Apple | Baterie | MacBook

Nadšenec už 10 let sleduje stav baterií v MacBoocích. Jak se mění výdrž v čase?

Když si kupujeme notebook, máme jistě určité očekávání v tom, jak dlouho nám vydrží baterie a její kapacita k tomu, aby alespoň z větší míry naplňovala sliby výrobce. J. Davenport se ale rozhodl přistoupit nejen k nějakému krátkodobému testu, ale opravdu velmi dlouhé prověrce výdrže baterií u čtyř svých MacBooků od Applu.

Desetiletý test baterií

Na blogu If We Assume popisuje vlastní nasbíraná data za posledních 10 let, která změřil díky speciálnímu programu v pythonu, který mu běžel na jeho MacBoocích. Nás ale zajímá především část, se kterou snímal stav baterií v MacBoocích, které od roku 2009 používal a zároveň měřil. jednalo se přitom o velmi přesné měření, protože stav snímal a ukládal každou minutu.

Nejstarším měřeným zařízením byl MacBook Pro z roku 2009, jehož baterie začala výrazně snižovat kapacitu pod 90 % původní kapacity již po druhém roku používání. Po třech letech už byla kapacita na pouhých 75 %.

V té době už byl ale MacBook Pro stejně hardwarově zastaralý a nadšenec si tak v roce 2012 pořídil nový MacBook Air. V tomto případě byla ale jasně vidět chyba baterie, která se projevila poměrně rychle. Po pouhém roce klesla kapacita baterie na 85 % původní kapacity. Apple v tomto případě zdarma model vyměnil za novější verzi v podobě MacBook Air 2013.

Klepněte pro větší obrázek
Snižování kapacity baterií v MacBoocích dle měření J. Davenporta

U něj byla stabilita udržení kapacita výborná - snižovala se v průběhu let jen velmi pomalu a po třech letech klesla na 85 až 90 % původní kapacity. Zde je tak vidět, že novější baterie toho zvládnou více a mají lepší životnost, než tomu bylo u starších modelů.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na rozližení baterií v nejnovějším MacBooku Pro 2019 (Zdroj: iFixit)

V roce 2016 došlo k výměně za nový MacBook Pro s TouchBarem, kde jsou výsledky zatím dokonce lepší, než u zmíněného MacBooku Air z roku 2013. Za 2,5 roku se celková použitelná kapacita baterie snížila jen na 90 až 95 %  Lze tak předpokládat, že se bude jednat o nového měřeného rekordmana z pohledu udržení kapacity baterie.

Životnost notebooků

Autor upozorňuje na to, že jsme se dostali do fáze, kdy baterie s přehledem překonávají životnost zařízení, takže by se dalo uvažovat i o recyklaci celých baterií do nových zařízení. Je však nutné zmínit, že se také změnily nároky a nutnost kupovat výkonnější modely.

Zatímco v dřívějších dobách se náročnost na lokální výpočetní výkon velmi rychle zvyšovala, ať už to bylo kvůli grafickému rozhraní nebo s příchodem internetu a multimediálním operacím, nyní se zase spousta zátěže přesunula na cloud a ze zařízení se stává spíše tenký klient. Díky tomu není nutné upgradovat hardware alespoň z pohledu výkonu tak často a použitelnost notebooků ale i počítačů je spousty let.

Týká se to ale běžné kancelářské práce, pokud jde o hry, tak tam pochopitelně stále dochází k neustálému tlaku na co nejvyšší lokální výkon jak procesoru tak i grafiky. I to se ale možná již brzy změní, protože streamovací platformy se začínají postupně uplatňovat a sází na ně nejen Google (Stadia), ale i samotní výrobci herních konzolí.

Diskuze (6) Další článek: USA zvažují zákaz šifrované komunikace. Usnadnilo by to vyšetřování zločinů, ale rozmetalo ochranu soukromí

Témata článku: Google, Internet, Apple, Baterie, MacBook, Google Stadia, Stav baterií, Notebook, Kapacita baterie, Zařízení, Zdroj, Nadšenec, Výdrž, Životnost, FFA, Kapacita, Průběh let, Jak, Stadium, IFixit, MacBook Air


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5