Nadvláda Intelu?

Samozřejmě je řeč o Intelu a jeho procesorech. A když už se mluví o jeho konkurenci, slýchali jsme téměř výhradně o Athlonu firmy AMD. Trochu neprávem se zapomíná na ty, kdo ostřelují pozice Intelu již dlouhá léta. Jak to tedy doopravdy vypadá?
Tomáš Pitner: Nenávidíte monopoly? Někteří většinové postavení na trhu diskutují až ve chvíli, kdy monopol začne v dané oblasti své převahy prokazatelně zneužívat, zatímco jiný uživatel výpočetní techniky vybuchuje po zaslechnutí slova „Telecom“ nebo „Microsoft“ okamžitě. Přitom většina z nás snášela bez reptání jiný monopol – v oblasti procesorů.

Samozřejmě je řeč o Intelu a jeho procesorech. A když už se mluví o jeho konkurenci, slýchali jsme téměř výhradně o Athlonu firmy AMD. Trochu neprávem se zapomíná na ty, kdo ostřelují pozice Intelu již dlouhá léta. Jak to tedy doopravdy vypadá?

Alpha žije!
Pohlcení společnosti Digital firmou Compaq provázely pochybnosti, co bude s dalším vývojem procesorové řady Alpha. Konec dohadům přinesla nová řada procesorů Alpha (21364, 21464), byť zatím existující jen na papíře. Strategický cíl je jasný – pokořit koně, na kterého Intel sází vše: procesor IA64 neboli Merced, jehož jednou podobou by mělo být Itanium. Pikantní mimochodem je, že Intel, který si sám na pokoření výkonnostního maxima brousí zuby, musí procesory Alpha „za trest“ vyrábět (!). Rozhodl o tom soud, který tuto povinnost stanovil jako kompenzaci za nedovolené použití architekturních prvků Alphy v procesorech Intelu.

Nová generace Alphy přináší několik radikálních vylepšení. Především se zde poprvé objevuje skutečné zpracování více instrukčních proudů souběžně (tzv. simultaneous multithreading). Dosud bylo běžné zpracovávat paralelně více instrukcí nacházejících se „blízko sebe“ (tzv. instruction-level paralelism), zatímco v novém procesoru Alpha bude několik kompletních samostatných prováděcích jednotek s vlastním čítačem instrukcí a sadou registrů (tzv. thread-level paralelism). Výkonnostní nárůst se odhaduje na dvoj- až trojnásobek a Merced ve srovnání s Alphou 21464 vůbec vypadá jako chudý příbuzný.

Vývoj jde dál i u Hewlett-Packardu (PA-RISC) a Sunu (SPARC). Společným kamenem úrazu ovšem bude malá „tržní zhodnotitelnost“ těchto špičkových produktů, přinejmenším v nejbližších letech. Nepočetné série, v nichž se budou nové procesory produkovat, snad ani nevydělají na další vývoj, jež bude odkázán na trvalé dotace. A to je stav, který není dlouhodobě udržitelný.

Nejvíce vydělává „vyšší střední“
Nejbouřlivější diskuse posledních měsíců se rozpoutaly kolem nástupu procesorů AMD Athlon. Po mnoha letech pokusů se poprvé objevil konkurenční procesor, který byl opravdu rychlejší než jeho protivník od Intelu (tedy Pentium III neboli Coppermine).

Úspěšný start Athlonu v minulém roce poněkud zbrzdila nutnost osazení do speciálních základních desek s tzv. Slotem A. Výrobce čipových sad a základních desek zřejmě rychlý nástup Athlonu zaskočil, anebo jak tvrdí zlí jazykové, výrobu desek pro Athlon sami úmyslně oddalovali, aby si nepoškodili vztahy s Intelem.

Přesto to AMD ustálo a Athlon se prosadil jako výkonnější náhrada Pentia III se zachováním výrazně nižší ceny hlavně u nejvýkonnějších provedení – cena Athlonu v nejatraktivnější kategorii kolem 750 MHz je až o třetinu nižší než Pentia III. V posledních týdnech se souboj přiostřuje, Intel snižuje ceny rychlejších Pentií III asi o čtvrtinu, což si AMD nenechává líbit a tlačí se opět výrazně pod ceny Intelu.

Dvaatřicet bitů neumírá
Dvaatřicetibitová řada x86 pokračuje v podobě na říjen ohlášeného procesoru Willamette na frekvencích jistě přes 1 GHz. Hovoří se o 1,5 GHz, skutečnost může být spíše kolem 1,1 GHz, ale i tak bude mít rutinní překonání gigahertzové hranice výrazný psychologický dopad na trh.

Ani samotné Celerony nejsou uzavřenou kapitolou. Plánuje se přechod na technologii 0,18 mikronu a impozantní frekvence kolem 700 MHz. Tomu bude sekundovat i znovuzrozené Pentium III směřující z dražšího Slotu 1 zpět do klasické patice (tentokrát označené FC-PGA) na základní desku. Kuloáry tvrdí, že Slot 1 skončil, výrobci desek bez výjimky rovněž (ihned se však objevily redukce ze Slotu 1 do FC-PGA). Je tedy patrné, že Intel vlastně ani neví, co chce; od čipsetu 440BX uvedl nepříliš kvalitní a slabý i810, i820 zaručené úspěchy neslaví, protože staví na využívání drahých pamětí RIMM, takže výrobci musí buď používat čipset Intel BX, nebo jít k VIA – proto se poslední dobou hodně rozmáhají desky s čipsetem VIA Apollo Pro 133 (viz test desek).

Přesto se Intel orientuje spíše k 64 bitům a procesorům generace Itanium – Merced. Prvním produktem této řady uvedeným na trh by se mohl stát kromě Itania též příbuzný McKinley.

AMD se při plánování v horizontu měsíců až let proti Intelu drží viditelně více „u zdi“ a kvapně tak neopouští levnou a osvědčenou 32bitovou architekturu. Plánovaný následník Athlonu, procesor AMD K8 (SledgeHammer), má být jakousi přechodnou generací mezi 32 a 64 bity. AMD má navíc v úmyslu udržet podporu řady AMD K6-3, která dnes působí spíše nevýrazným dojmem, a neopouští ani původní AMD K6-2, jež je od nynějška i na frekvenci 550 MHz. K6-2 je totiž levnější než Celeron, a i když nemá vlastní vyrovnávací paměť L2, počet megahertzů působí na chudší uživatele daleko lépe.

Co se děje v mělkých vodách
Minulý rok ukázal, že „štiky“ typu IDT WinChip (Centaur) to vůbec nemají lehké – ani když nabídnou nižší cenu a v některých směrech i lepší technologii. WinChip byl na stejné frekvenci v běžných kancelářských aplikacích rychlejší než konkurence (např. díky dvojnásobné L1 cache a optimalizaci pro 32bitový software), ale bohužel ustrnul někde na 240 MHz taktu v době, kdy jak AMD K6-2, tak Intel Celeron šly běžně nad 300 a později nad 400 MHz. Prostě nestačil s dechem a o několik měsíců později výrobu ukončil.

Stejně tak Cyrix přestal vyrábět svoje MediaGX (konkurent Intel Pentia MMX). V produkci procesorů řady 6x86, jejichž autorem firma Cyrix byla, sice pokračuje společnost IBM, ale prodeje jsou kvůli celkovému poklesu cen ve spodní výkonnostní kategorii malé, skoro zanedbatelné.

I Celeron má konkurenci
Kde se vzal, tu se vzal, je zde další úplně nový procesor. Společnost VIA, známý výrobce čipových sad, převzala vývoj od Cyrixu a uvádí na letošním CEBiTu první konkurenční procesor pro Socket 370, kam zatím směly jen Celerony. Procesor dostal označení VIA Cyrix III, podporuje technologii 3DNow!, je vyráběn na 0,18 mikronech a jeho vnější sběrnice tepe na 133 MHz. Kompatibilita se Socketem 370 zaručuje dostatek základních desek a umožní rychlý náběh prodeje tohoto procesoru. I cena je lákavá, VIA Cyrix III PR533 by měl stát při tisícikusovém odběru 99 USD za kus.

Rozmetá je Transmeta?
Do nejlehčí váhové kategorie vpadla počátkem letošního roku nevýrazná firma Transmeta, známá dosud jen fandům mobilních zařízení. Svůj procesor zaměřila jednoznačně do oblasti Internetu a jeho využití v „mobilitách“. Rozumně se drží kompatibility zpět a do rodiny x86 tak přibývá Crusoe, procesor nabitý novými technologiemi (VLIW – Very Long Instruction Word) a přizpůsobený skromným poměrům mobilních zařízení. Impozantní je jeho spotřeba – pouhé čtyři watty, které znamenají například možnost celodenní (tedy osmihodinové) práce na notebooku s 32watthodinovým akumulátorem. Pro dobrou perspektivu Crusoa hovoří též dostatečně vysoké frekvence – při uvedení se počítá s 400, posléze 700 MHz, i to, že šedou eminencí vývoje je sám Linus Torvalds, otec stále atraktivnějšího Linuxu.

Tak jen doufejme, že Crusoe od Transmety neztroskotá stejně jako jeho jmenovec z románu Daniela Defoa. Hrozbu by mohla představovat možná nařčení z kopírování některých patentovaných postupů. Takový soudní spor iniciovaný Intelem by samozřejmě nebyl první.

Revoluci letos (zatím) nečekejme
Zbývá tedy výhled na následujících několik měsíců. Jak vidět, pozice Intelu jsou ostřelovány na všech frontách. Jaké jsou tedy šance, že tento rok přinese výraznější posun ve prospěch konkurentů Intelu? V jaké oblasti to bude? Podrazí mu nohy výrobce levných procesorů do kancelářských počítačů, notebooků či internetových boxů, anebo naopak firma schopná konkurence na výkonnostní špici?

Teoreticky je možné obojí, i když o „podrážení nohou“ nebude pravděpodobně alespoň pro letošek řeč a Intel si ústřední vliv podrží. Současně je ale téměř jisté, že mu konkurence, pokud jde o technologie i ceny, bude stačit – a to zejména v úplně nových segmentech trhu, jako jsou mobilní internetová zařízení. My, uživatelé, si tedy budeme moci konečně opravdu vybrat.

Diskuze (5) Další článek: e24/7 startuje svůj nový projekt zaměřený na digitální audio

Témata článku: Microsoft, IDT Winchip, Alpha, Monopoly, Poslední procesor, Strategický cíl, Radikální vylepšení, Vnější provedení, Minulá generace, Kancelářská podoba, Nadvláda, Procesory Intel, Konkurence, Levná řada


Určitě si přečtěte

Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5