Náhrada Windows Linuxem? Ne tak rychle, ne tak brzy

„Linux je takový dobrý kámen, kterým házíme po Microsoftu,“ vyjádřil se jeden z respondentů.

Související odkazy

Slovník
implementace
Linux
open-source
platforma
server
Unix

Databáze znalostí
kategorie: Linux

Linux, Unix a Windows jsou podnikovými IT manažery vnímány jako v podstatě rovnocenné platformy; podniky dokáží vyhodnotit přínosy i nevýhody každého z nich a neuvažují o nějaké velice rychlé a hromadné migraci, ačkoli je jasné, že z těchto tří platforem bude v nejbližších letech nejvíce získávat právě Linux. Tak se dá zhruba vyhodnotit závěr studie Yankee Group, která na toto téma diskutovala s IT manažery firem všech velikostí.

57 % respondentů uvedlo, že neuvažuje o náhradě platformy Windows na desktopu za jinou; 21 % říká, že část desktopů bude migrovat na Linux, a 15 % z nich zavede Linux na desktopech, nikoli však jako náhradu Windows, ale jako jejich doplněk. Linux už dnes není v podnicích žádným nováčkem – z tisíce (dříve dotazovaných) firem jich už třetina má někde ve větší nebo menší míře Linux nasazený; typicky jako webový server nebo jako specializovaný aplikační server.

Protože otázka funkcionality jednotlivých platforem dnes může být předmětem jen neplodných „náboženských“ válek, soustředí se v analýzách pozornost na sice trochu módní, ale přece jen slušně smysluplný pojem „TCO“, tedy na celkové náklady na vlastnictví, údržbu a podporu daného produktu nebo platformy. Pojem TCO samozřejmě urputně prosazují firmy produkující tzv. komerční software, neboť zde mají možnost argumentovat, že jejich produkt je „ve skutečnosti“ levnější než open-sourceový vyzývatel, který lze získat (ale ne implementovat) zdarma.

Průzkum Yankee Group ukázal, že každá ze tří hlavních platforem má svou hlavní nákladovou položku jinde: u Windows je to „cena za krabici“, u Unixu za hardware a u Linuxu pak je to za náklady na personál, který systém udržuje v chodu. Analytici Yankee Group poukazují na výstižné tvrzení jednoho z interviewovaných IT manažerů: „Nehodláme sice vůbec přecházet na Linux, ale používáme jej jako kámen, kterým se dá dobře házet po Microsoftu“ (čti: žádat slevu na licence s tím, že jinak firma přejde na Linux).

Yankee Group uvádí, že v budoucnu se tyto tři hlavní nákladové položky budou poněkud vyrovnávat: u Linuxu se budou snižovat náklady na obslužný personál (linuxoví specialisté jsou dnes drazí, v budoucnu jich bude více a budou levnější, na druhé straně klesá cena hardware pro Unix a rovněž Microsoft bude zřejmě muset snižovat ceny pro multilicence, aby byl konkurenceschopný). Ještě mnoho let ale bude podle studie platit, že neexistuje žádný „nejlepší systém“: pro různé typy zákazníků bude kterákoli ze tří hlavních platforem ta nejlepší. Potvrzuje to i jeden ze závěrů výzkumu, který vyvrací častý mýtus, že unixáři hromadně přecházejí na Linux – pouhá 4 % respondentů, používajících dnes Unix, jej chce nahradit Linuxem.

Diskuze (198) Další článek: Počet internetových prezentací? 55 milionů

Témata článku: Windows, Linux, Lin, Window, Náhrada, Hlavní nevýhoda, Platforma, Nejlepší systém


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 89

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

** Tesla uspořádala prezentaci pro investory na téma autonomního řízení ** Zveřejnila podrobnosti o vlastním neuročipu i autonomní technologii ** Příští rok chce spustit vlastní platformu samořídicích sdílených aut

Karel Javůrek | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch