Když si kupujeme notebook, máme jistě určité očekávání v tom, jak dlouho nám vydrží baterie a její kapacita k tomu, aby alespoň z větší míry naplňovala sliby výrobce. J. Davenport se ale rozhodl přistoupit nejen k nějakému krátkodobému testu, ale opravdu velmi dlouhé prověrce výdrže baterií u čtyř svých MacBooků od Applu.
Desetiletý test baterií
Na blogu If We Assume popisuje vlastní nasbíraná data za posledních 10 let, která změřil díky speciálnímu programu v pythonu, který mu běžel na jeho MacBoocích. Nás ale zajímá především část, se kterou snímal stav baterií v MacBoocích, které od roku 2009 používal a zároveň měřil. jednalo se přitom o velmi přesné měření, protože stav snímal a ukládal každou minutu.
Nejstarším měřeným zařízením byl MacBook Pro z roku 2009, jehož baterie začala výrazně snižovat kapacitu pod 90 % původní kapacity již po druhém roku používání. Po třech letech už byla kapacita na pouhých 75 %.
V té době už byl ale MacBook Pro stejně hardwarově zastaralý a nadšenec si tak v roce 2012 pořídil nový MacBook Air. V tomto případě byla ale jasně vidět chyba baterie, která se projevila poměrně rychle. Po pouhém roce klesla kapacita baterie na 85 % původní kapacity. Apple v tomto případě zdarma model vyměnil za novější verzi v podobě MacBook Air 2013.

Snižování kapacity baterií v MacBoocích dle měření J. Davenporta
U něj byla stabilita udržení kapacita výborná - snižovala se v průběhu let jen velmi pomalu a po třech letech klesla na 85 až 90 % původní kapacity. Zde je tak vidět, že novější baterie toho zvládnou více a mají lepší životnost, než tomu bylo u starších modelů.

Pohled na rozližení baterií v nejnovějším MacBooku Pro 2019 (Zdroj: iFixit)
V roce 2016 došlo k výměně za nový MacBook Pro s TouchBarem, kde jsou výsledky zatím dokonce lepší, než u zmíněného MacBooku Air z roku 2013. Za 2,5 roku se celková použitelná kapacita baterie snížila jen na 90 až 95 % Lze tak předpokládat, že se bude jednat o nového měřeného rekordmana z pohledu udržení kapacity baterie.
Životnost notebooků
Autor upozorňuje na to, že jsme se dostali do fáze, kdy baterie s přehledem překonávají životnost zařízení, takže by se dalo uvažovat i o recyklaci celých baterií do nových zařízení. Je však nutné zmínit, že se také změnily nároky a nutnost kupovat výkonnější modely.
Zatímco v dřívějších dobách se náročnost na lokální výpočetní výkon velmi rychle zvyšovala, ať už to bylo kvůli grafickému rozhraní nebo s příchodem internetu a multimediálním operacím, nyní se zase spousta zátěže přesunula na cloud a ze zařízení se stává spíše tenký klient. Díky tomu není nutné upgradovat hardware alespoň z pohledu výkonu tak často a použitelnost notebooků ale i počítačů je spousty let.
Týká se to ale běžné kancelářské práce, pokud jde o hry, tak tam pochopitelně stále dochází k neustálému tlaku na co nejvyšší lokální výkon jak procesoru tak i grafiky. I to se ale možná již brzy změní, protože streamovací platformy se začínají postupně uplatňovat a sází na ně nejen Google (Stadia), ale i samotní výrobci herních konzolí.