Náhrada Windows Linuxem? Ne tak rychle, ne tak brzy

„Linux je takový dobrý kámen, kterým házíme po Microsoftu,“ vyjádřil se jeden z respondentů.

Související odkazy

Slovník
implementace
Linux
open-source
platforma
server
Unix

Databáze znalostí
kategorie: Linux

Linux, Unix a Windows jsou podnikovými IT manažery vnímány jako v podstatě rovnocenné platformy; podniky dokáží vyhodnotit přínosy i nevýhody každého z nich a neuvažují o nějaké velice rychlé a hromadné migraci, ačkoli je jasné, že z těchto tří platforem bude v nejbližších letech nejvíce získávat právě Linux. Tak se dá zhruba vyhodnotit závěr studie Yankee Group, která na toto téma diskutovala s IT manažery firem všech velikostí.

57 % respondentů uvedlo, že neuvažuje o náhradě platformy Windows na desktopu za jinou; 21 % říká, že část desktopů bude migrovat na Linux, a 15 % z nich zavede Linux na desktopech, nikoli však jako náhradu Windows, ale jako jejich doplněk. Linux už dnes není v podnicích žádným nováčkem – z tisíce (dříve dotazovaných) firem jich už třetina má někde ve větší nebo menší míře Linux nasazený; typicky jako webový server nebo jako specializovaný aplikační server.

Protože otázka funkcionality jednotlivých platforem dnes může být předmětem jen neplodných „náboženských“ válek, soustředí se v analýzách pozornost na sice trochu módní, ale přece jen slušně smysluplný pojem „TCO“, tedy na celkové náklady na vlastnictví, údržbu a podporu daného produktu nebo platformy. Pojem TCO samozřejmě urputně prosazují firmy produkující tzv. komerční software, neboť zde mají možnost argumentovat, že jejich produkt je „ve skutečnosti“ levnější než open-sourceový vyzývatel, který lze získat (ale ne implementovat) zdarma.

Průzkum Yankee Group ukázal, že každá ze tří hlavních platforem má svou hlavní nákladovou položku jinde: u Windows je to „cena za krabici“, u Unixu za hardware a u Linuxu pak je to za náklady na personál, který systém udržuje v chodu. Analytici Yankee Group poukazují na výstižné tvrzení jednoho z interviewovaných IT manažerů: „Nehodláme sice vůbec přecházet na Linux, ale používáme jej jako kámen, kterým se dá dobře házet po Microsoftu“ (čti: žádat slevu na licence s tím, že jinak firma přejde na Linux).

Yankee Group uvádí, že v budoucnu se tyto tři hlavní nákladové položky budou poněkud vyrovnávat: u Linuxu se budou snižovat náklady na obslužný personál (linuxoví specialisté jsou dnes drazí, v budoucnu jich bude více a budou levnější, na druhé straně klesá cena hardware pro Unix a rovněž Microsoft bude zřejmě muset snižovat ceny pro multilicence, aby byl konkurenceschopný). Ještě mnoho let ale bude podle studie platit, že neexistuje žádný „nejlepší systém“: pro různé typy zákazníků bude kterákoli ze tří hlavních platforem ta nejlepší. Potvrzuje to i jeden ze závěrů výzkumu, který vyvrací častý mýtus, že unixáři hromadně přecházejí na Linux – pouhá 4 % respondentů, používajících dnes Unix, jej chce nahradit Linuxem.

Diskuze (198) Další článek: Počet internetových prezentací? 55 milionů

Témata článku: Windows, Linux, Window, Nejlepší systém, Win +, Platforma, Windows +, Lin, Náhrada, Hlavní nevýhoda


Určitě si přečtěte

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 118

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X