Apple | Baterie | MacBook

Nadšenec už 10 let sleduje stav baterií v MacBoocích. Jak se mění výdrž v čase?

Když si kupujeme notebook, máme jistě určité očekávání v tom, jak dlouho nám vydrží baterie a její kapacita k tomu, aby alespoň z větší míry naplňovala sliby výrobce. J. Davenport se ale rozhodl přistoupit nejen k nějakému krátkodobému testu, ale opravdu velmi dlouhé prověrce výdrže baterií u čtyř svých MacBooků od Applu.

Desetiletý test baterií

Na blogu If We Assume popisuje vlastní nasbíraná data za posledních 10 let, která změřil díky speciálnímu programu v pythonu, který mu běžel na jeho MacBoocích. Nás ale zajímá především část, se kterou snímal stav baterií v MacBoocích, které od roku 2009 používal a zároveň měřil. jednalo se přitom o velmi přesné měření, protože stav snímal a ukládal každou minutu.

Nejstarším měřeným zařízením byl MacBook Pro z roku 2009, jehož baterie začala výrazně snižovat kapacitu pod 90 % původní kapacity již po druhém roku používání. Po třech letech už byla kapacita na pouhých 75 %.

V té době už byl ale MacBook Pro stejně hardwarově zastaralý a nadšenec si tak v roce 2012 pořídil nový MacBook Air. V tomto případě byla ale jasně vidět chyba baterie, která se projevila poměrně rychle. Po pouhém roce klesla kapacita baterie na 85 % původní kapacity. Apple v tomto případě zdarma model vyměnil za novější verzi v podobě MacBook Air 2013.

Klepněte pro větší obrázek
Snižování kapacity baterií v MacBoocích dle měření J. Davenporta

U něj byla stabilita udržení kapacita výborná - snižovala se v průběhu let jen velmi pomalu a po třech letech klesla na 85 až 90 % původní kapacity. Zde je tak vidět, že novější baterie toho zvládnou více a mají lepší životnost, než tomu bylo u starších modelů.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na rozližení baterií v nejnovějším MacBooku Pro 2019 (Zdroj: iFixit)

V roce 2016 došlo k výměně za nový MacBook Pro s TouchBarem, kde jsou výsledky zatím dokonce lepší, než u zmíněného MacBooku Air z roku 2013. Za 2,5 roku se celková použitelná kapacita baterie snížila jen na 90 až 95 %  Lze tak předpokládat, že se bude jednat o nového měřeného rekordmana z pohledu udržení kapacity baterie.

Životnost notebooků

Autor upozorňuje na to, že jsme se dostali do fáze, kdy baterie s přehledem překonávají životnost zařízení, takže by se dalo uvažovat i o recyklaci celých baterií do nových zařízení. Je však nutné zmínit, že se také změnily nároky a nutnost kupovat výkonnější modely.

Zatímco v dřívějších dobách se náročnost na lokální výpočetní výkon velmi rychle zvyšovala, ať už to bylo kvůli grafickému rozhraní nebo s příchodem internetu a multimediálním operacím, nyní se zase spousta zátěže přesunula na cloud a ze zařízení se stává spíše tenký klient. Díky tomu není nutné upgradovat hardware alespoň z pohledu výkonu tak často a použitelnost notebooků ale i počítačů je spousty let.

Týká se to ale běžné kancelářské práce, pokud jde o hry, tak tam pochopitelně stále dochází k neustálému tlaku na co nejvyšší lokální výkon jak procesoru tak i grafiky. I to se ale možná již brzy změní, protože streamovací platformy se začínají postupně uplatňovat a sází na ně nejen Google (Stadia), ale i samotní výrobci herních konzolí.

Diskuze (6) Další článek: USA zvažují zákaz šifrované komunikace. Usnadnilo by to vyšetřování zločinů, ale rozmetalo ochranu soukromí

Témata článku: Google, Apple, Internet, Baterie, MacBook, Google Stadia, Kapacita baterie, Notebook, Výdrž, Stadium, Zdroj, Zařízení, MacBook Air, Průběh let, Nadšenec, Kapacita, Stav baterií, Životnost


Určitě si přečtěte

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 15

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 122

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize