Web | Bezpečnost | Hacking

Na web unikly citlivé hovory Švédů. Někdo připojil omylem počítač k internetu

Na web unikly citlivé hovory Švédů. Někdo připojil omylem počítač k internetu

Švédsko už roky provozuje telefonní linku Vårdguiden 1177, na kterou může zavolat každý, kdo se dostane do zdravotních potíží. A stejně jako u mnoha podobných záchranných linek, i v tomto případě se hovory nahrávají.

Nyní vyšlo najevo, že firma, která se starala o technické zázemí celého systému, trpěla na skandinávské poměry až neuvěřitelnou nekompetentností, nahrávky ve formátu WAV a z let 2013-2019 totiž unikly na internet. Byly jich téměř tři miliony.

Citlivé hovory na veřejném webu:

Nevystavil je tam však žádný sofistikovaný hacker, který prolomil bezpečnostní ochranu služby, ona totiž žádnou neměla. Provozovatel omylem připojil počítač s pevnými disky k internetu, takže stačilo navštívit veřejnou IP adresu mašiny a webový server nabídl stažení všech dat.

Trošku to připomíná neméně bizarní aférku z české poslanecké sněmovny, kde se před pár lety objevil na veřejném webu přístup k soukromým složkám tehdejších správců sítě. Z domény psp.cz se tak na krátký čas stal skvělý zdroj warezu, muziky a soukromého materiálu choulostivé povahy.

V případě švédské služby si zase mohl každý stáhnout zvukové nahrávky volajících, kteří se ocitli v nouzi a operátorovi se svěřovali třeba se svými zdravotními problémy. Součástí názvu souborů bylo zároveň telefonní číslo volajícího ještě pro snazší identifikaci.

Diskuze (6) Další článek: ELONOVINKY: Co dokážou softwarové aktualizace v Teslách

Témata článku: Zdraví, Web, Internet, Bezpečnost, Hacking, Hovor, Švédsko, Nahrávka, Rok provozu, Linka, Počítač, WAV, Poslanecká sněmovna, Omyl, Švéd


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek | 73Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu