Windows | Windows 10 | May 2019 Update

Nabídku Start ve Windows 10 čeká s květnovou aktualizací zrychlení a vylepšení

Velká květnová aktualizace Windows 10 je doslova za rohem a Microsoft postupně prozrazuje novinky, které sestavení s číslem 1903 přinese. Jedním z mnoha míst, kde se mají odehrát změny, je opět i nabídka Start. Vylepšení sice nebudou tak podstatná jako v počátečních aktualizacích, nicméně uživatelé se mohou těšit na vyšší výkon a lepší „uživatelskou zkušenost“.

Inovovaný, čistší vzhled nabídky Start bude k dispozici na nových zařízeních, nových instalacích operačního systému a v nově založených uživatelských účtech. Na první pohled má tento ovládací prvek zaujmout elegantnějším designem, jedním sloupcem a menším počtem dlaždic.

Více funkcí a větší rychlost

Kromě vizuálních změn se vývojáři zaměřili také na fungování nabídky Start. Ta by nyní měla být svižnější a plynulejší – květnová aktualizace konkrétně slibuje její „vyšší výkon“. Cílem této snahy je poskytnout uživateli místo, kde může rychle začít svou práci či zábavu.

Samotné uživatelské rozhraní se zásadně nezmění, přibude však jedna často požadovaná funkce: možnost odepnout ze Startu složku nebo skupinu dlaždic. Aktualizace tedy dovolí rychleji konfigurovat dlaždice tím, že umožní odepnout najednou všechny dlaždice, které jsou ve skupině.

Windows 10 May 2019 Update také Microsoft zdvojnásobí počet předinstalovaných aplikací, které lze odebrat. To znamená, že bude stačit otevřít nabídku Start, přejít do seznamu všech aplikací, klepnout pravým tlačítkem myši na předinstalovaný program a odinstalovat ho.

Nabídka start jako samostatný proces

Změny se odehrají v levém navigačním panelu nabídky Start (tj. tam, kde mimo jiné sídli tlačítko pro vypnutí). Zde dojde k vizuální proměně, která se ponese v duchu aktuálního designového trendu, označovaného jako Fluent Design. Pokud zastavíte kurzorem myši nad některým z tlačítek, dojde k jeho rozšíření, což má usnadnit pochopení funkce jednotlivých ikon.

Další novinkou bude oranžový indikátor na tlačítku pro vypnutí. Ten se bude zobrazovat, pokud na instalaci čeká aktualizace, která ke svému dokončení vyžaduje restartování počítače.

Aktualizace také vytvoří pro nabídku Start samostatný proces StartMenuExperienceHost, což by mělo mít citelný dopad na celkovou spolehlivost. V dřívějších verzích Windows 10 byl Start součástí prostředí, což v některých případech ovlivnilo jeho výkon. Díky vlastnímu procesu by se nabídka Start měla otevírat výrazně rychleji.

Diskuze (74) Další článek: Výbuch zaparkované Tesly Model S zachytila kamera. Výrobce vyslal vyšetřovací tým

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 10, May 2019 Update, Operační systémy, Windows Insider, Aktualizace, Fluent Design, Start menu, Zrychlení, Start, Tlačítko, Restartování, Vylepšení, Dlaždice, Window


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 60

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu