Reklama

Nahradí chytré kamery práci manažerů kvality?

Nezná únavu, může fungovat rychleji a současně spolehlivěji než člověk.
Nahradí chytré kamery práci manažerů kvality?

Umělá inteligence si nachází cestu do stále více nových oblastí a pokračuje v nahrazování lidské činnosti. Moderní sledovací a videoanalytické systémy mohou plnit celou řadu úkolů od zajištění bezpečnosti práce či majetku přes monitorování chování zákazníků v obchodech až po sledování kvality při výrobě.

V jakémkoli výrobním procesu se čas od času objeví anomálie nebo chyby. Klíčové je odhalit je dříve, než způsobí problémy. Ty se mohou projevit nejrůznějšími způsoby od zhoršené kvality finálních výrobků po zpomalení, nebo dokonce zastavení výroby.  

Kamery Mobotix se zaměřují na detekci:

  • škrábanců
  • chybějících nebo nesprávných komponentů
  • uniklých materiálů jako například mazivo a lepidlo nebo jiných tekutin
  • cizích objektů
  • lokálních deformaci

Výroba, logistika, potravinářství, automotive a další

Klasická kontrola výroby bývá ve firmách v gesci tzv. kvalitářů. Vliv lidského faktoru je zřejmý a k opomenutí nebo přehlédnutí chyby ve výrobě zkrátka občas dojde. Moderní technologie však těmito limity „netrpí“, a proto není divu, že stále více firem nahrazuje kvalitáře videoanalytickými systémy. Například chytré kamery Mobotix řady P7 od společnosti Konica Minolta jsou díky umělé inteligenci a funkci strojového učení oproti lidským operátorům v kontrolách kvality výrazně rychlejší a tím také zefektivňují celý výrobní proces. Zároveň zvyšují bezpečnost výroby, umožňují získávat detailní analýzy a statistiky a přispívají ke snižování nákladů. Tyto technologie nacházejí uplatnění nejen ve výrobních podnicích, ale také v rámci oborů logistiky, potravinářství, automotive, stavebnictví či zpracování surovin.

Příklad úspor: více než 70 milionů ročně

 „Náš zákazník vyrábí širokou škálu výrobků pro přední automobilové značky. V této oblasti je vyžadována naprostá přesnost a není prostor pro žádné chyby a nežádoucí odchylky. Kamery Mobotix se zabudovanými teplotními senzory bezkontaktně monitorují teplotní tolerance nepřetržitého tlakového lití do forem s tolerancí do 1 %. To při provozních teplotách 200–300 °C představuje pouhé 2–3 °C. Takto získané údaje pomáhají při přesném nastavení trvání samotného procesu lití,“ vysvětlil Michal Šotek, vedoucí divize Video Solution Services Konica Minolta Business Solutions Czech.

Firma se při výrobě musela vypořádat s množstvím materiálových odpadů v podobě vadných odlitků, k nimž docházelo z důvodů nezjištěných teplotních změn. Analýza ukázala, že každý z 99 licích strojů v továrně měsíčně vyprodukuje odpad v hodnotě více než 61 tisíc korun. Pomocí chytrých kamer se podařilo tyto teplotní výkyvy identifikovat a proces lití do forem upravit tak, aby byly minimalizovány. Nasazením kamer Mobotix u 24 strojů firma nyní měsíčně ušetří téměř 1,5 milionu korun. V případě, že by jimi vybavila všech 99 strojů, roční úspora by přesáhla 70 milionů korun.

Když kamera ohlásí požár, ke kterému ještě nedošlo

Funkce termovize má však širší využití, než jen kontrolu kvality výroby. Využití nachází například i v oblasti energetiky a monitorování bateriových článků. Vzhledem k masivnímu rozvoji elektromobility a výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů roste poptávka po nejrůznějších úložištích energie, které je třeba hlídat před nežádoucím přehřátím.

„Kamery Mobotix mohou také sloužit k monitorování bezpečnosti práce a zajištění kontrolovaného přístupu do bezobslužných oblastí. V takových případech mohou například automaticky zastavit stroj při nebezpečném pohybu zaměstnance v jeho blízkosti nebo upozornit ostrahu na přítomnost nepovolané osoby,“ dodal M. Šotek.

Kombinací umělé inteligence a termovize dokážou kamery Mobotix také předcházet milionovým škodám způsobeným požáry. Díky sledování akumulace tepla uvnitř pracujících strojů mohou včas vyhodnotit blížící se riziko přehřátí, upozornit operátora, nebo dokonce stroj automaticky odstavit dříve, než dojde k jeho poškození či k samotnému vznícení. Běžně se přitom uvádí, že k nahlášení požáru ve firmách dochází v průměru každých pět minut. Úspěšnost protipožárních zásahů se však pohybuje pod 20 procenty. Preventivní opatření a ochrana 24/7 pomocí moderních technologií je tak stále vítanějším řešením.

Další článek: Apple přeskočil Lenovo a je největším výrobcem počítačů. Ale jen, když se mu započítají i iPady

Témata článku: Reklama, Prezentace klientaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Studio Frogwares připravuje hororový projekt Palianytsia

Studio Frogwares připravuje hororový projekt Palianytsia

Na akci v otevřeném světě si budeme muset ještě počkat.

Michal Maliarov
FrogwaresHoror
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid