Právo | Pevné disky | Western Digital

Na Western Digital už míří hromadná žaloba kvůli zatajení pomalé technologie SMR u pevných disků

Výrobci Western Digital, Seagate i Toshiba se v dubnu zapletli do aféry, protože u vybraných disků tajně používají technologii SMR (Shingled Magnetic Recording), která v určitých případech znamená výrazné zpomalení rychlosti disku.

Jak se dalo očekávat, na Western Digital už míří první hromadná žaloba, kterou má na starost právnická společnost Hattis & Lukacs, která se specializuje na hromadné žaloby. V minulosti vyhrála spor například s firmou McAffee (prodlužování předplatného se zvýšenou cenou bez odsouhlasení zákazníka) nebo TracFone (omezování zákazníků s „neomezeným“ tarifem“).

Obvinění se týkají právě zmíněného zatajování informací o použití SMR, a to i u pevných disků, kde je tato technologie opravdu nevhodná – pro RAID a NAS. Ironií je, že Western Digital tyto disky označoval modelově nebo informačně jako vhodné pro dané použití. Dle měření jsou například disky WD Red NAS s technologií SMR 13× až 16× pomalejší při rebuildu raid pole, takže si na obnovení počkáte opravdu hodně dlouhou dobu. To může být v mnoha případech velký problém, který má reálný finanční dopad.

Společnost Western Digital se po odhalení za toto chování omluvila a začala některým zákazníkům vyměňovat disky za modely se standardní technologií CMR.

Na Seagate ani Toshibu zatím hromadná žaloba nepadla…

Diskuze (20) Další článek: Spekulace: AMD použije 5nm výrobní technologii už u Ryzenů 4000

Témata článku: Technologie, Hardware, Byznys, Právo, Úložiště, Pevné disky, Toshiba, Seagate, NAS, Western Digital, Disk, Raid, Hromadná žaloba, Žaloba, Digital, SMR, Zatajení, Pevný disk, McAfee


Určitě si přečtěte

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 123

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 54

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize