Programování | Bastlení | Vánoce

Nadšenec naprogramoval hru Had na osvětlení vánočního stromku

Nadšenec naprogramoval hru Had na osvětlení vánočního stromku

Jednoduchá hra Had, která byla součástí základní softwarové výbavy mobilních telefonů Nokia, dokázala před dvaceti lety připoutat k mrňavým monochromatickým obrazovkám tisíce uživatelů. Není proto divu, že se dočkala řady (většinou neoficiálních) pokračování, takže ji dnes můžete hrát třeba na telefonech s Androidem i iOS.

K provozování Hada stačila ta nejjednodušší grafika, kterou bylo vykreslováno tělo plaza a sousto potravy, jež bylo jeho cílem. Právě této skutečnosti využil nizozemský programátor Jordy Moos, který se rozhodl, že zprovozní legendární hru na svém vánočním stromečku. O zajímavém nápadu informuje server Interesting Engineering.

Had na vánočním stromku

Ke zprovoznění hry Moos vystačil se dvěma barvami světel: modrou a červenou. Zatímco červené LED označují tělo hada, modrá symbolizují potravu, ke které se musí dostat, aniž by jeho hlava zkřížila cestu zbytku těla. Jasnější představu si můžete udělat z následujícího videa.

K ovládání pohybu virtuálního plaza slouží ovladač k herní konzoli PlayStation 4. Pravidla hry jsou shodná s předlohou: pokud had získá potravu, prodlouží se jeho délka o jeden dílek. Jestliže hlava narazí do těla, hra končí, což je signalizováno blikáním červených světel na celém stromku.

Doma to klidně vyzkoušejte!

Pokud byste si takto chtěli vylepšit svůj vánoční stromeček, pak vás jistě potěší informace, že Jordy Moos vydal video s podrobným postupem, jak celou hru pro vánoční stromeček vytvořil. Základem všeho je minipočítač Raspberry Pi a digitální RGB pásek WS2811.

Programátor prozradil, že pozice bodů je detekována pomocí kamery. Celý projekt mu od začátku až do funkčního Hada zabral zhruba sto hodin, přičemž práci mu často komplikovaly kočky, které s radostí sobě vlastní poškozovaly světla. S ohledem na společenský rozměr vánočních svátků vytvořil verzi pro dva hráče.

Hadem ale aktivity tohoto kutila rozhodně nekončí. Do budoucna plánuje vytvoření adaptací dalších her pro osvětlení vánočního stromečku – konkrétně zmínil například Pong nebo Tetris. Jestliže chcete sledovat další aktivity Jordyho Moose, máte možnost na jeho YouTube kanále.

Diskuze (5) Další článek: Nový způsob zachycování oxidu uhličitého dokáže snížit emise nákladních vozidel o 90 %

Témata článku: Android, YouTube, Programování, Bastlení, Raspberry Pi, Vánoce, Tělo, Nokia, Interesting Engineering, Moos, Osvětlení, Potrava, Stromeček, Pong, Stromek, Tetris, Vánoční stromeček, Had, Vánoční stromek, Nadšenec


Určitě si přečtěte

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 54

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 36

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 165


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize