidět, přenositelné aplikace vás opravdu zajímají. Takže bez dlouhého otálení se vrhněme na přehled dalších zajímavých prográmků.

TIP: U odkazů neuvádíme konkrétní verze programů – všechny soubory jsou ke stažení z našeho serveru GigaMania.cz, na kterém naleznete vždy nejaktuálnější i starší verze programů.

Celý balík dnes představovaných programů můžete stáhnout zde.

Pro práci i zábavu na internetu

Pro komunikaci s FTP servery můžete vyzkoušet klienta SmartFTP. Současná verze má pěkné rozhraní ve stylu Windows XP, je srozumitelná a spolehlivá. Veškeré panely je možno zobrazovat v záložkovém rozhraní, takže nehrozí, že byste při práci s více FTP servery byli nějak omezeni.

Klepněte pro větší obrázek

V předchozím článku jsme se zmiňovali o přenosné verzi prohlížeče Opera. Ta byla nedávno lokalizována do češtiny, a tak si můžete přenosnou Operu vychutnat úplně stejně pohodlně jako její běžnou verzi. Pokud je mezi vámi někdo, kdo Operu ještě nezkoušel, pak vězte, že jde o plnohodnotný a velice rychlý prohlížeč s vestavěným poštovním klientem, správcem stahování, komunikátorem, podporou myších gest nebo možností hlasového ovládání.

Klepněte pro větší obrázek

Pro všechny, kdo stahují soubory v rámci výměnných sítí, tu mám specialitu v podobě programu eMule. Myslím, že by měl být velice srozumitelný i méně zkušeným uživatelům výměnných sítí. Výhodou je, že na rozdíl od některých jiných P2P klientů neobsahuje žádné „bonusy“ v podobě adwaru nebo spywaru.

Klepněte pro větší obrázek

Pro práci s elektronickou poštou můžete vyzkoušet jednoduchý poštovní program Fox Mail. Umí všechny základní funkce, dovede vytvářet a zobrazovat zprávy ve formátu HTML a nabízí i jednoduché šifrování zpráv. Součástí programu je čtečka zpráv RSS. Abyste se zbavili čínštiny jako výchozího jazyka programu, vymažte soubor chinese.lgb ve složce programu.

Klepněte pro větší obrázek

Hudba, foto, video

Pro majitele velkého množství neidentifikovatelných videosouborů: vyzkoušejte GSpot, malou užitečnou utilitku, která dokáže z multimediálních souborů vytáhnout plno zajímavých informací. Využijete ji hlavně pro zjištění kodeků potřebných pro bezproblémové přehrání filmu. Zobrazuje také výčet všech v systému již nainstalovaných kodeků a filtrů.

Klepněte pro větší obrázek

Kdo si rád hraje se zvukovými soubory, ten může vyzkoušet další malý prográmek. Jmenuje se mp3DirectCut a jeho hlavní funkcí je přímý střih komprimovaných zvukových souborů MPEG bez nutnosti jejich dekomprese. Kromě střihu můžete měnit hlasitost a jednotlivé soubory spojovat do sebe. Oceníte jej při úpravách souborů MP3 vytvořených z vinylových desek.

Stahujete různé krátké filmečky z výměnných sítí, které bývají často neúplné nebo jsou jinak poškozeny? Pomocí programu DivFix je můžete opravit tak, že získaná část půjde bez problémů přehrávat. Program totiž dovede opravit nebo znovu vygenerovat potřebné informace v indexové části souboru.

Klepněte pro větší obrázek

K přehrávání hudebních souborů skvěle poslouží prográmek Foobar. Jde o aplikaci s ne zrovna atraktivním vzhledem, zato výborným zvukovým výstupem. Pomocí případných doplňků, kterých najdete na internetu celkem dost, můžete program proměnit ve zcela jinou aplikaci, co se vzhledu i funkcí týče.

Klepněte pro větší obrázek

Ani pro převod cédéček do podoby souborů v počítači nemusíte sahat k nepřenositelným aplikacím. Vyzkoušejte program EAC (Exact Audio Copy), který pracuje s novou technologií, umožňující získat perfektní kopie nahrávek ze zdrojového CD. Využívá Windows ASPI, dovede synchronizovat skryté sektory, automaticky upravuje rychlost kopírování a podporuje celou řadu externích enkodérů. Spolupracuje také s internetovou databází médií.

Klepněte pro větší obrázek

Od pohyblivých multimédií se přesuňme ke statickým. Další jednoduchý prográmek s poněkud strašidelným jménem Exifer dovede pracovat s metadaty (EXIF/IPTC) obrázků z digitálních fotoaparátů. Veškeré informace o svých fotografiích, jako je datum vytvoření, rozlišení, použitá clona a další, budete mít s Exiferem hned na očích. Můžete jej použít nejenom k zálohování informací EXIF před úpravou snímku v editoru, ale třeba i ke vkládání vodoznaků nebo promítání.

Klepněte pro větší obrázek

Chcete zjistit a změřit, jak váš fotoaparát rychle fotí? Pak vyzkoušejte pomůcku Digital Camera Speed, která byla vytvořena právě za tímto účelem.

Pravým opakem výše zmíněného Exiferu je program JPG Cleaner. Ten totiž z obrázku informace odstraňuje. Nebojte, nesmaže vám milovanou osobu ze svatební fotografie, pouze odstraní nepotřebné informace, které si do souborů s obrázky ukládají některé editory nebo prohlížeče. Můžete se s ním tak pojistit proti případnému zjišťování, v čem byl konkrétní obrázek upravován. Navíc je po úpravě JPG Cleanerem zmenšena velikost souboru.

Klepněte pro větší obrázek

Zůstaňme u obrázků JPEG. Doporučuji vám vyzkoušet program JPGVideo, který jim vdechne život a rozpohybuje je. Sice nevytvoří videozáznam z mistrovství světa v hokeji, ale dovede vytvořit pěkné videosekvence ze zadaných obrázků.

Poslední program, který mám pro vás v této části připraven, slouží k zachytávání videa a obrázků z počítačových her, ale samozřejmě nejenom z nich. FRAPS dovede po stisku definované klávesové zkratky sejmout obrázek a automaticky jej uložit do souboru. Rovněž si poradí s nahráváním videa o maximálním rozlišení 1152 × 864 a sto snímcích za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek

Vychytávky pro systém

Zajímavý pohled na složky a soubory v počítači poskytuje SpaceMonger. Každá položka je zobrazena v obdélníku, jehož velikost se mění relativně s velikostí ostatních položek na disku. Snad nejlépe to pochopíte z obrázku, případně když si program nainstalujete.

Klepněte pro větší obrázek

Potřebujete rychle poslat nějaký vzkaz kolegovi po síti? Zapomeňte na e-mail nebo zbytečné použití ICQ. Ušetřete těch pár bajtíků přenosové kapacity internetu a v rámci lokální sítě pošlete zprávu pomocí programu SizePopup. Umožňuje i vytvoření jednoduchého seznamu uživatelů a jejich IP adres.

Klepněte pro větší obrázek

Ten, kdo raději komunikuje po internetu, může vyzkoušet program tinyIRC. Jak už název napovídá, slouží jako klient IRC. Zobrazuje přehlednou stromovou strukturu uživatelů, dovede se připojit k více serverům a umožňuje rozšiřovat funkce pomocí zásuvných modulů.

Klepněte pro větší obrázek

Chcete vyždímat výkon své grafické karty na maximum? Vyzkoušejte RivaTuner. Jde o malý prográmek, který nepotřebuje instalaci a výsledky jsou po chvíli znatelné. Pomocí tohoto nástroje získáte přístup k nedokumentovaným funkcím ovladačů Detonator a Catalyst.

Klepněte pro větší obrázek

Tučně zvýrazněné odkazy vedou ke stažení jednotlivých programů. Pokud chcete balíček se všemi zmíněnými aplikacemi, navštivte příslušný záznam na GigaManii. Pamatujte na to, že některé programy musíte nejprve nainstalovat a poté teprve kopírovat jejich programovou složku.

Témata článku: Software, Windows, GigaMania, USB, Výměnná síť, Zajímavá funkce, Video Editor, Fraps, Cleaner

44 komentářů

Nejnovější komentáře

  • ajax 4. 2. 2007 22:04:07
    ve skole se mas ucit a ne hrat hry a myslet na pitomosti
  • ajax 4. 2. 2007 22:02:13
    ve skole se mas ucit a ne hrat hry a myslet na pitomosti
  • eskimo 15. 5. 2006 17:50:10
    a nějákej přímo download manager by nebyl???
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky