Windows 10 | Operační systémy | Xiaomi

Nadšenci zprovoznili Windows 10 na telefonu Xiaomi Mi 6. Je to tři roky starý model, původně s Androidem

Nadšenci zprovoznili Windows 10 na telefonu Xiaomi Mi 6. Je to tři roky starý model, původně s Androidem

Zapálení nadšenci do mobilních telefonů se často pouštějí do nejrůznějších experimentů. Například instalují alternativní ROMky, přinášející novější verze systému či zcela jiný uživatelský zážitek. Většina však používá jako základ operační systém Android s nejrůznějšími modifikacemi.

Výjimkou, potvrzující pravidlo, jsou snahy o zprovoznění operačního systému Windows. Server GizmoChina přinesl informaci o úspěšném spuštění Windows 10 na telefonu Xiaomi Mi 6 – tři roky staré vlajkové lodi s osmijádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 835 s maximální taktovací frekvencí 2,45 GHz.

Windows 10 na „androidím“ telefonu

Nejmenovaný čínský uživatel nejprve nahrál operační systém Windows 10 ve verzi pro zařízení běžící na procesorové architektuře ARM, který se mu podařilo nastartovat. V dalším kroku se zobrazil dialog pro výběr klávesnice a údajně následovalo spouštění systému.

Klepněte pro větší obrázek 
Na Xiaomi Mi 6 se podařilo spustit Windows 10

Uvedená verze Windows 10 funguje v podstatě stejně, jako systém pro běžné počítače. Umí tedy například spouštět spustitelné soubory s příponou .exe a disponuje stejnými funkcemi jako běžně dostupná desktopová varianta.

Telefon Xiaomi Mi 6 byl představen v dubnu roku 2017 jako vrcholný model čínského výrobce. Kromě uvedeného procesoru disponoval 4, nebo 6 GB operační paměti a interním úložištěm s kapacitou 64, nebo 128 GB. K ovládání a zobrazování sloužila obrazovka s úhlopříčkou 5,15" a rozlišením 1080 × 1920 obrazových bodů.

Není to poprvé...

Nutno podotknout, že se nejedná o první experiment v tomto směru. V minulosti například ukázal výrobce čipů Qualcomm notebook s mobilním procesorem Snapdragon 820 z roku 2016, na kterém běžely Windows 10. Na stroji bylo možné spouštět hry jako World of Tanks, přehrávat 4K videa, fungoval i MS Office 2016 a všechny základní funkce. Výkon údajně odpovídal procesorům Intel Core i3.

Rozjetí Windows 10 na smartphonu Xiaomi Mi 6 opět ukazuje, jak daleko jsou nadšenci schopni dojít z hlediska ladění zařízení. V současné době není známo, jak dobře operační systém na mobilu funguje, ani jak je ve skutečnosti stabilní. Přesto je to v mnoha směrech působivý počin.

Diskuze (7) Další článek: Koronavirus „zrychluje“ internet po celém světě, zjistili odborníci z MIT

Témata článku: Microsoft, Windows, Android, Windows 10, Operační systémy, Intel, ARM, Xiaomi, Qualcomm, Experiment, Snapdragon, Operační systém, World of Tanks, Gizmochina, Win +, Qualcomm Snapdragon, MS Office, Procesor, Nadšenec, Windows +, Starý model, Telefon

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně