Tipy | Akumulátory

Nabíjecí „baterky“: Jak pečovat o akumulátory, aby dlouho vydržely

Telefon, chytré hodinky, notebook a třeba i akční kamera. To jsou všechno přístroje obsahující akumulátory, o které je potřeba se alespoň trochu starat.

Hned na začátek je nutné říct, že v obecné komunikaci je akumulátor a baterie prakticky synonymum, byť technicky nejde o totéž. Dovolím si tedy držet se zaběhlých slovních spojení a nepoužívat za každou cenu správný výraz, který by vás mohl zbytečně mást. Můžete to tedy brát i jako omluvu či výmluvu, že budu tyto termíny používat záměrně špatně.

Chemie je alfa a omega

Každý článek je tvořen dvěma (zpravidla, existují i hodně speciální výjimky) elektrodami: kladnou a zápornou. A obecně nějakým elektrolytem, což je prostředí mezi elektrodami – může to být vakuum, plyn, nějaká kapalina (třeba „kyselina“ v autobaterii), ale nejčastěji už je to nějaká látka nejvíce připomínající gel.

Řízená chemická reakce dovolí ze článku odebírat proud, přičemž pokud jde o primární článek, je reakce přirozeně nevratná. U sekundárních (nabíjecích) článků je reakce do jisté míry obousměrná, tedy že se při dodání elektrického proudu chemické vazby rozbijí a vrátí se do původního stavu. Z logiky věci vyplývá, proč se akumulátory opotřebovávají: chemická reakce na jednu nebo druhou stranu nikdy neproběhne na 100 %.

Je to jako udělat z horského potůčku destilovanou vodu a pak se ji ze získaného vodního kamene pokusit zpět mineralizovat. U obou typů článků je velmi důležité používat jednotlivé komponenty v co nejvyšší kvalitě, tedy s minimem prvků a sloučenin, které tu nemají co dělat. Tyto parazitní součásti totiž pochopitelně ovlivňují chemickou reakci, mohou vytvářet další nežádoucí sloučeniny atd. Čím je materiál čistější, tím je chemická reakce předvídatelnější a u nabíjecích článků snese i více opakování.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Li-Ion, Tipy, Baterie, Články z Computeru, Akumulátory, Toyota, LTO, Nabíjení, Cyklus, Článek, Nabíječka, Akumulátor, Baterka, MacBook Air, ElektronikaGoogle Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

** DeepL Translator využívající strojové učení se konečně naučil česky ** Na 22 příkladech vám ukážeme, jak si stojí oproti Googlu a Microsoftu ** Překladatelé nebudou mít brzy co žrát, jak by řekl klasik

Lukáš Václavík
PřekladačSoftware
Červnový útěk z Google Photos bude zatraceně těžký. Opravdová alternativa totiž neexistuje

Červnový útěk z Google Photos bude zatraceně těžký. Opravdová alternativa totiž neexistuje

** Blíží se konec neomezených Fotek Google ** Pokud si nezaplatíte, alternativy zatím nejsou ** Tuto službu totiž dělá tím, čím je A.I.

Jakub Čížek
FotografováníDisk GoogleGoogle
Když e-mail nestačí: šest způsobů, jak poslat velký soubor nebo video

Když e-mail nestačí: šest způsobů, jak poslat velký soubor nebo video

** Potřebujete poslat velký soubor, který se „nevejde“ do e-mailu? ** Pak máte několik možností, jak dostat data k jejich příjemci ** Podívejte se na šest způsobu, jak poslat velký soubor nebo video

Karel Kilián
SouborÚložištěCloud