Letadla | GIS

Nad Prahou a Brnem létá cizí snímkovací letadlo. Fotí pro Apple, nebo Google?

V posledních dvou dnech české nebe navštívilo záhadné snímkovací letadlo Rockwell 695 Jetprop Commander 980 s registrací N980AE. Ve čtvrtek 17. června ráno přiletělo z německého Magdeburgu nad Prahu, na kterou pak dobré tři hodiny kroužilo podle klasického vzoru pro ortofotografii. Stručně řečeno: Sem a tam.

Klepněte pro větší obrázek
Včera nad Prahou podle služby RadarBox

Následující den, v pátek 18. června, přelétlo nad Brno a opět nad ním a jeho jižní částí kroužilo podle identického vzoru. Historie letounu napovídá, že u nás nebyl poprvé. Už 9. června snímkoval sever Brna, den před tím sever Prahy a v mezidobí stihl podobný vzor západně od britského Birminghamu.

Klepněte pro větší obrázek
A dnes nad Brnem (poté opět odletělo do Prahy)

Jedná se tedy o poměrně vytěžovaný letoun, který neustále střídá lokace po celé Evropě a v širším měřítku i v USA. Pokud se tedy skutečně jedná o ortofotografii, nejspíše snímkuje povrch pro nějakého velkého hráče.

Klepněte pro větší obrázek
Letoun snímkuje Evropu pro nějakého velkého hráče

Může to být Google, může to být Apple, ale také někdo třetí. Letoun samotný podle databáze americké federální agentury FAA patří společnosti TJ Air Holdings z Wilmingtonu jižně od Filadelfie.

Klepněte pro větší obrázek
Letadlo nejspíše snímkuje pro některého z velkých zákazníků, takto totiž vypadá heatmapa jeho lokací v posledních 12 měsících podle služby RadarBox

Identický typ letounu používá k dálkovém průzkumu zemského povrchu také NOAA, obecně vzato je to tedy ideální stroj jak pro fotografování, tak třeba k radiačnímu snímkování a dalším vědeckým analýzám na palubě.

Kdo také fotí v Česku

Na českém nebi můžete potkat hromadu dalších snímkovacích letadel. Třeba ty od TopGisu, který byl doposud dvorním dodavatelem podkladů pro Mapy.cz. V jeho případě se jedná o letouny Cessna 404 s registrací OK-TGS a Partenavia P68.

Armáda pak snímkuje vlastním letounem L-410. Nejspíše se bude jednat o tento kousek, který včera odpoledne zachytil i můj ADS-B přijímač kousek od Bystřice and Pernštejnem:

Klepněte pro větší obrázek
Snímkovací letadlo AČR? Nejspíše ano
 
Diskuze (21) Další článek: S herním ovladačem VelocityOne Flight si budete připadat jako ve skutečném letadle

Témata článku: Mapy, Letadla, Kartografie, GISGoogle Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

** DeepL Translator využívající strojové učení se konečně naučil česky ** Na 22 příkladech vám ukážeme, jak si stojí oproti Googlu a Microsoftu ** Překladatelé nebudou mít brzy co žrát, jak by řekl klasik

Lukáš Václavík
PřekladačSoftware
Družice Starlink pokryjí celý svět internetem již v srpnu. Připojení bude drahé, ale jen pokud máte jiné možnosti

Družice Starlink pokryjí celý svět internetem již v srpnu. Připojení bude drahé, ale jen pokud máte jiné možnosti

** Internet ze satelitů Starlink bude globálně dostupný v srpnu ** Oznámil to Elon Musk na veletrhu Mobile World Congress ** K pokrytí celého světa tak dojde minimálně o měsíc dříve

Karel Kilián
StarlinkPřipojení k internetuElon Musk
Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost
Nakonec opravdu Windows 11. Microsoftu uniklo ISO a na světě jsou první screenshoty
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft