Počítače | Raspberry Pi | Servery

Nadupaný malinový server. Malá deska obsahuje šest Raspberry Pi a pojme stejný počet SSD

V minulosti se objevilo několik pokusů o propojení více miniaturních počítačů Raspberry Pi, avšak dnes už jde vše řešit mnohem jednoduše. Zatímco speciální deska Turing Pi 2 pro RPi Compute Module 4 z kampaně na Kickstarteru je stále nedostupná, Jeff Geerling na blogu upozornil na to, že se už prodává konkurenční řešení v podobě DeskPi Super6c s podobnými funkcemi a možnostmi.

DeskPi Super6c má standardní velikost Mini-ITX a pojme celkem 6 Raspberry Pi CM4 na vrchní straně, na spodní straně je pak připraveno 6 slotů M.2 (2280) pro SSD (PCI Express 2.0).

Výbava zahrnuje dva gigabitové porty ethernet, vypínač, reset, tři 12V konektory pro ventilátory a napájení přes DC 19/24 V nebo 12V ATX. Každé Raspberry Pi má k dispozici i slot pro TF kartu, micro USB 2.0 a 5V konektor pro chladič.

Pouze pro první kus Raspberry Pi CM4 jsou k dispozici i dva USB 2.0, HDMI 2.0 a HDMI 1.4. V balení je pak napájecí adaptér s výkonem 100 W. Dle testů si cluster všech šesti RPi i s šesti SSD držel celkovou spotřebu v klidu pouze 17,9 W.

Cena za desku je 200 dolarů, tedy mírně přes 5 tisíc korun.

Diskuze (7) Další článek: Google oznámil spuštění Workspace pro jednotlivce v Evropě. Myslí tím ale jen 10 % států

Témata článku: , , , , , , , , , , ,